ماجرای یک انتصاب و تاکید بر بازبینی در سیاست های مسدودسازی فضای مجازی

ماجرای یک انتصاب و تاکید بر بازبینی در سیاست های مسدودسازی فضای مجازی

سئو مئو: هفته جاری رییس جمهوری طی حکمی سید محمد امین آقامیری را بصورت رسمی به عنوان دبیر جدید شورای عالی فضای مجازی منصوب و بر بازبینی در سیاست های مسدودسازی فضای مجازی با تأکید بر ارزش های دینی و انقلابی و توجه به اقتضائات نوین فضای مجازی تاکید نمود.
به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، بعد از استعفای ابوالحسن فیروزآبادی از سمت خود در مرکز ملی فضای مجازی، سید محمد امین آقامیری بعنوان دبیر جدید این مرکز انتخاب گردید و روز شنبه بصورت رسمی با حکم رییس جمهور بعنوان دبیر شورایعالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی کشور انتخاب شد.
در حکم انتصاب وی، مواردی برای اجرا از طرف این شورا بعنوان وظایف یا ماموریت اعلام و از طرف رئیس جمهوری بر آنها تاکید شد که از آن جمله مواجهه هوشمندانه با فرصت ها و تهدیدهای فضای مجازی با رویکرد بسط فرهنگ ایرانی- اسلامی به خصوص در حوزه سبک زندگی و مقابله موثر با تهاجم فکری -فرهنگی دشمن، بازبینی در سیاست های مسدودسازی فضای مجازی با تکیه بر ارزش های دینی و انقلابی و توجه به اقتضائات نوین فضای مجازی، تحول در دبیرخانه و مرکز ملی با استفاده از ظرفیت نیروهای جوان، نخبه، مومن و انقلابی و کوشش برای تحقق کامل سند استراتژیک جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی بود. بر این اساس روز چهارشنبه مراسم تودیع و معارفه دبیر شورایعالی فضای مجازی باحضور تعدادی از مسئولان برگزار شد.

از سوی دیگر برخی محدودیت های اینترنتی و کاهش سرعت اینترنت که صرف نظر از تجربه زیسته کاربران، حتی در آمار هم قابل مشاهده بود، انتقاد برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی را هم به دنبال داشته و حتی بحث کارت زرد و استیضاح وزیر ارتباطات را هم بیان نمود. با این حال، انتقاد به وضعیت فعلی اینترنت ادامه داشت بگونه ای که روز ۲۷ بهمن ماه نامه ای از دفتر رییس جمهوری خطاب به وزیر ارتباطات نوشته شد که در آن به دنبال گزارش عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباب «لزوم بازگردادن اینترنت به شرایط عادی و فراهم کردن دسترسی مردم به اینترنت آزاد»، اعلام شده این مورد در کارگروه اقتصاد دیجیتال بررسی و نتیجه آن اعلام گردد.

پس از آن وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به این مورد واکنش نشان داد و گفت این مورد در حال بررسی است و اعلام نتیجه آن هم ارسال می شود. حال مجتبی توانگر _ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در تازه ترین اظهارات خود در صفحه توییتر، دسترسی به اینترنت آزاد را باور قلبی رئیس جمهور عنوان نمود.

اما معافیت تعدادی از پلت فرم های داخلی از مالیات دیگر خبر مهمی بود که در هفته جاری رخ داد در حقیقت از زمانی که تعدادی از پلت فرم های خارجی با محدودیت روبه رو شدند، پشتیبانی از کسب و کارهای اینترنتی و پلت فرم های داخلی مورد توجه قرار گرفت بگونه ای که در لایجه بودجه سال آینده هم بخشی به این مورد اختصاص یافته است و در نهایت روز شنبه نمایندگان مجلس در جلسه علنی شنبه، بندهای (ط) تبصره ۶ در بخش درآمدی را تصویب کردند.

طی چند روز گذشته خبری در خصوص استفاده از تجهیزات چینی برای توسعه اینترنت نسل پنجم منتشر گردید و حاشیه هایی ایجاد کرد بگونه ای که وزارت ارتباطات در اطلاعیه ای اعلام نمود این مورد در خیلی از کشور ها به علت کیفیت و فناوری بالای آنها معمول است.

خبر خوب فیبرنوری برای تهرانی ها

فیبر نوری فناوری اصلی که طی سالهای گذشته در بخش ارتباطات ثابت ایران کمتر به کار گرفته شده بود، در دولت سیزدهم مورد توجه ویژه دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته است. مدیر عامل شرکت مخابرات ایران اخیرا خبر خوبی هم در این حوزه اعلام نمود که طرح توسعه فیبر نوری تهران تصویب و ابلاغ گردیده است و در سال آینده جهشی در فیبر نوری تهران رخ خواهد داد و طرح خوبی پیش بینی شده است.