نفس های آخر وس های كلاهبردار

نفس های آخر وس های كلاهبردار

به گزارش سئو مئو به قول معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ۱۵ خرداد، مهلت پایانی اپراتورها برای اجرا مصوبه معروف به آخر وس است و این مصوبه از دوشنبه پیش رو، لازم الاجراست.
به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، خدمات ارزش افزوده (Value Added Services) که به اختصار VAS نامیده می شوند، شامل مواردی غیر از خدمات استاندارد اپراتورها همچون تماس صوتی و پیامک معمول است. مهم ترین موضوعات خدمات ارزش افزوده تلفن همراه شامل مسابقات و رای گیری، تبلیغات موبایلی، پرداخت موبایلی، تلویزیون آنلاین، پخش یا دانلود موسیقی، زنگ انتظار تماس، بازی آنلاین، خدمات ورزشی و اطلاع رسانی این قبیل سرویس ها می شود.
اگرچه استفاده از این خدمات ارزش افزوده باید اختیاری و توسط کاربر انتخاب شود، اما عرضه این خدمات برای بعضی از شرکت های ارزش افزوده، به روشی برای کلاهبرداری از کاربران تبدیل شد و به علت هزینه نسبتا بالایی که این خدمات در مقایسه با تماس و پیامک دارند، در دو سال قبل به شکل حل نشدنی به بالا رفتن قبض های گوشی و تمام شدن شارژ پولی کاربران تبدیل گشته بود.
به دنبال آن محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- از کشف یک باند بزرگ تخلف در حوزه ارزش افزوده اطلاع داد و اعلام نمود شرکت های متخلف موظف به بازگرداندن وجوه اخاذی شده به مشترکان شدند و این پرونده برای سیر قضایی به دادستانی ارسال می شود. همینطور اگر خدمات واقعی ارزش افزوده که در پشتیبانی از کسب وکارها صورت می گیرد از کلاهبرداری ها جدا نشود، کل سرویسهای ارزش افزوده برای همیشه تعطیل خواهد شد.
در نهایت ضوابط استفاده از خدمات ارزش افزوده در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب گردید که به باعث آن مقرر شد دارنده پروانه عرضه خدمات ارتباطی بعد از دریافت درخواست خدمات ارزش افزوده از جانب مشترک، شرح خدمات، هزینه و زمان استفاده از آنرا به مشترک اعلام کند و همینطور برای مشترک به صورت جداگانه صورتحساب صادر کند؛ و اجرای این مصوبه از ۱۵ اردیبهشت ماه الزامی شد.
البته با فرا رسیدن موعد مقرر، از جانب سازمان تنظیم اعلام گردید با عنایت به شرایط ناشی از شیوع کرونا و موانع فنی برای پیاده سازی فرایندهای مناسب در شبکه اپراتورها برای اجرای مفاد مصوبه، این زمان بندی تا یک ماه دیگر تمدید شده است.
در این راستا حسین فلاح جوشقانی رئیس سازمان تنظیم مقررات و ا رتباطات رادیویی در توییتر نوشت: ۱۵خرداد، مهلت پایانی اپراتورها برای اجرا مصوبه معروف به آخر وس است. بنابر بررسی ها، زیرساخت لازم برای اجرا مصوبه ۳۰۰ کمیسیون تنظیم مقررات در همراه اول و ایرانسل آماده است و رایتل بنا دارد کل خدمات ارزش افزوده را متوقف نماید. این مصوبه از دوشنبه پیش رو، لازم الاجراست.

به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، طبق مصوبه ۳۰۰ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، هرگونه جمع آوری مبالغ بابت خدمات ارزش افزوده برای مشترکان تلفن ثابت و همراه پس پرداخت (دائمی) و پیش پرداخت (اعتباری) صرفاً باید از محل اعتبار خدمات ارزش افزوده صورت گیرد. همینطور دارنده پروانه موظف است بعد از دریافت درخواست خدمات ارزش افزوده از جانب مشترک، شرح خدمات، هزینه و زمان استفاده آنرا به مشترک اطلاع داده و حداکثر در سقف اعتبار خدمات ارزش افزوده مشترک، نسبت به فعال سازی خدمت ارزش افزوده درخواستی اقدام نماید.
همچنین هرگونه تمدید یا فعال سازی مجدد اعتبار خدمات ارزش افزوده منوط به عرضه درخواست جدید از جانب مشترک است و دارنده پروانه موظف است مکانیزمی ساده و شفاف برای مشاهده و اطلاع مشترک از جزئیات میزان کارکرد خدمات ارزش افزوده وی، فراهم آورد. دارنده پروانه موظف است به منظور اطلاع رسانی و انجام محاسبات خدمات ارزش افزوده عرضه شده به مشترکین تلفن ثابت و همراه پس پرداخت (دائمی) صورتحساب جداگانه صادر کند. بدهی و ضمانت اجرای این خدمات قابل تسری و اعمال به سایر خدمات مشترک نیست.