مخالفت پکن با فروش استارلینک در چین

مخالفت پکن با فروش استارلینک در چین

سئو مئو: ایلان ماسک اعلام نمود چین بدنبال گرفتن تضمین از او برای عدم فروش استارلینک در این کشور بوده است.

به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، ایلان ماسک به روزنامه فایننشیال تایمز اظهار داشت: پکن نمی خواهد او سرویس اینترنت ماهواره ای استارلینک را در چین بفروشد.

در تازه ترین ستون “ناهار با فایننشیال تایمز” که روز جمعه انتشار یافت، ماسک اعلام نمود پکن روشن کرده است که موافق راه اندازی استارلینک (سرویس ارتباطات ماهواره ای شرکت اسپیس ایکس) در اوکراین برای دور زدن قطع اینترنت توسط روسیه نبوده است. با این وجود، در مطلب فایننشیال تایمز مشخص نشد که آیا ماسک با درخواست پکن موافقت کرده است یا خیر.

ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت خودروسازی برقی تسلا موتورز و اسپیس ایکس است. تسلا برای بیش از ۲۰ درصد درآمد خود، به بازار چین متکی است و کارخانه بزرگی در شانگهای دارد.

برخلاف آمریکا و کشورهای غربی دیگری که حمله نظامی روسیه به اوکراین را محکوم کرده اند، چین حاضر نشده است این حمله را “تهاجم” توصیف کند.

چین در سالهای اخیر تاکید بیشتری برای توسعه فناوری بومی همچون در زمینه هوافضا داشته و هواوی به چین کمک کرده است به یکی از بالاترین نرخهای ضریب نفوذ اینترنت نسل پنجم در دنیا نائل شود. به علاوه، چین سیستم ارتباطات ماهواره بیدو را در سال ۲۰۲۰ تکمیل کرد. این سیستم با GPS یا سامانه موقعیت یاب جهانی دولت آمریکا رقابت می کند.

طبق گزارش فایننشیال تایمز، ایلان ماسک انتظار دارد تسلا در مناقشه غیرقابل اجتناب بر سر تایوان، درگیر شود اما همچنان قادر خواهد بود خودرو به مشتریانش در چین عرضه نماید.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، پکن، تایوان را قسمتی از سرزمین خود می داند و مکررا بر الحاق مجدد مسالمت آمیز این جزیره تاکید کرده است.

منبع: