زارع پور خبر داد؛ افزایش ۲۰ برابری حملات سایبری در یک سال قبل

زارع پور خبر داد؛ افزایش ۲۰ برابری حملات سایبری در یک سال قبل

به گزارش سئو مئو، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: حملات سایبری در یک سال قبل 20 برابر بالا رفته است.

به گزارش سئو مئو به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بامداد امروز (شنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۲) در همایش بزرگداشت هفته پدافند غیرعامل که در سالن همایش های شهید قندی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، ضمن محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و ضمن اشاره به سکوت جامعه جهانی اظهار داشت: امیدوار هستم که نصرت الهی بیش از گذشته مشمول مردم مظلوم غزه شود و به زودی شاهد پیروزی آنان بر رژیم وحشی و غاصب صهیونیستی باشیم.
وزیر ارتباطات ضمن اشاره به اهمیت موضوع پدافند غیر عامل در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: امروزه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همچون وزارتخانه هایی است که بطور مستقیم با زندگی مردم سر و کار دارد و هرگونه اختلال در ارتباطات می تواند مشکلات جدی را برای مردم ایجاد نماید.
زارع پور ضمن اشاره به افزایش ۲۰ برابری حملات سایبری در یک سال گذشته، تاکید کرد که با افزایش سطح آمادگی ها در مقابل حملات سایبری، بخش زیادی از سرویس هایی حیاتی کشور که توسط وزارت ارتباطات پشتیبانی می شوند در یک حاشیه امن قرارگرفته اند.
وی اضافه کرد: بدین سبب در حالی که مردم کندی یا قطعی ارتباطات را برنمی تابند، باید به موضوع پدافند غیرعامل و آمادگی در مقابل تهدیدات توجه ویژه داشت و از قبل سطح آمادگی را در مقابل تهدیدات افزایش داد و برای آن طرح ریزی انجام داد و رزمایش برگزار کرد. هرچند باید این طرح ریزی و برنامه ریزی هم بررسی شود که در مواقع اضطرار پاسخگوی شرایط خواهد بود یا خیر.
زارع پور ضمن اشاره به این که در وزارت ارتباطات نظام نامه های مختلفی برای اطمینان از صحت عملکرد بخش های مختلف تهیه و تدوین شده است، خاطرنشان کرد: البته غیر از این اقدامات عمومی، کارهای ریشه ای و اساسی نیز انجام گرفته است که یکی از با اهمیت ترین آنها راه اندازی و زیر بار رفتن صد درصد ترافیک کشور با سامانه مدیریت خدمات نامه دامنه یا همان DNS است.
وی ضمن اشاره به تلاش مستمر دشمن برای لطمه رساندن به زیرساخت های ارتباطی کشور اظهار داشت: در یک سال قبل حجم حملات سایبری DOS (حمله منع خدمت) و DDOS (حمله منع خدمت توزیع شده) افزایش ۲۰ برابری داشته است و عمده هدف این حملات کور، مختل کردن و از کار انداختن روند خدمت رسانی کسب وکارهاست که در در نقطه مقابل هدف پدافند غیرعامل یعنی تضمین ارائه ی خدمت به مردم است.
وی اضافه کرد: مقابله با این سطح و این حجم از حملات تدابیر ویژه ای می طلبد که در همین راستا شرکت ارتباطات زیرساخت بصورت لحظه ای درحال مقابله است و سامانه های مقابله با حملات DOS و DDOS را گسترش داده است و این سبب شده که بخش زیادی از سرویس هایی حیاتی کشور که توسط وزارت ارتباطات پشتیبانی می شوند در یک حاشیه امن قرار گیرند.
زارع پور در آخر اظهار داشت: وظیفه ما در وزارت ارتباطات و سازمان های تابعه این است که مبتنی بر اسنادی که سازمان پدافند غیرعامل تصویب و مرکز ملی فضای مجازی ابلاغ می کند، بتوانیم ادامه ارائه ی خدمت کسب و کارها را تضمین نماییم تا حداکثر خدمت را با حداقل لطمه داشته باشند. البته لازمه آن همگرایی سایر وزارتخانه ها و دستگاه ها است که بتوانیم زیرساخت های لازم را تامین نماییم تا در مواقع بحرانی این تضمین را بدهیم که خدمات خدمت رسان ادامه پیدا کنند.