بررسی چالش ها و موانع توسعه فیبر نوری در ایران

بررسی چالش ها و موانع توسعه فیبر نوری در ایران

سئو مئو: به گزارش سئو مئو، معاون وزیر ارتباطات با اشاره به بررسی چالش ها و موانع توسعه فیبر نوری در جلساتی با اپراتورهای ثابت و سیار اظهار داشت: توسعه ارتباطات ثابت باتوجه به مدت زمان طولانی بازگشت سرمایه گذاری نیازمند حمایت های مالی است که حالا در قالب معافیت از پرداخت حق السهم و همین طور اختصاص درصدی از حق السهم اپراتورها برای ایجاد پوشش فیبرنوری در بازبینی مصوبه UNSP پیش بینی شده است.
به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، فناوری اصلی که هم اینک در بخش ارتباطات ثابت ایران به کار گرفته شده است، ADSL است و فناوری مبتنی بر فیبر نوری یا FTTx تنها سهمی معادل یک درصد را به خود اختصاص داده، گرچه شبکه زیرساخت کشور با سرمایه گذاری دولت، بیش از ۷۰ هزار کیلومتر فیبر را برای اتصال شهرهای مختلف کشور به یکدیگر فراهم نموده است، اما در داخل شهرها هنوز شبکه دسترسی یا آخرین لایه اتصال به ساختمان های مسکونی و تجاری کشور به تجهیزات قدیمی متکی است که به شبکه مسی معروف است. این شبکه به رغم گستردگی زیاد، توانایی کمی برای سازگاری با تکنولوژیهای جدید و استفاده از خدمات پهن باند دارد.
برمبنای مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب وکارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت برثانیه به پهن باند ثابت دسترسی داشته باشند و دسترسی ۲۰ میلیون خانوار و پنج میلیون کسب وکار تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن باند ثابت باید بر بستر فیبر نوری شکل گیرد.
در این جهت اوایل تیرماه بود که برای اجرای پروژه دسترسی مبتنی بر فیبرنوری و بر طبق ابلاغیه جدید رگولاتوری مبتنی بر این تفاهم نامه ها، اپراتورهای رایتل در فردیس، شاتل در ساوه، آسیاتک در رامسر، فناپ تلکام در بندر امام خمینی، صبانت در بابل، گسترش ارتباطات مبنا در قرچک، های وب در گرگان و پیشگامان در بندر چارک متعهد شدند برای ایجاد و توسعه فیبرنوری اقدام نمایند.
اصول حاکم بر صدور پروانه یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی تصویب شد
در این جهت به نقل از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، صادق عباسی شاهکوه -دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات- از تصویب اصول حاکم بر صدور پروانه یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی (UNSP) در این کمیسیون آگاهی داد و با اشاره پیشینه مصوبه UNSP اظهار داشت: مرداد سال ۱۴۰۰ نخستین مصوبه مربوط به همگرایی پروانه های ثابت و سیار تصویب گردید که بر طبق آن اپراتورهای تلفن همراه می توانستند به سرمایه گذاری در زمینه ارتباطات ثابت وارد شوند و در بازه زمانی ۵ ساله، حدود ۵ میلیون پورت پرسرعت ایجاد کنند.
وی ادامه داد: با استقرار دولت سیزدهم و برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبتنی بر فیبرنوری و پوشش ۲۰ میلیونی در بازه زمانی سه سال و نیم، برای توسعه ارتباطات ثابت تصمیم گرفته شد مصوبه کمیسیون درباره ی پروانه یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی بازبینی شده و محتوای آن متناسب با هدف تعیین شده حوزه توسعه ارتباطات ثابت تغییر کند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به برگزاری جلسات مختلف با دارندگان پروانه ارتباطات ثابت و سیار و بررسی چالش ها و موانع توسعه در این عرصه اظهار داشت: توسعه ارتباطات ثابت باتوجه به مدت زمان طولانی بازگشت سرمایه گذاری نیازمند حمایت های مالی است که بعد از تائید هیات وزیران حمایت های مالی دولتی در قالب معافیت از پرداخت حق السهم و همین طور اختصاص درصدی از حق السهم اپراتورها برای ایجاد پوشش فیبرنوری در بازبینی مصوبه UNSP پیش بینی شد.
عباسی شاهکوه اشاره کرد: مصوبه UNSP با رویکرد یکپارچه سازی پروانه های ایجاد شبکه و خدمات و استفاده حداکثری از ظرفیت های فنی، زیرساختی و تجاری کشور تصویب گردید و نحوه پوشش خانوارها، میزان حمایت های مالی دولتی از محل حق السهم اپراتورها و نحوه نظارت بر اجرای این پروژه پیش بینی شده است.
افزایش سه درصد به هشت درصد درآمد اپراتورها به توسعه فیبر نوری
وی در تشریح درصد حمایت مالی دولت اظهار داشت: در مصوبه قبلی پیش بینی شده بود که سه درصد از درآمد اپراتورهای سیار و ثابت به توسعه فیبرنوری اختصاص داده شود. باتوجه به تکلیف وزارت ارتباطات در خصوص پوشش ۲۰ میلیونی در زمان بندی سه سال و نیم، حمایت مالی دولت از سه درصد به هشت درصد از درآمد اپراتورهای سیار و سه درصد از درآمد اپراتورهای ثابت تغییر داده شد.
دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درباره ی نحوه پوشش خانوارها در مصوبه جدید اظهار نمود: در ادبیات فیبر نوری دو نوع پوشش خانوار متصل (Home Connect) و خانوار تحت پوشش (Home Pass) داریم که در بازبینی مصوبه این مساله بطور شفاف تعریف شده است و بر طبق مصوبه به ازای ایجاد پوشش تا ۳۰۰ متری خانوار در مراکز استان به ازای هر خانوار ۵۰۰ هزار تومان و در شهرهای خارج از مراکز استان به ازای هر خانوار یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به اپراتور اختصاص داده می شود.
عباسی شاهکوه اضافه کرد: علاوه بر آن این حمایت مالی، در زمینه اتصال نیز به ازای هر پورت FTTh که به خانوارها متصل شود دو میلیون تومان از محل هشت درصد حق السهم دولت به اپراتورها کمک می شود و این مبالغ برای پوشش و اتصال در شهرهای غیر از هشت کلانشهر تخصیص می یابد.
وی درباره ی معافیت کلانشهرها از حمایت مالی دولت اظهار داشت: چون بطور منطقی ارائه سرویس در هشت کلان شهر تهران، اصفهان، مشهد، تبریز، کرج، شیراز، اهواز و قم توجیه اقتصادی دارد به غیر از این هشت کلانشهر، در سایر شهرها از اپراتورها برای توسعه پوشش فیبرنوری حمایت مالی می شود.
وی ادامه داد: مفاد مصوبه UNSP در قالب الحاقیه موافقت نامه پروانه برای اپراتورهای متقاضی اعمال می شود.