فروش ۵۰۰ میلیون دلاری املاک مجازی

فروش ۵۰۰ میلیون دلاری املاک مجازی

به گزارش سئو مئو فروش املاک در دنیای مجازی (متاورس) سال میلادی گذشته به بیشتر از ۵۰۰ میلیون دلار رسید و سال جاری امکان دارد دو برابر شود.

به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، سرمایه گذاران و شرکتهای تحلیل آمار اعلام کردند فروش املاک در دنیای مجازی (متاورس) سال میلادی گذشته به بیشتر از ۵۰۰ میلیون دلار رسید و سال جاری امکان دارد افزایش دو برابری داشته باشد.

شرکت “متا متریک سولوشنز” اعلام نمود فروش املاک در چهار پلت فرم بزرگ متاورس در سال ۲۰۲۱ به ۵۰۱ میلیون دلار رسید. فروش در ژانویه بیشتر از ۸۵ میلیون دلار بود و با این روند پیشبینی می شود به حدود یک میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ رشد کند.

افزایش اخیر فروش تحت تأثیر تصمیم فیسبوک روی داد که ۲۸ اکتبر گذشته اعلام نمود نام خویش را به “مِتا” تغییر می دهد تا به متاورس متمرکز شود. طبق آمار متا متریک، فروش املاک در نوامبر حدودا ۹ برابر شد و به ۱۳۳ میلیون دلار رسید. رشد فروش از آن زمان ضعیف شده اما فروش ژانویه بیشتر از ۱۰ برابر سطح فروش ژانویه سال ۲۰۲۱ است.

گزارش شرکت “برند اسنس مارکت ریسرچ” نشان داده است بازار املاک متاورس نرخ رشد سالانه ۳۱ درصد از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۸ خواهد داشت.

با این حال جنین یوریو، مدیرعامل شرکت مشاوره و سرمایه گذاری املاک متاورس “ریپابلیک ریلم” اظهار نمود: ریسکهای بزرگی در این عرصه وجود دارد اما منافع احتمالی آن قابل توجه هستند.

“ریپابلیک ریلم” ۴.۳ میلیون دلار برای زمین در “سند باکس” که بزرگترین پلت فرم املاک متاورس است، پرداخت کرده است. این شرکت ۱۰۰ جزیره با نام فانتری آیلندز همراه با ویلاها، قایقها و اسکی جت برای آنها ساخته است و ۹۰ جزیره در روز اول هر یک ۱۵ هزار دلار فروخته شدند و برخی از آنها حالا به قیمت بیشتر از ۱۰۰ هزار دلار به فروش گذاشته شده اند.

برای سرمایه گذاران مبحث مهم این است که چگونه ارزش و ریسک در ارتباط با این دارایی ها را که ساختگی هستند و آینده آنها معلوم نیست تعیین کنند. بیشتر از ده ها پلت فرم حالا املاک در متاورس می فروشند و پلتفرمهای جدیدی هر هفته متولد می شوند. تابحال فروش املاک در چهار پلت فرم بزرگ متاورس شامل “سند باکس”، “دسنترا لند”، “کریپتو وکسلز” و “سومنیوم” متمرکز بوده است. مجموعا ۲۶۸ هزار و ۶۴۵ قطعه زمین در این چهار پلت فرم در مساحتهای مختلف وجود دارد.

طبق گزارش “ریپابلیک ریلم”، سند باکس با ۶۲ درصد زمین در چهار پلت فرم و سه چهارم از فروش زمین در سال ۲۰۲۲، در این بازار بزرگترین نفوذ را دارد. ۱۶۶ هزار و ۴۶۴ قطعه زمین “سند باکس” هر یک معادل قیمت ۱۲ هزار و ۷۰۰ دلار در دسامبر فروخته شدند. این قطعات ۹۶ متر در ۹۶ متر بودند.

“دسنترا لند” ۹۰ هزار و۶۰۰ قطعه دارد که ۱۶ متر در ۱۶ متر هستند و هر یک معادل ۱۴ هزار و ۴۴۰ دلار فروخته شدند.

سیل شرکتها، برندهای بزرگ و سرمایه گذاران با امید به کسب سهمی از منهتن یا مراکش دیجیتالی جدید سرازیر شده اند. به قول یوریو، ارزش زمین در متاورس بر این اساس تعیین می شود که مالکان چه کاربری برای ملک خود در نظر می گیرند و آنرا بعنوان مثال یک مرکز تفریحی یا موزه طراحی می کنند.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، با این وجود سرمایه گذاران دیگر می گویند مانند دنیای واقعی، موقعیت مکانی در متاورس اهمیت دارد. قیمت قطعات زمین نزدیک زمین یک سلبریتی معروف در سند باکس یا نزدیک زمین شرکت آتاری گرانتر است.

منبع: