موبایل باز هم ارزان می شود

موبایل باز هم ارزان می شود

سئو مئو: «قیمت گوشی در بازار نزولی شد. بگفته فعالان، بازار قیمت گوشیهای برند سامسونگ دست كم ۵۰۰ هزار تومان ارزان تر شده و در بعضی از مدلها این افت قیمت به یك میلیون تومان هم می رسد. البته هنوز خبری از افت قیمت در گوشیهای آیفون نیست.»

به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، روزنامه شهروند در ادامه نوشت: «احمدی، مدیر كل نظارت بر خدمات سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان می گوید: «قیمت موبایل در گوشیهای پرتقاضا به صورت میانگین ۱۰ درصد كمتر شده است. البته این افت قیمت نه به خاطر كاهش بهای تمام شده واردات موبایل بلكه به سبب افزایش تعداد واردكنندگان قانونی از حدود ۵۰ شركت به ۱۱۰ شركت و ایجاد جو رقابتی سالم در بین تجار و افزایش سرعت عرضه و موجودی بالای واردكنندگان بوده است.»

پورصالحی، یكی از فعالان بازار دراین باره به «شهروند» می گوید: «جدای از آزادبودن واردات رسمی، این روزها عرضه بیشتر از تقاضاست و كمتر كسی برای خرید موبایل به بازار می آید.»

به گفته او اگر ركود در بازار ادامه دار باشد، باز هم شاهد افت قیمت ها در ایام آینده خواهیم بود.

مدیر كل نظارت بر خدمات سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان فرآیند واردات موبایل از زمان ثبت سفارش تا خرید و واردات و آماده سازی را فرآیندی بین ۴۵ تا ۶۰روز اعلام نمود و گفت: «قاعدتا پروسه كاهشی قیمت ها از زمان شروع كاهش نرخ ارز با تأخیر در فاز ۴۵ تا ۶۰روزه در بازار محسوس است.»

۶۰ شركت واردكننده موبایل شدند

به دنبال مصوبه هیأت دولت و آزادسازی واردات موبایل، محبی، رئیس اتحادیه دستگاه های مخابراتی می گوید كه ۶۰ شركت دیگر هم نسبت به واردات موبایل اقدام نموده اند. این حجم از واردات اما در حالی انجام می شود كه فعالان بازار می گویند تعداد واحدهای صنفی كه گوشیهای شركتی عرضه می كنند، بسیار محدود هستند. پورصالحی در این زمینه اظهار داشت: «تنها واحدهای صنفی ای كه جواز كسب دارند، اجازه عرضه گوشیهای شركت را دارند. این در شرایطی است كه بیشتر از ۸۰ درصد مغازه های فعال در بازار جواز ندارند. همین مسأله باعث شده كه در یك پاساژ تنها ۴ تا ۵ مغازه گوشیهای شركتی را عرضه كنند.»

بررسی های «شهروند» نشان داده است كه تنها مدلهای گروه A توسط شركت های رسمی وارد شده و سایر مدلها همچنان به صورت مسافری وارد كشور می شوند.

قیمت خرید هر پاسپورت ۴۰۰ هزار تومان

البته واردات رسمی موبایل در شرایطی كه اختلاف قیمت ارز آزاد و نیمایی ناچیز است، خیلی هم مقرون به صرفه نیست. هم اكنون دلار در بازار آزاد چیزی حدود ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان قیمت خورده اما بهای ارز سنا چیزی حدود ۱۱ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام شده است. اختلاف حدود ۶۰۰تومانی در شرایطی است كه واردكنندگان های رسمی موظف به پرداخت عوارض و حقوق گمركی هستند اما هزینه واردات رسمی به همین جا ختم نمی گردد و بگفته یكی از فعالان بازار موبایل، برمبنای قانون، فروشنده ها باید بابت فروش هر دستگاه گوشی موبایل شركتی ۱۷ درصد مالیات پرداخت كنند. به خاطر همین بسیاری از فروشنده ها سراغ این گوشی نمی روند.

پورصالحی كه معتقد می باشد افت قیمت ایجادشده در بازار بیشتر از این كه ناشی از كاهش قیمت تمام شده واردات گوشی به كشور باشد، به سبب افزایش عرضه و جو روانی حاكم بر بازار است، اظهار داشت: «پیش تر مغازه دارها و شركت ها سراغ دفاتر و شركت های هواپیمایی می رفتند و شماره مسافرهای خارجی خصوصاً مسافرهای زیارتی كه به كربلا یا سوریه می گرفتند و به ازای هر پاسپورت و واردات یك دستگاه گوشی به آنها ۴۰۰ هزار تومان پرداخت می كردند.»

گارانتی دارها ۵۰۰ هزار تومان گران ترند

اما جدای از افت قیمت ها، این روزها خدمات بعد از فروش هم در بازار وضع بهتری پیدا كرده است. محبی، رئیس اتحادیه دستگاه های مخابراتی با اشاره به این كه گوشیهایی كه به صورت مسافری وارد كشور می شدند، شامل هیچ گارانتی و خدمات بعد از فروشی نبودند، اظهار داشت: «اما حالا تمامی گوشیهایی كه به صورت رسمی وارد شده اند، ۱۸ماه گارانتی دارند و چنانچه بر خلاف آن چه تعهد كرده عمل كنند، با آن برخورد می شود. جالب است كه بدانید اختلاف قیمت گوشیهای دارای گارانتی با گوشیهای بدون گارانتی در بازار بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان است.»

قیمت ها را از سامانه ۱۲۴ استعلام بگیرید

«واردات تلفن همراه از دو طریق با ارز نیمایی برای شركت های تولیدكننده اصلی كه رابطه مستقیم تجاری با ایران دارند و با ارز حاصل از صادرات در حال انجام می باشد.» سیدجواد احمدی، مدیركل نظارت بر خدمات سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان در این زمینه می گوید: «قیمت ارز نیمایی در طول سه ماه گذشته، عموما صعودی بوده و كاهشی نداشته كه قاعدتا در حوزه واردات این گونه كالاها در روند قیمت ها شیب متناسب صعودی قابل پیش بینی است؛ هرچند رقابت شركت های واردكننده موجب ثبات و حتی كاهش قیمت در این گروه نیز بوده است. ضمنا عرضه كنندگان این كالاها موظف به ثبت قیمت مصرف كننده در سامانه ۱۲۴ سازمان حمایت هستند.»

بنا بر این، خریداران موبایل می توانند با استعلام قیمت ها از سامانه ۱۲۴ سازمان پشتیبانی از قیمت اعلامی فروشندگان باخبر شده و هرگونه مورد خلاف واقع را به حوزه های نظارتی سازمان حمایت اطلاع دهند.

منبع: