در كنفرانس تكنوبلاك مطرح شد مردم ارزهای دیجیتالی را ابزار سرمایه گذاری می بینند

در كنفرانس تكنوبلاك مطرح شد مردم ارزهای دیجیتالی را ابزار سرمایه گذاری می بینند

به گزارش سئو مئو رئیس سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران اظهار داشت که عامه مردم برای حفظ قدرت پول به سراغ سرمایه گذاری در حوزه ارزهای دیجیتالی می روند، بنابراین در رویارویی با این فناوری باید آغاز به تنظیم گری کرد و نباید مبتلا به اختلال شد.
به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، اولین اجلاس جهانی انجمن های رمزارز دنیا و فعالان حوزه بلاک چین با عنوان «تکنوبلاک» با حضور فعالان ایرانی و نمایندگان گوناگونی از کشورهای روسیه و ترکیه، امروز در مرکز همایش های بین المللی صداوسیما برگزار گردید. در این کنفرانس همینطور پنل های تخصصی «ساماندهی و تنظیم گری کسب وکارهای مبتنی بر رمزارز و بلاک چین» و «فرصت ها و چالش های پیش روی توسعه کاربرد فناوری بلاک چین» برگزار شد.
حسین اسلامی -رییس سازمان نصر تهران- در این پنل، با اعلان اینکه بیشترین نگاه مردم به ارزهای دیجیتالی نگاه سرمایه گذاری است، اظهار داشت: بیشتر از این که به دیگر قابلیت های آن بپردازیم، مردم به صورت سرمایه گذاری بدان نگاه می کنند. عامه مردم برای حفظ قدرت پول به سراغ سرمایه گذاری می روند و وقتی مخاطبین زیاد شود، آغاز به تنظیم گری هم اتفاق می افتد. بنا بر این در رویارویی با این فناوری باید آغاز به تنظیم گری کرد و نباید مبتلا به اختلال شد.
وی اظهار نمود: آن چیزی که در بخش خصوصی بیشتر از همه بدان توجه می شود، نحوه پاسخ به دغدغه ها است. بخش خصوصی می تواند نحوه پاسخ را پیشنهاد دهد. ما در نوشتن متون لازم که بتواند جمع زیادی از عقلا را اقناع کند ضعف داریم. وقتی با تنظیم گری مواجه می شویم، ناخودآگاه به سمت انتقاد می رویم و در اینباره در بخش خصوصی اتفاق نظر وجود ندارد. بطور قطع بخش خصوصی جلوتر از دولت می باشد، دولت هم نباید نگاهش آن باشد که نمره بالا به تنظیم گری بدهد. بلکه باید ابهامات را رفع کند.
رئیس سازمان نصر تهران افزود: اگر مبحث اصلی تبادل و استفاده بعنوان ابزار پرداخت نباشد، بانک مرکزی نباید تصمیم بگیرد بلکه سازمان بورس باید وارد مبحث شود. سازمان بورس هم اکنون باید در مورد این مورد پیشرو باشد. آیا ما نباید به همان اندازه که دغدغه ها برایمان مهم می باشد، دغدغه عامه مردم هم برایمان مهم باشد؟ به غیر از پاسخ به ابهامات قانونی و این که به سیستم به چشم مجوزدهی نگاه نماییم، بخش خصوصی باید درباره این مورد فعال تر شود. مخاطب را نباید نهاد حاکمیتی دید، بلکه مخاطب را باید خودمان ببینیم. از مجموعه های نظارتی می خواهیم در پاسخ به دغدغه ها خود بخش خصوصی را درگیر کنند، هنر بخش خصوصی منتقد بودن نیست، اما مسئله آن است که ما را در طراحی امر صدا نمی کنند.
وضعیت قانون گذاری ارزهای دیجیتالی در روسیه
همینطور آنتون تکاچف -نماینده مجلس روسیه- در پاسخ به این سؤال که وضعیت قانون گذاری حوزه ارزهای دیجیتالی در روسیه چگونه است؟ اظهار داشت: در وضع قوانین در روسیه ابعاد مختلفی وجود دارد؛ در بعد کلاهبرداری ها، اگر شخص سرمایه گذاری قانونی داشته باشد، می تواند با محدودیت های گوناگونی روبه رو شود. شخص حقیقی می تواند در روسیه تا ۱۰ هزار دلار سرمایه گذاری داشته باشد.
وی افزود: بعد دوم آن است که چه کسی رگولاتور باشد و بخش مالیات مسئله ای است که در این حوزه دخیل است. بعد سوم هم گواهی کردن این فعالیت ها و آن است که چه کسانی بحث اکسچنج (تبادل) را انجام می دهند. در بازار ارزهای دیجیتالی اجازه سرمایه گذاری تا ۱۰۰ میلیون روبل وجود دارد. همه این فعالیت ها باید مجوز قانونی داشته باشد و مدیریت این فرایند نیازمند مجوز است. غیرمتمرکز کردن این فعالیت ها از اهداف مهم می باشد که می تواند بخش مالی کشور را تحت تأثیر قرار دهد و به زندگی مردم هم ضرر وارد کند.
همه تمایل دارند در روسیه این حوزه سریع تر قانونی شود
الکساندر براژینکوف -رییس انجمن بلاکچین روسیه- اظهار نمود: در روسیه صرافی هایی وجود دارد، بسیاری از صرافی هایی که در دنیا وجود دارد، تمایل دارند با جمعیت زیاد روسیه کار کنند. وقتی قانون مد نظر وضع شود، صرافیهای ما ایجاد خواهند شد و ما می توانیم بدون آمریکا مسائل در ارتباط با صرافیهای خویش را حل نماییم و با کشورهای دوستمان تبادل نماییم. همه تمایل دارند در روسیه این حوزه سریع تر قانونی شود و روبل در این صرافی ها به کار گرفته خواهد شد.
وی افزود: همینطور رمزارزهایی هستند که بین بیزنس من ها برای خرید و فروش استفاده می شود و امیدواریم در ایران و روسیه زمینه برای تبادل ایجاد شود. دنیا درحال تغییر است، دولت های غربی اقدامات عجیبی درباره روسیه لحاظ کردند که ما می توانیم در این حوزه باهم همکاری نماییم. در این حوزه ما می توانیم پیشرفت های زیادی انجام دهیم و نباید تلاشهای خویش را در پیشرفت در این عرصه متوقف نماییم. ما می توانیم از ارزهای دیجیتالی برای تبادل کالا بین کشورهای مختلف استفاده نمائیم و اگر ارزهای دیجیتالی را قانونی نماییم، می توانیم به این مهم دست یابیم.
توقع داشتیم بورس نقش بیشتری در تنظیم گری دارایی های دیجیتال داشته باشد
محمد طهرانی -عضو هیات علمی و بنیان گذار لابراتوار بلاک چین دانشگاه خاتم- اظهار نمود: در هر مسئله جدیدی که مطرح می شود، شاهد تز و آنتی تز هستیم که ترکیب این دو سنتز را خواهد داشت. وقتی بیتکوین بعنوان متمرکزترین بلاکچین موجود وجود می آید، شاهد می باشیم که ارزهای دیجیتالی جدیدی می آید که شرایط متفاوت می باشد. مسئله بلاک چین را باید با نگاه جدیدی دید که آمده تا پابه پای قانون گذار جلو آید و کمک نماید این مسئله شکل بگیرد. راهکاری که رگولاتور ما می تواند به آن امید داشته باشد، این است که ابعاد را بسنجیم.
وی افزود: در این حوزه ابتدا چند چالش داشتیم، اول این که کریپتو کارنسی رمزارز ترجمه شد و این مورد چالش هایی به وجود آورد. اگر ما بخواهیم فضای دارایی های دیجیتال را دسته بندی نماییم، می توانیم سه دسته متصور شویم. دارایی های پرداختی، اوراق بهادار و توکن های کاربردی. فقط دارایی های پرداختی است که بانک مرکزی می تواند در آن قانون گذاری کند. توقع داشتیم بازار سرمایه نقش بیشتری در این مورد داشته باشد که این اتفاق نیافتاد. پول های بانک مرکزی از چیزهایی است که شکل گیری آن در این مقطع به کشور کمک می نماید. در ایران مدت های زیادی است که تحریم ها وجود دارد ما در پرداخت های خرد و کلان ظرفیت داریم که به سمت ارزهای دیجیتال بانک مرکزی برویم.
بلاکچین می تواند در مدیریت شهری به کمک ما بیاید
همینطور قائمی -عضو شورای شهر تهران- اظهار داشت: حوزه مدیریت شهری در جایگاه نهاد پارلمان شهری وظیفه مقررات نویسی دارند و این مقررات باید ذیل قوانین بالادستی باشد. دست ما در مقررات نویسی بسته نیست. شهرداری ها در شش فصل باید خدمت برسانند. مسائل اجتماعی، حمل و نقل، اقتصاد شهری؛ از هر منزلی که ببینید مصادیقی را خواهید دید که میتوان از آن استفاده نمود. من همیشه به دنبال پاسخ این سوال بوده ام که ما در حوزه مدیریت شهری چه استفاده ای می توانیم از این پدیده کنیم؟
وی افزود: مسئله تغییرناپذیری و حفظ تاریخچه، از مسائلی است که از بلاک چین انتظار داریم. حادثه ای برای شهرداری تهران صورت گرفت و اطلاعاتی از دسترس و باردیگر بازیابی شد. امکان دارد اتفاق باردیگر بیافتد. مسئله مهمتر در اقتصاد شهری آن است که شهرداری های ما خوداتکا هستند. باقی خرج و دخل شهرداری ها باید از کارکرد خودشان تامین گردد. سال جاری شهرداری پیشبینی ۶۰ هزار میلیارد تومان اعتبار کرده است. سوال این است که آیا میتوان با این تکنولوژی مردم را شریک مایملک موجود در شهر کنیم؟ در سئول اکسکوین را تعریف کرده اند. مردم در برابر خدمت شهری اکسکوین پاداش می گیرند و ماهم می توانیم این کار را نماییم.
از تجربه ایران در زمان تحریم ها استفاده خواهیم کرد
الکساندر فدوروف -مدیر ارشد توسعه تجاری شرکت پروم ماینر روسیه- اظهار داشت: چشم انداز ممکنی که متصور هستم، اول آن است که دوستان ایرانی گفتند ما تجربه ویژه ای در زمان تحریم ها کسب کردیم که می توانیم با شما در بین بگذاریم. انجام کسب و کار در شرایط تحریمی برای ما بسیار اهمیت دارد. ما دیداری با رئیس بانک مرکزی ایران در روسیه داشتیم و مدلهای مختلفی را برای انجام تراکنش های بررسی کردیم. بخش های مالی بلاک چین در سیستم سندباکس مورد بررسی قرار می گیرد. باتوجه به شرایط ایجادشده تحریمی، خدمات کریپتوکارنسی می تواند نقش عمده ای در این حوزه برای رفع مشکلات ایجاد نماید.
وی افزود: ما با امکانات ماینینگ ایران آشنا شدیم، در روسیه هم تمایل زیادی به این حوزه وجود دارد. از آنجائیکه کشور ما نقش به سزایی در جهان در این عرصه دارد می توانیم در این حوزه همکاری نماییم. همینطور در زمینه بورس دو کشور هم میتوان همکاریهای زیادی انجام داد. از آنجائیکه بورس ایران تجربه زیادی در شرایط تحریمی دارد، ما آماده ایم که از مدل بورس شما در روسیه استفاده نمائیم.
رمزارز می تواند در حوزه تجارت خارجی به ما کمک کند
احمد صالحی – نماینده سازمان توسعه تجارت- هم در این پنل بیان نمود: ما یکی از کشورهایی هستیم که حوزه رمزارز در حوزه تجارت خارجی می تواند به ما کمک نماید. مسیر در حوزه تجارت خارجی راحتتر طی می شود و هم اکنون در حال اجراست. ما در دوره ای هستیم که پس از سه دور افزایش نرخ بهره در آمریکا هنوز تورم نزولی نشده است. آمریکا درحال وارد شدن به رکود است.
وی اشاره کرد: یک پیشبینی وجود دارد که کریپتو جایگزین فیات خواهد شد که من در اینباره تردید دارم، اما این یک پیشبینی است. استفاده از ابزارهای نوین مالی است که می تواند بسیار موثر باشد. اراده بانک مرکزی و وزیر صمت بر آن است که از این ظرفیت در کشور در حوزه تجارت خارجی و واردات استفاده گردد.
ایران و روسیه تراز تجاری همگامی ندارند. این مشکل را به دو روش حل می نماییم. یک این که تراز تجاری بالانس شود، روسیه کشوری است که در فضای فکری حرکت کرده و اسلحه، گندم و انرژی صادر کرده و سایر موارد را وارد می نماید. این دو کشور در تلاش هستند تا جایی که امکان دارد تراز تجاری بالانس شود. چالش بعدی تورم و افت ارزش ریال است. به غیر از روبل و ریال، یکی از راهکارهای خیلی جدی آن است که پای چینی ها را وسط بکشیم. عمق بازار در تجارت بین الملل بسیار اهمیت دارد. درگیر کردن چینی ها باتوجه به نقش بزرگی که در تجارت دنیا دارند، اهمیت زیادی دارد.