بررسی مواضع كاندیداها در حوزه فضای مجازی؛ پزشکیان فیلترینگ کنترل شده را قبول کرد

بررسی مواضع كاندیداها در حوزه فضای مجازی؛ پزشکیان فیلترینگ کنترل شده را قبول کرد

سئو مئو: شب گذشته صراحتا دو نامزد ریاست جمهوری مواضع خودرا درباره ی فیلترینگ پلتفرمهای خارجی اعلام نمودند که مسئولیت پذیری پلت فرم های بین المللی مخرج مشترک مناظره و برنامه پزشکیان و جلیلی بود.

به گزارش سئو مئو به نقل از مهر، شامگاه دوشنبه یازدهم تیرماه اولین مناظره دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور «سعید جلیلی» و «مسعود پزشکیان» با موضوع «فرهنگی و سیاسی» بصورت زنده از شبکه یک سیما به روی آنتن رفت. وجه تمایز این مناظره با مناظره های پیشین این بود که سوالات در عرصه های نام برده با صراحت بیشتری از کاندیداها پرسیده شد و حتی مجری این امکان را داشت که در صورتیکه یکی از دو نامزد پاسخ شفافی به سوال ندهند، سوال را مجدداً مطرح کند.
پرسش های داغ و شفاف درباره ی فیلترینگ و اینترنت
در این مناظره در عرصه فرهنگی سوالاتی شفاف پیرامون «فیلترینگ فضای مجازی» و «اینترنت» از پزشکیان و جلیلی پرسیده شد که هر دو مشخصاً تاکید نمودند که سکوهای خارجی برای فعالیت باید مسئولیت و قواعد ایران را بپذیرند و خود دولت و یا برخی شرکتها باید با آنها مذاکره کنند.
این در حالیست که عدم مسئولیت پذیری دو پلت فرم فیلتر شده در ایران سبقه طولانی دارد بطوریکه در دولت دوازدهم با وجود تعامل و مذاکرات با تعدادی از پلت فرم های بین المللی، آنها حاضر به پذیرفتن تعهدات ایران نشدند.
رایزنی های دولت دوازدهم و سیزدهم با پلت فرم ها بی نتیجه ماند
در دولت سیزدهم نیز نامه ای از طرف مرکز ملی فضای مجازی به شرکت متا درباره ی تأسیس نمایندگی در ایران نوشته و ارسال شد اما پاسخ رسمی از طرف این شرکت در این حوزه دریافت نشد. این شرکت در فضای مجازی و در پاسخ به درخواست ایران برای تعیین نماینده ای در تهران پاسخ منفی داد و اعلام نمود خودرا سرگرم این درخواست نخواهد کرد!
نامزدی که درباره ی رفع فیلترینگ تضمین داد
با این حال مسعود پزشکیان از همان ابتدا که تبلیغات انتخاباتی خودرا شروع کرد از تغییر در چندین حوزه در صورت پیروزی خود در انتخابات آگاهی داد که یکی از آنها بحث «فیلترینگ» بود بطوریکه حتی این تضمین را داد فیلترینگ شبکه های اجتماعی برداشته شود و اعلام نمود که تمام دولت در مقابل فیلتر کردن و فیلترشکن بازی و فشارهای بیرونی در همه جلسات و تمام قد خواهد ایستاد.
پزشکیان در مناظره های پیشین ضمن انتقاد از فیلترینگ به مسائلی همچون گردش مالی فروش فیلترشکن و مشکلات به وجود آمده برای کسب و کارهای آنلاین در اثر محدودیت های اعمال شده اشاره کرده بود. او همین طور پرداختی به موضوع مافیای فروش فیلترشکن داشت و به فرصت های استفاده از پلت فرم های دارای محدودیت دسترسی، همچون توئیتر اشاره کرده بود. نماینده اصلاح طلبان از پیگیری توسعه زیرساخت ها در دولت خود نیز در صورت پیروزی آگاهی داده بود.
این اظهارات در حالیست که همانطور که در گزارش قبلی مهر (اینجا) به آن اشاره شد اختیار دولت در بحث فیلترینگ و رفع آن اختیار تام نیست و رأی به مسدودسازی در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه صادر می شود. این کارگروه زیر نظر دادستان کل کشور فعالیت می کند و متشکل از ۱۲ نفر است که تنها ۶ نفر آنها از قوه مجریه هستند.
پزشکیان: در همه دنیا در مواقع خاص محدودیت برای اینترنت داریم
با این حال در مناظره شب گذشته صراحتاً سوالی پیرامون فیلترینگ از پزشکیان پرسیده شد و او این دفعه پاسخ محافظه کارانه تری به این پرسش داد و عنوان نمود که «در همه دنیا در مواقع خاص محدودیت برای اینترنت داریم.» او البته این را هم اظهار داشت که «الان که هیچ مسأله ای نیست، چرا باید اینترنت فیلتر شود؟ الان کاربران بیش از اینترنت دارند پول فیلترشکن می دهند. وقتی کاربر با فیلترشکن وارد می شود، دیگر نمی توانید کنترلی انجام بدهید. کاربر به هر سایت ممنوعی بخواهد می تواند برود.»
برای ارتباط با دنیا به اینترنت بدون فیلتر نیاز داریم
مجری برنامه سوال دیگری در همین رابطه پرسید که در صورت پیروزی دولت شما در کنار فرصت های مجازی چگونه آنرا مدیریت خواهید کرد؟ که او پاسخ داد: بستگی دارد در کجای قضیه می خواهید مدیریت کنید! بحث های آموزشی، خدماتی، بانکی و دارایی به اینترنت وصل است. ارتباط با دنیا برمبنای اینترنت است و شما نمی توانید بگویید ما می خواهیم در قفس زندگی نماییم و ارتباطی هم با دنیا نداریم. برای ارتباط با دنیا به اینترنت بدون فیلتر نیاز داریم.
اذعان به مسئولیت پذیری سکوهای خارجی / جلیلی احسنت گفت
در ادامه مجری درباره ی عدم مسئولیت پذیری سکوهای خارجی نسبت به کاربران ایرانی پرسید که پزشکیان پاسخ خودرا اینطور داد: باید با شرکت های خارجی که کاربران ایرانی از خدمات آنها استفاده می نمایند صحبت نماییم و درباره ی این مسئولیت پذیری با آنها قرارداد بسته شود که در همین حین جلیلی با گفتن «احسنت» صحبت های پزشکیان را تأیید کرد.
نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد: الان پول فیلترشکن ها در جیب چه کسانی می رود؟ عده ای داشتند با فضای مجازی زندگی می کردند اما با فیلترینگ چقدر بلا بر سر اینها آمده است و از زندگی ساقط شده اند.
خود آمریکا هم به محدودیت در اینترنت قائل است
پزشکیان البته این مساله را هم تأیید کرد در همه جای دنیا حتی در خود آمریکا محدودیت هایی در اینترنت قائل هستند و می توان در مواقعی که نیاز است این کار را انجام داد اما الان در کشور وضعیت عادی است و همه از فیلترشکن دارند استفاده می نمایند. در این شرایط بچه ها می توانند به فضایی وارد شوند که در حالت عادی نمی توانند ورود کنند. در ضمن وقتی فیلترشکن روشن است، موقعیت فرد را نمی شود پیدا کرد اما در حالت عادی آسان تر می شود مدیریت و نظارت کرد.
الان که شرایط عادی است چرا باید فیلترینگ باشد؟
نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ضمن پذیرش فیلترینگ در مواقع بحرانی اظهار داشت: یک موقعی اعتراضات و اعتصابات بود، خب هر حاکمیتی ممکنست آنرا قطع کند خب قطع شود اما الان دیگر شرایط عادی است. با فیلترینگ کار دانشگاه و بیمارستان ها با مشکل مواجه می شود. واقعیت قضیه این است که باید کاری نماییم که مردم بتوانند در این فضا راحت زندگی و درآمد کسب کنند. دنیایی از فرصت و امکانات در این فضا وجود دارد. یا دولت و یا شرکت های واسطه می توانند با شرکت های خارجی که در ایران خدمات می دهند، قرارداد ببندد و طبق شرایطی به ما سرویس دهید.
در اینجا مجری پرسید پس شما با یک فیلترینگ کنترل شده موافق هستید که پزشکیان پاسخ داد: بله مثل همه دنیا. همه جای دنیا چه کار می کنند؟ ما هم مشابهش عمل نماییم. ما از خودمان قرار نیست چیزی را اختراع نماییم. ما داریم کاری می نماییم که زندگی مردم ساقط شود. مردم هم اکنون بیش از اینترنت پول فیلترشکن می دهند، اینها که فیلترشکن می فروشند چه کسانی هستند؟ کسانی که این پول ها را می خورند، مالیات هم نمی دهند اما اگر این مساله تحت نظارت دولت باشد، در مواقع خاص امنیتی می شود اینترنت را قطع کرد.
جلیلی: سکوهای خارجی باید مسئولیت بپذیرند
سعید جلیلی نیز در پاسخ به پرسش مجری درباب «مرز مسئولیت پذیری و محدودیت در فضای مجازی» این پاسخ را داد اگر می گوئیم فضای مجازی یک فرصت است باید برای آن برنامه داشته باشیم و به نظرم مشخص بگوییم چکار می خواهیم بکنیم. یکی از بحث ها این است که ما نگاهمان در فضای مجازی مصرف کننده است یا تولید کننده؟ نگاهمان به سکوهای خارجی است یا داخلی؟ بله اگر سکوهای خارجی بیاید مسئولیت بپذیرند می توانند فعال شوند.
۱۰ درصد درآمد سکوها باید به تولید کننده محتوا داده شود
وی اضافه کرد: چرا ما نباید پول اینترنتی که از مردم گرفته می شود و مردم محتوایش را ساخته اند به او پرداخت نشود؟ باید ۱۰ درصد درآمد سکوها به تولید کننده محتوا داده شود و در این صورت خواهید دید چقدر شغل و درآمد برای مردم ایجاد خواهد شد.
سرعت اینترنت موبایل می تواند حداقل ۱۰ برابر افزایش یابد
نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری ضمن بیان این مطلب که بررسی های ما نشان داده سرعت اینترنت موبایل می تواند حداقل ۱۰ برابر و سرعت اینترنت ثابت تا ۵۰ برابر افزایش یابد، اظهار داشت: برای بهره برداری مستمر و پایدار در هر عرصه و موضوعی، مسئولیت پذیری نیاز است آن هم نه مسئولیت پذیری که سلیقه ای باشد، بلکه باید قانونی باشد و حتی این قانون نباید هر روز عوض شود؛ این مسئله در عرصه های مختلف اقتصاد صنعت فضای مجازی فرهنگ و غیره وجود دارد.
جلیلی روز گذشته با حضور در نمایشگاه الکامپ نشستی با فعالان اقتصاد دیجیتال کشور داشت و در این نشست بر تکمیل ۱۰۰ درصدی پوشش فیبر نوری در کشور اصرار کرد و اظهار داشت: حالا به لحاظ فنی و اقتصادی برای توسعه فیبر نوری مشکلی وجود ندارد پس فیبر نوری تا حالا ۴۰ درصد پیشرفت داشته است و یکی از مباحث مهمست که باید ادامه پیدا کند و به ۱۰۰ درصد برسد.
او در این نشست مشخصاً درباره ی فیلترینگ نیز صحبت کرده و این را گفته بود که هر پدیده ای در هر عرصه ای اگر بخواهد پایدار باشد و تابع نوسانات نباشد باید مسئولیت پذیری در آن وجود داشته باشد. وقتی یک اتوبان می کشیم جهت استفاده از آن و رفاه پیدا کردن استفاده می شود اما مسئولیت پذیری آن هم برعهده نهادها است. سکوی داخلی و خارجی باید مسئولیت پذیر باشند. در بعضی مواقع نیز استثناهایی وجود دارد و گفته می شود جاده برفی است و لغزنده و باید با احتیاط حرکت کنید.
به باور این نامزد ریاست جمهوری فیلتر شدن بسیاری از سکوها قابل تجدیدنظر است چونکه اصل این است که از تمام این پلت فرم ها بتوان استفاده نمود.

منبع: