گزیده اخبار اقتصادی امروز ایسنا پول مان را خوردند متوجه نشدیم!

گزیده اخبار اقتصادی امروز ایسنا پول مان را خوردند متوجه نشدیم!

به گزارش سئو مئو زنگنه شب گذشته در قامت وزیر نفت به برخی حواشی در صنعت نفت و پتروشیمی كه صحبت های اخیر احمدی نژاد و بررسی پرونده های اختلاس در پتروشیمی دلیل اصلی آن بوده، پاسخ داد و اعلام نمود پول رفته دیگه رفته است.
به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، اخبار بررسی خبرهای اقتصادی ایسنا در روز جاری نشان از آن دارد كه عموم خوانندگان نشست خبری وزیر نفت، پیش بینی بازار مسكن، تسهیلات بازار مسكن، قطع برق در سال آینده، پرداخت الكترونیكی عوارض آزادراه های كشور، سبد كالا، حداقل دستمزد و روند قیمت گذاری ارز بخصوص دلار را پیگیری كرده اند.
شب گذشته بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت به مناسبت افتتاح پالایشگاه دو فاز پارس جنوبی نشست خبری ترتیب داد كه همچون نشست های قبلی این وزیر كار كشته و پیر وزارت اخبار و اطلاعات جدید و قابل توجهی عرضه كرد.
نشست خبری شیخ الوزراء تا حدودی تحت تأثیر حواشی تحریم های سابق و نقل و انتقال پول فروش نفت قرار داشت، در ایام گذشته پرونده های اختلاس پتروشیمی و صنعت نفت مورد بررسی گردید و در كنار آن رئیس جمهوری دولت های نهم و دهم اعلام نموده بود كه اگر بازار نفت در اختیار آن قرار داده شود قیمت نفت را به بشكه ای ۱۰۰ دلار می رساند.
حال با این شرایط بیژن نامدار زنگنه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و اظهار داشت: آنهایی كه پول نفت را خوردند، خوردند رفت. كسی نیست دنبال كند. شركت های خارجی ورشكست شده اند.
نشست خبری زنگنه مبحث اصلی نشست را اندكی به فراموشی برد كه در این رابطه مدیرعامل شركت نفت و گاز پارس با اشاره به سرمایه گذاری بیشتر از ۷۰ میلیارد دلاری در میدان گازی پارس جنوبی، اظهار نمود: تاكنون ۱.۵ تریلیون مترمكعب گاز طبیعی از میدان پارس جنوبی برداشت شده است.
وی با اشاره به سرمایه گذاری بالغ بر ۱۱ میلیارد دلار در چهار فاز ۱۳، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ اظهار داشت: ظرفیت این فازها ۱۱۲ میلیون مترمكعب در روز گاز غنی است و برای افتتاح آنها ۷۶ حلقه چاه در فاصله ۱۰۰ كیلومتری ساحل حفر شده است همینطور هشت عرشه دریایی با وزن بیشتر از ۶۰ هزار تن ساخت و نصب شده است. ۳۸۰ كیلومتر هم لوله گذاری صورت گرفته است.
مشكین فام در مورد عمده محصولاتی كه در فازهای مذكور تولید می شود، توضیح داد: ۱۰۰ میلیون مترمكعب گاز شیرین به صورت روزانه، ۱۵۰ هزار بشكه میعانات گازی، دو میلیون گاز اتان و تولید سالانه دو میلیون تن ال پی جی جهت صادرات از این فازها تولید خواهد شد.
مسكن گران می شود اما عجیب و غریب نیست
در كنار نشست شبانه وزیر نفت دیگر اخبار هم جایگاه خاصی در میان مردم دارد كه بازار مسكن همواره جز اخبار مورد توجه عموم خوانندگان بوده است، رئیس اتحادیه مشاوران املاك با بیان این كه قیمت مسكن قرار نیست پس از عید به صورت عجیب و غریبی بالا برود و نهایتاً معادل تورم خواهد بود، اظهار داشت: این تصور كه مسائل را به برهه های زمانی قبل و پس از اتفاقات تقسیم نماییم همواره در جامعه ایران وجود داشته و دارد. صحبت های خسروی در حالی مطرح می شود كه اقتصاد ایران همواره مسائل را به دوره زمانی قبل و بعد تقسیم می كنند و از این دوره های زمانی می توان به ایام عید، محرم و صفر، شش ماه اول و دوم سال و … اشاره نمود كه عموماً هیچ گاه قیمت ها پس از گذر از دوره زمانی مدنظر كاهش قیمت را تجربه نكرده و روند صعودی به خود می گیرد.
قیمت ها در چند ماه اخیر روند صعودی به خود گرفته كه یكی از علل این امر از جانب كارشناسان عدم ساخت و ساز ارزان و عدم عرضه تسهیلات بانكی به سازندگان مسكن می باشد كه بررسی ها نشان از آن دارد كه طبق برنامه تولید ۴۰۰ هزار واحد مسكونی با محوریت ۱۰۰ هزار واحد در شهرهای با جمعیت كمتر از ۲۵ هزار نفر كه در محدوده هدف بنیاد مسكن قرار دارد، به سازندگان ۷۵ میلیون تومان تسهیلات با نرخ سود ۹ درصد پرداخت می شود.
ركوردهای جدید در مصرف برق
در تابستان سال جاری به علت خشكسالی، كاهش باران و افزایش دمای كشور میزان مصرف برق در پیك مصرف به ۵۷ هزار مگاوات رسید كه خاموشی های مقطعی و تغییر ساعت كار ادارت را به همراه داشت و حتی برنامه خاموشی تعیین شد، با عنایت به این تجربه در سال ۱۳۹۷ این سوال مطرح می شود كه در سال آینده خاموشی داریم یا خیر؟ كه معاون توانیر از احتمال افزایش مصرف برق در زمان پیك مصرف به ۶۱ هزار مگاوات اطلاع داده است. حال با این تفاسیر دولت و وزارت نیرو برنامه های مختلفی را در دستور كار خود قرار داده تا از خاموشی احتمالی جلوگیری شود.
برنامه های اعلامی وزارت نیرو برای سال آینده می توان به ورود بیشتر از ۲۰ واحد نیروگاهی به مدار، افزایش هزینه مصرف مشتركان پرمصرف و …اشاره كرد، حال با این شرایط باید منتظر ماند و دید در محدوده زمانی ۱۵ خرداد تا شهریور خاموشی به سراغ كشور می آید یا خیر؟
پرداخت الكترونیكی در آزادهای كشور
از چند سال قبل پرداخت الكترونیكی عوارض راهی به آزادراه های كشور باز كردند كه در ابتدا پرداخت الكترونیكی به وسیله برچسبی بود كه در بانك مسكن شارژ می شد اما قرار بر آن است تا از ۲۸ اسفندماه عوارض ۴ آزادراه تهران – ساوه تا سلفچگان، قزوین – زنجان، تهران – قزوین، تهران – قم به شیوه جدید پرداخت شود و قرار بر آن است تا در انتهای تیرماه سال آینده ۱۳ آزادراه دیگر به جمع این چهار آزادراه بپیوندند.
ارز نزولی ماند
در حالی كه بازار ارز هفته گذشته شرایط پر نوسانی را پشت سر گذاشت در دو روز اخیر روند نزولی را برگزیده است. شعب ارزی بانك ها امروز (۲۶ اسفند) هر دلار آمریكا را ۱۲ هزار و ۶۱۵ تومان می خرند كه نسبت به روز گذشته كه ۱۲ هزار و ۷۱۲ تومان بود، حدود ۱۰۰ تومان كاهش قیمت دارد. قیمت خرید یورو هم ۱۴ هزار و ۲۹۰ تومان است كه نسبت به روز گذشته كاهش قیمت بیشتر از ۱۰۰ تومانی داشته است. همینطور امروز قیمت خرید هر پوند انگلیس در شعب ارزی بانك ها ۱۶ هزار و ۷۷۷ تومان اعلام شده است.