تامین مالی قرارداد مشترك شركتهای دانش بنیان ایرانی در عراق

تامین مالی قرارداد مشترك شركتهای دانش بنیان ایرانی در عراق

سئو مئو: مدیركل دفتر توسعه كسب و كار بین الملل معاونت علمی، جزئیات نحوه پشتیبانی از حضور شركتهای دانش بنیان در نمایشگاه ICT عراق را تشریح نمود و اظهار داشت: قراردادهای مشترك شركتهای ایرانی تامین مالی می شود.
به گزارش سئو مئو به نقل از اتحادیه صنعت مخابرات ایران، روح الله استیری مدیركل دفتر توسعه كسب و كار بین الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به حمایت و كمك های بلاعوض معاونت علمی از شركت های دانش بنیان برای حضور در نمایشگاه تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات عراق اظهار داشت: اگر شركتی در عراق موفق شد پروژه ای گرفته و یا قراردادی از جنس صادرات، انتقال تكنولوژی یا سرمایه گذاری مشترك انجام دهد، ما در معاونت آماده ایم تا این پروژه ها را با كمك نهادهای مالی، تامین مالی كرده و اگر سرمایه در گردشی نیاز داشتند حمایت های لازم را انجام می دهیم. وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین المللی ارتباطات و فناوری اطلاعات عراق كه با حمایت صندوق نوآوری و شكوفایی، وزارت ارتباطات و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری از شركت های دانش بنیان و فناور، نهم تا دوازدهم مهرماه جاری در كربلا برگزار می شود، نحوه حمایت های معاونت علمی در امتداد توسعه و پیشرفت همه جانبه شركتهای دانش بنیان حوزه ICT را تشریح نمود. استیری اظهار داشت: حمایت های مركز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به شكل هم افزایی با حمایت سایر نهادها صورت می پذیرد. وی با ابراز امیدواری از اینكه نمایشگاه تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات به خوبی در كربلا اجرا شود و نتایج خوبی برای شركت ها به همراه داشته باشد اظهار داشت: كشور عراق زیرساخت های خوبی در این عرصه دارد. اما شركت ها باید به این نكته توجه نمایند كه مطالعات خودرا در مورد بازار عراق و كربلا بیشتر كنند و تحقیقات بازار جزو بایدهایی است كه شركت ها لازم است به آن توجه نمایند. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز بوسیله كریدور صادرات به شركت های دانش بنیان این حوزه كمك های بلاعوضی خواهد داشت و از برگزاری این نمایشگاه حمایت های لازم را انجام می دهد. استیری افزود: در عین حال اگر شركتی قصد حضور در مناقصه ای دارد می توانیم از آن حمایت كرده و كمك هزینه حضور در مناقصه، تكمیل اسناد و یا موارد مرتبط به مناقصه را به شركت ها بپردازیم. وی گفت: در عین حال اگر قرار بر این بود كه باردیگر نمایشگاهی در كشور عراق اجرا شود كمك هزینه حضور در نمایشگاه را پرداخت می نماییم. همین طور اگر بازار عراق استانداردهای خاصی را از شركت ها درخواست نمود، ما در معاونت در این زمینه نیز كمك بلاعوضی را برای دریافت آن استاندارد در نظر گرفتیم؛ همه این ها در چارچوب پكیجی شامل ۱۵ دستورالعمل حمایتی و پرداخت كمك بلاعوض از طرف معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری دیده شده و شركت ها می توانند از كریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری از جزئیات آن اطلاع یابند.

مدیركل دفتر توسعه كسب و كار بین الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینكه این گونه حمایت ها می تواند منجر به كاهش دغدغه های توسعه كسب و كار شود، افزود: حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد هزینه های اجاره غرفه و غرفه سازی توسط معاونت علمی و فناوری و سایر دستگاه های حمایت كننده در پشتیبانی از حضور شركت های دانش بنیان یا فناور تامین می شود. بگفته وی، این حمایت می تواند زمینه حضور شركت های فناور كشور كه در حوزه شركت های دانش بنیان نیستند ولی پتانسیل زیادی برای عرضه محصولات خود در بازارهای جهانی دارند را نیز فراهم سازد. همین طور شركتهای دانش بنیان می توانند طرفهای عراقی را پس از نمایشگاه و با حمایت معاونت علمی جهت ادامه مذاكرات به ایران دعوت كنند.

منبع: