همایش ملی نسل پنجم ارتباطات در ایران

همایش ملی نسل پنجم ارتباطات در ایران

سئو مئو: همایش IRAN 5G به عنوان نخستین همایش ملی در عرصه ارتباطات در ایران با هدف بررسی فرصت ها و چالش های توسعه نسل پنجم اجرا شد.

به گزارش سئو مئو به نقل از مهر، سید محمد رضوی زاده در همایش IRAN ۵G به عنوان نخستین همایش ملی نسل پنجم ارتباطات در ایران که امروز بامداد با هدف بررسی تجربیات موفق جهانی در توسعه نسل پنجم، فرصت ها و چالش های توسعه نسل پنجم در ایران، تنظیم گری، تامین طیف فرکانسی و اقتصاد نسل پنجم، تجارب و برنامه اپراتورها در توسعه نسل پنجم در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار گردید، اظهار داشت: پایلوت نسل پنجم تلفن همراه را با کمک یکی از وندورها در سال ۱۳۹۸ شروع کردیم که البته در دنیا باتوجه به شیوع ویروس کرونا این نسل یک مشکل بزرگ داشت و با تأخیر روبرو شد.
وی به نسل دوم تلفن همراه یا ۲G اشاره کرده و افزود: در سال ۱۳۷۲ نسل دوم تلفن همراه را خیلی سریع شروع کردیم و در نسل سوم تأخیر در شروع آن زیاد بود و حدود ۱۵ سال طول کشید. در نسل چهارم حدودا ۵ سال تأخیر داشتیم و در نسل پنجم سال ۲۰۱۸ استاندارد استفاده تجاری افتتاح شد و در سال ۲۰۲۰ نسل پنجم صد میلیون کاربر داشت و سال ۲۰۲۲ به یک میلیارد کاربر رسید.
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به لزوم فراهم کردن پوشش صد درصدی نسل پنجم اظهار داشت: نسل پنجم تلفن همراه هزینه بالاتری نسبت به نسل چهارم دارد و این سوال ها مطرح است که آیا کوشش های لازم در حوزه نسل پنجم انجام می شود؟ آیا اپراتورها فقط باید تغییر نسل بدهند؟ آیا فقط وزارت ارتباطات دنبال فیبرنوری است و چرا بدنبال نسل پنجم نیست؟ این سوالات مواردی هست که در پنل های این همایش مطرح می شود.
به گزارش سئو مئو به نقل از مهر، همایش IRAN ۵G به عنوان نخستین همایش ملی در این زمینه و خصوصاً در بحث راهبردی شبکه نسل پنجم ارتباطات با حضور وزیر ارتباطات و مسؤولان رگولاتوری و اپراتورهای ارتباطی در پژوهشگاه ارتباطات اجرا شد.

منبع: