سرقت یك میلیارد دلار ارز دیجیتالی توسط هكرها

سرقت یك میلیارد دلار ارز دیجیتالی توسط هكرها

سئو مئو: گزارش های انتشار یافته نشان داده است كه هكرها و مجرمان سایبری توانسته اند در ۹ ماهه نخست سال جاری ۲۰۱۸ میلادی یك میلیارد دلار ارز رمزنگاری شده به سرقت ببرند.

به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، به نقل از وب سایت CNBC، این روزها كه بازار ارزهای دیجیتالی رمزنگاری شده بسیار داغ شده است، وب سایت ها، حساب های كاربری و پلتفرم های بسیاری برای استخراج بیت كوین یا بیت كوین ماینینگ بوجود آمده است تا بتوانند با استفاده از آنها به خرید و فروش و مبادلات تجاری كلان اقدام نمایند. از طرفی دیگر، استقبال بی نظیر كاربران جهانی از ارزهای رمزپایه فرصت خوبی را برای هكرها و مجرمان سایبری فراهم آورده است تا بتوانند با هك حساب های كاربری آنها و نفوذ به پلت فرم صرافی های ارزهای دیجیتالی، با استفاده از حملات سایبری گسترده مبالغ هنگفتی را به سرقت ببرند.

به تازگی متخصصان و كارشناسان فعال در شركت امنیت سایبری CipherTrace آمریكا بعد از بررسی های انجام شده اعلام نموده اند كه هكرها توانسته اند در ۹ ماه گذشته با هك و نفوذ به پلت فرم های صرافی و مراكز تبادل ارزهای رمزپایه، ۹۲۷ میلیون دلار كه نزدیك به یك میلیارد دلار را به سرقت ببرند كه این رقم در مقایسه با سال قبل ۲۰۱۷ میلادی، با یك رشد و افزایش قابل ملاحظه ۲۵ درصدی مواجه بوده است.

به گفته این متخصصان، می توان اظهار داشت كه سرقت این میزان ارز رمز پایه بدان معناست كه یك میلیارد دلار از سرمایه های جهان در زمینه پولشویی، فرار مالیاتی و قاچاق اسلحه، مواد مخدر و جرم و جنایت صرف شده است و این امر بدون شك تبدیل به یكی از بزرگترین چالش های پیش روی كشورهای جهان در آینده ای نه چندان دور خواهد شد كه هرچه سریعتر باید فكری به حال آن كرد.

در این گزارش همینطور عنوان شده است كه دزدی های با مبلغ كمتر هم كه در محدوده سرقت ۲۰ الی ۶۰ میلیون دلار بوده است، هم در سه ماهه سوم سال جاری ۲۰۱۸ میلادی نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن رشد داشته و به ۱۷۳ میلیون دلار رسیده است.

به عبارتی دیگر، در سال قبل تنها ۲۶۶ میلیون دلار ارز دیجیتالی به سرقت رفته بود این در حالیست كه این رقم امسال به حدود یك میلیارد دلار رسیده است و این عدد خود به تنهایی آغازی برای یك فاجعه در زمینه فناوری اطلاعات و امنیت سایبری به شمار خواهد آمد.

در چند سال اخیر كه ارزهای دیجیتالی رمزنگاری شده بسیاری همچون بیت كوین، مونرو و ریپل از محبوبیت و استقبال بی نظیری برخوردار شدند، همین امر سبب شده است كاربران و هكرهای بسیاری به كسب درآمد و پول در فضای مجازی روی آورند كه این خود دلیل محكمی بود برای آنكه تعداد زیادی از اپلیكیشن ها و وب سایت هایی كه پلتفرم و بستر مناسبی برای استخراج این ارزهای دیجیتالی فراهم می كردند، مانند قارچ در فضای اینترنت رشد كنند.

آمار حملات سایبری و هك در سال قبل ۲۰۱۷ میلادی، به اوج خود رسیده است و با عنایت به افزایش روزافزون حملات سایبری از جانب هكرها، كشورها و شركت های كوچك و بزرگ بسیاری در سراسر جهان، هدف این گونه حملات قرار گرفته و صدمه ها و خسارات جبران ناپذیری را متحمل شده اند.

با اینكه ارزهای دیجیتالی رمزنگاری شده طرفداران بسیاری در سراسر جهان پیدا كرده اند، خیلی از كشورها ازجمله كشورهای اروپایی درتلاشند تا این پول بی افسار را كنترل كرده و معاملات با آنرا تا حد امكان محدود كنند، چراكه بر این باورند بیت كوین به تجارت های غیرقانونی و غیرمجاز همچون تجارت اسلحه، تجهیزات تروریستی، قاچاق دارو و موادمخدر دامن زده و به دلیل آنكه مقامات قضایی و پلیس نمی توانند طرفین معامله را شناسایی و ردگیری كنند، سبب سهولت آن می گردد.