در گفت وگو با سئو مئو عنوان شد؛ تازه ترین واکنش وزیر بهداشت به موضوع خرید و فروش آنلاین دارو

در گفت وگو با سئو مئو عنوان شد؛ تازه ترین واکنش وزیر بهداشت به موضوع خرید و فروش آنلاین دارو

سئو مئو: سئو مئو: باوجود تلاش معاونت علمی و کارگروه اقتصاد دیجیتال برای ایجاد شرایط توزیع آنلاین دارو وزیر بهداشت اصرار کرد که وزارت بهداشت تنها داروخانه را به عنوان مرجع قانونی خرید و فروش دارو می شناسد.
به گزارش سئو مئو به نقل از مهر، در تیرماه سال قبل معاونت علمی مصوبه ای در مورد فروش اینترنتی دارو با همکاری وزارت بهداشت داشت که به تصویب هیأت وزیران هم رسید و برپایه مهلت دو ماهه، مقرر شده بود وزارت بهداشت دستورالعملی را در این خصوص تدوین کند که در زمان خود محقق نشد. بعد از این مورد کارگروه تنظیم گیری و سیاست گذاری در ستاد اقتصاد دیجیتال معاونت علمی در جلسات مختلف از معاونت حقوقی ریاست جمهوری درخواست نمود که به این مورد ورود کند که در نهایت مصوبه ای برای فروش اینترنتی دارو در تیرماه ۱۴۰۲ ابلاغ گردید.
علیرغم این که مقرر شده است سازمان و غذا و دارو دستورالعملی را برای ساماندهی فروش اینترنتی دارو تدوین کند هنوز این مورد به سر انجام نرسیده است.
از سوی دیگر کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در نامه ای خطاب به وزیر بهداشت به تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۴۰۲، از عدم تدوین دستورالعمل توزیع آنلاین دارو انتقاد کرده و در این نامه به وزیر بهداشت اخطار داده شد که پرونده ترک فعل برای وی در کمیسیون درحال تکمیل است و در صورت اتمام مهلت چهارماهه هیأت مقررات زدایی و عدم تعیین تکلیف، ضمانت اجرایی کمیسیون اصل ۹۰ فعال خواهد شد.
این در حالیست که در آخرین واکنش نسبت به مبحث خرید و فروش اینترنتی دارو، دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: وزارت بهداشت در زمینه خرید و فروش دارو، یک داروخانه را مسئول می دانیم. داروخانه می تواند هم به شکل مجازی و هم به شکل حضوری داروهای خویش را به افرادی که نسخه دارند، تحویل دهد. ما غیر از داروخانه کسی را مجاز نمی دانیم.
وی اضافه کرد: در داروخانه پزشک داروساز حضور دارد و تجویز دارو، تداخل دارو و خطرات در ارتباط با دارو را قبول می کند.
وزیر بهداشت اضافه کرد: یک زمانی امکان دارد فردی بیماری سختی داشته باشد و نتواند حضوری به داروخانه رجوع کند اما می تواند هماهنگ کند از داروخانه نزدیک محل زندگی خود دارو را با پیک دارو تحویل بگیرد.
وی تصریح کرد: خارج از این مورد را وزارت بهداشت نمی پذیرد.

منبع: