در گزارشی بررسی شد؛ روایت جدید از قطعی اینترنت، ابر آروان و فیلترینگ

در گزارشی بررسی شد؛ روایت جدید از قطعی اینترنت، ابر آروان و فیلترینگ

سئو مئو: در صورتیکه گفته شده یک شرکت خصوصی با نام ابر آروان در قطعی اینترنت و فیلترینگ ایران نقش دارد اما این شرکت اتهامات و این ادعاهای بی اساس را رد کرد.

به گزارش سئو مئو به نقل از مهر، قطعی اینترنت ایران، دغدغه روزانه هر ایرانی است. بتازگی با انتشار اخبار مربوط به امکان قطعی اینترنت در ایران، جدی شدن تهدید کاربران اینترنت به اعمال محدودیت و قطعی اینترنت از یک سو و ضعف های زیرساخت شبکه اینترنت ایران با جهان و تحریم شرکت ابرآروان که یک شرکت خصوصی ارائه دهنده فناوری ابری (کلود) است به بهتان دست داشتن این شرکت در فیلترینگ اینترنت در ایران از طرف دیگر، بر آن شدیم تا بیشتر به بررسی این مساله که آیا شرکت ابر آروان می تواند نقشی در قطع شدن اینترنت در ایران داشته باشد؟ بپردازیم.
تاثیر تحریم ها بر ابر آروان و نقش این شرکت خصوصی در قطعی اینترنت
تحریم های اتحادیه اروپا مقابل شرکت ابر آروان، این شرکت خصوصی ارائه دهنده فناوری های ابری (کلود) را با چالش هایی مواجه کرد اما ابر آروان با رد اتهامات و ادعاهای بی اساس در رابطه با دست داشتن در فیلترینگ و قطع اینترنت نشان داد که به عنوان یک شرکت مصرف کننده ی اینترنت، اساسا نمی تواند در ساختار اینترنت کشور و فیلترینگ تاثیری داشته باشد. بنا بر این پشتیبانی از این شرکت خصوصی اینترنتی در مقابل تحریم ها نه فقط به حفظ منافع اقتصادی جامعه کسب و کارهای ایرانی کمک می نماید بلکه سبب بهره مندی مردم ایران از فناوری های روز دنیا نیز می شود.
شرکت ابر آروان در واکنش به تحریم اتحادیه اروپا اعلام نمود که اتهامات و ادعاهای بی اساس در خصوص نقش داشتن در محدودیت یا قطع اینترنت را بارها رد کرده است. این شرکت همین طور اعلام نمود که در جنگ رسانه ای در مقابل شایعه ها و جعل واقعیت شکست خورده و نتوانسته از حقانیت خود به درستی دفاع کند.

تاثیر اقدامات ابرآروان بر توسعه کسب و کارها
ابرآروان باتوجه به پراکندگی پاپ سایت های آروان کلاد در ۴۰ منطقه جهان می تواند به توسعه تجارت الکترونیک و کسب وکارها کمک می نماید. این امر نشان از تعهد ابرآروان به ارائه خدمات باکیفیت و پایدار به کسب وکارها و افراد ایرانی دارد.

ماجرای رفع تحریم شرکت ابر آروان
از آذرماه سال ۱۴۰۱، ابر آروان سکوت خبری را در پیش گرفت و به ندرت اخبار رسمی از این شرکت منتشر می شد. با آنکه ابر آروان با راه اندازی سامانه ی رادار در ارائه ی گزارش برخط اختلالات اینترنت ایران مشارکت داشت، اما همچنان از گزند فضای مجازی در امان نماند. این شرکت از پروژه ابر ایران قبل از بهره برداری خارج شد. عاقبت در هفدهم فروردین ۱۴۰۳، سه سال بعد از آن طوفان سخت، ابر آروان در حساب رسمی توییتر خود اعلام نمود که بدنبال شکایت آروان کلاود و ارائه مستندات فنی و حقوقی به دیوان دادگستری اروپا، این شرکت از لیست تحریم های اتحادیه اروپا خارج شده است. با این وجود، نام ابر آروان همچنان در فهرست تحریم های ایالات متحده، استرالیا و بریتانیا باقی مانده است.

در آخر شاید نگاهی کلی به ساختار و نحوه توزیع اینترنت در ایران بسیاری از مسائل را روشن کند!

در ابتدا، شرکت ارتباطات زیرساخت توسط شریان های اصلی و ۹ نقطه مختلف به شبکه جهانی اینترنت متصل می شود و سپس در اختیار شرکت های FCP و اپراتورهای تلفن همراه قرار می دهد تا کاربران با تهیه سرویس از این شرکتها به اینترنت متصل شوند. حال شرکت های FCP چه شرکت هایی هستند؟ این شرکتها همان شرکت های دارای پروانه ارتباطات ثابت هستند که می توانند هر گونه خدمات ارتباطی و انتقال داده را بر بستر شبکه مستقلی عرضه کنند و دسترسی به اینترنت پرسرعت را بر عهده داشته باشند. در قدم های بعدی، شرکت های ISP، اینترنت را از FCP گرفته و آن در اختیار کاربران عادی، ارائه دهندگان خدمات ابری، سازمان ها و کسب وکارهای اینترنتی قرار می دهند.

منبع: