یك نماینده مجلس مطرح كرد؛ هوش مصنوعی موجب حذف قاچاق، رانت و فساد در کشور می شود

یك نماینده مجلس مطرح كرد؛ هوش مصنوعی موجب حذف قاچاق، رانت و فساد در کشور می شود

به گزارش سئو مئو، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: هوش مصنوعی سبب می شود ما بتوانیم قاچاق، رانت و فساد را حذف نماییم و راندمان را در کشور بالا ببریم و رفاه را افزایش بدهیم.

به گزارش سئو مئو به نقل از مهربه نقل از خانه ملت؛ لطف الله سیاهکلی، تشکیل شورای ملی راهبری و مرکز ملی هوش مصنوعی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بمنظور هماهنگی بین مراکز مختلفی که در این زمینه فعالیت می نمایند، را یک توجه جدی به موضوع AI یا همان هوش مصنوعی خواند و اظهار داشت: الان بیش از چند سال است که دنیا کشورهای پیشرفته بیشتر و دیگر کشورها کمتر وارد بهره گیری از هوش مصنوعی شده است. در کشور ما هم هم اکنون از هوش مصنوعی استفاده می نماییم اما از آنجائیکه روز به روز به سمت بهره گیری جامع تر و کامل تر از این فنآوری می رویم، نیازمند عزم جدی تر، همگراتر، دقیق تر، علمی تر و تخصصی تر به این مساله هستیم؛ بدین سبب تشکیل این شورا را کار خوبی می دانم.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن بیان این که تشکیل شورای ملی راهبری و مرکز ملی هوش مصنوعی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یعنی دولت برای این کار عزم دارد، اضافه کرد: مجلس هم از پیش با تشکیل فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده ها عزم خودرا نشان داده است و این دو با همدیگر همگرا هستند.
سیاهکلی با تأکید بر این که من معتقدم در هوش مصنوعی باید حرکتمان بطورکامل جهشی باشد و نباید خطی حرکت نماییم، افزود: در این زمینه بطورکامل باید نمایی حرکت کنیم؛ یعنی دو یا سه سال بعد به اندازه بیست تا سی سال جابه جا شده باشیم. اگر این کار را نکنیم جز کشورهای عقب مانده می مانیم؛ هزینه هایمان بالا می رود و کیفیت کارمان پایین می آید.
وی اضافه کرد: هوش مصنوعی سبب می شود ما بتوانیم قاچاق، رانت و فساد را حذف نماییم و راندمان را در کشور بالا ببریم و رفاه را افزایش بدهیم. این ها اتفاقات مثبتی است که در فضای هوش مصنوعی می افتد؛ البته مضراتی هم دارد که از همین ابتدا باید از مضرات آن هم دوری نماییم. در حقیقت ممکنست سوءاستفاده ای از این فنآوری هم بشود و باید رعایت نماییم اما فراموش نکنیم استفاده از هوش مصنوعی جز لاینفک زندگی امروز ما است.
این نماینده مجلس با تأکید بر این که این کارها باید نظام مند و قانون مند شود، اظهار داشت: وقتی یک هیأت یا تیمی مانند شورای ملی راهبری و مرکز ملی هوش مصنوعی تشکیل می شود، این تیم می تواند نقص هایی که در قانون داریم یا نیازهای قانونی جدید این حوزه را به مجلس عرضه نماید و مجلس هم بررسی و تصویب کند تا کار در قالب قانون حرکت بشود.
سیاهکلی در آخر اظهار داشت: هوش مصنوعی باید پیوست قانون و پیوست فرهنگی و رسانه ای داشته باشد؛ برای اینکه کار بسیار با اهمیت و ظریف است. یعنی اگر دقت لازم را نداشته باشیم ممکنست لطمات جبران ناپذیری بخوریم.