آخرین وضعیت بازار رمزارزها در جهان کدام کشور بیشترین دستگاه خودپرداز بیت کوین را دارد؟

آخرین وضعیت بازار رمزارزها در جهان کدام کشور بیشترین دستگاه خودپرداز بیت کوین را دارد؟

به گزارش سئو مئو، مطابق با توسعه صنعت ارزهای دیجیتال، تعداد دستگاههای خودپرداز بیتکوین (ATM) هم افزایش پیدا کرده است. نخستین دستگاه در اکتبر ۲۰۱۳ افتتاح شد و از آن زمان تابحال این صنعت جهش کرده و گسترش یافته و علاقه انبوه را برانگیخته و به نوبه خود دستگاههای خودپرداز هم افزایش پیدا کرده است.
به گزارش سئو مئو به نقل از کریپتو، هم اکنون، ۳۹هزار و ۶۷۸ دستگاه خوپرداز در ۸۴ کشور پراکنده شده است که بیشتر از ۸۵ درصد آنها در ایالات متحده آمریکا قرار دارند.
طبق آخرین داده ها، دستگاههای خودپرداز بیتکوین عموما در آمریکای شمالی قرار دارند و اقتصاد پیشرو جهان دارای ۳۴هزار و ۲۹۸ دستگاه و تعداد آنها در مراکز مالی نیویورک، لس آنجلس و میامی بالاترین رقم است.
همسایه شمالی ایالات متحده، کانادا با ۲۷۰۴ دستگاه خودپرداز در رتبه دوم قرار دارد.
اسپانیا (۲۷۰)، لهستان (۲۱۴) و السالوادور (۲۱۲) کشورهای بعدی هستند که پنج کشور برتر را تکمیل می کنند. جای تعجب نیست که کشور کوچک آمریکای مرکزی از زمانی که به نخستین کشوری تبدیل شد که بیتکوین را ارز قانونی ثبت کرد، جایگاه خویش را در بین رهبران پیدا کرد.
بیشترین تراکم دستگاههای خودپرداز بیتکوین آسیا در منطقه اداری ویژه چین، هنگ کنگ است که در آن میتوان ۱۵۴ دستگاه را پیدا کرد.
ژاپن به نوبه خود بیشتر از چهار سال هیچ دستگاهی در قلمرو خود نداشته است. مقامات داخلی در ابتدای سال ۲۰۱۸، زمانی که هکرها به پلت فرم دارایی دیجیتال Coincheck حمله کردند، تمام دستگاههای خودپرداز رمزنگاری را تعطیل کردند اما در آگوست سال جاری، آنها موضع خویش را نرم تر کردند و اجازه نصب چند دستگاه در توکیو و اوزاکا را دادند.
جالب اینجاست، سنگاپور که می خواهد به یک مرکز ارزهای دیجیتال تبدیل گردد، هیچ دستگاه خودپرداز بیتکوین ندارد. رگولاتور ارشد مالی این کشور پایانه های پول نقد به کریپتو را بعنوان بخشی از سرکوب گسترده تر برای تبلیغ ارزهای دیجیتال برای عموم در ابتدای سال ممنوع کرد.
قزاقستان، کشوری که بیشتر از ۱۳ درصد از هش ریت ماینینگ جهانی را به خود اختصاص می دهد تنها یک دستگاه خودپرداز بیتکوین دارد، در حالیکه ویتنام، رهبر پذیرش ارزهای دیجیتال در جهان، دارای پنج دستگاه است.
نخستین دستگاه خودپرداز بیتکوین در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۳ در یک کافی شاپ در ونکوور کانادا نصب گردید. دستگاه دوم در هشتم اکتبر ۲۰۱۳ در براتیسلاوا، اسلواکی راه اندازی گردید، در حالیکه ایالات متحده تا ۱۸ فوریه ۲۰۱۴ منتظر ماند تا نخستین دستگاه خویش را در نیومکزیکو مستقر کند.
تعداد دستگاه ها به آرامی تا آخر سال ۲۰۱۵ به بیشتر از ۵۰۰ دستگاه رسید، در حالیکه در دسامبر آنها حدودا ۲۰۰۰ دستگاه در سرتاسر جهان بودند.
بازار نزولی ۲۰۱۸ گسترش سریع دستگاههای خودپرداز بیتکوین را متوقف کرد اما تعداد آنها در سالهای بعد باردیگر افزایش پیدا کرد. تا آخر سال ۲۰۲۰، بیشتر از ۱۲هزار و۶۰۰ دستگاه باجه رمزنگاری خودکار در سرتاسر جهان وجود داشت.
سال گذشته، زمانی که اغلب ارزهای دیجیتال به قیمت های بالایی رسیدند، دستگاههای خودپرداز کریپتو آغاز به کار کردند. بیشتر از ۲۰هزار دستگاه در کشورهای مختلف همچون اقتصادهای درحال مبارزه مانند کامبوج، نامیبیا، ونزوئلا، لبنان و غیره مستقر شدند.
زمستان طولانی کریپتو که در قسمت بزرگ تری از سال ۲۰۲۲ حاکم شده، زمان را کاهش داده است و طی ۱۱ ماه اول سال شاهد نصب ۶۱۰۰ دستگاه خودپرداز رمزنگاری جدید یا حدودا سه برابر کمتر از آنچه در سال ۲۰۲۱ راه اندازی گردید، بوده است.
مجموع ارزش بازار جهانی رمزارزها هم اکنون ۸۰۷.۶۳ میلیارد دلار برآورد می شود که این رقم نسبت به روز قبل ۰.۷۱ درصد کمتر شده است. هم اکنون ۳۹.۸۴ درصد کل بازار رمزارزها در اختیار بیتکوین بوده که در یک روز ۰.۱۳ درصد افزایش داشته است.
حجم کل بازار ارزهای دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته ۲۲.۷۵ میلیارد دلار است که ۱۲.۵۰ درصد کاهش داشته است. حجم کل در امور مالی غیر متمرکز هم اکنون ۱.۲۳ میلیارد دلار است که ۵.۴۳ درصد از کل حجم ۲۴ ساعته بازار ارزهای دیجیتال است. حجم تمام سکه های پایدار حالا ۲۰.۴۹ میلیارد دلار است که ۹۰.۰۳ درصد از کل حجم ۲۴ ساعته بازار ارزهای دیجیتال است.
به روزرسانی قیمت رمزارزها (تا ساعت ۰۸: ۱۰ به وقت شرقی)
این رده حاوی تغییرات قیمتی ۱۰ ارز دیجیتالی بزرگ از نظر ارزش بازار است.
۱- بیت کوین
قیمت: ۱۶هزار و ۷۲۶.۶۵ دلار
تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۱۷ درصد افزایش
تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۳۹ درصد کاهش
۲- اتریوم
قیمت: ۱۱۸۳.۳۰ دلار
تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۱۲ درصد افزایش
تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۸۲ درصد کاهش
۳- تتر
قیمت: ۱.۰۰ دلار
تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۰ درصد افزایش
تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد افزایش
۴- یو اس دی کوین
قیمت: ۰.۹۹۹۹ دلار
تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد کاهش
تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۲ درصد کاهش
۵- بایننس کوین
قیمت: ۲۴۷.۸۴ دلار
تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۲۵ درصد کاهش
تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱.۰۹ درصد کاهش
۶- ریپل
قیمت: ۰.۳۴۲۵ دلار
تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۲۰ درصد کاهش
تغییرات قیمتی یک هفته اخیر ۳.۴۹ درصد کاهش
۷- کاردانو
قیمت: ۰.۲۶۵۵ دلار
تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۴۳ درصد کاهش
تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱.۵۴ درصد کاهش
۸ – دوج کوین
قیمت: ۰.۰۷۷۷۷ دلار
تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۳۳ درصد کاهش
تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲.۵۳ درصد کاهش
۹- پولکا دوت
قیمت: ۴.۶۳ دلار
تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۴۶ درصد کاهش
تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱.۵۵ درصد کاهش
۱۰- سولانا
قیمت: ۱۲.۳۰ دلار
تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۳۲ درصد کاهش
تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲.۱۲ درصد کاهش

منبع: