به دلیل پاسخ اشتباه به یك سوال؛ هوش مصنوعی گوگل ۱۲۰ میلیارد دلار از ارزش شرکت کم کرد

به دلیل پاسخ اشتباه به یك سوال؛ هوش مصنوعی گوگل ۱۲۰ میلیارد دلار از ارزش شرکت کم کرد

سئو مئو: بعد از آنکه دستیار جدید هوش مصنوعی جستجوی گوگل به یک سوال پاسخی اشتباه داد، بیش از 120 میلیارد دلار ارزش گوگل کم شد.
به گزارش سئو مئو به نقل از تلگراف، «بارد» هوش مصنوعی گوگل در پاسخ به سوالی درباره ی تلسکوپ ناسا پاسخی گمراه کننده داد و بعد از آن ارش سهام آلفابت(شرکت مادر گوگل) ۸ درصد کم شد. در حقیقت بارد دستیار جستجوی هوش مصنوعی است که گوگل از آن برای تولید خلاصه متون در صفحات نتایج جستجو استفاده می نماید. با وجود این، یک تصویر متحرک از «گوگل بارد»(Google Bard) که توسط این شرکت به نشانه راه اندازی خاصیت جدید توزیع شده است، پاسخی اشتباه به یک سوال می دهد. این امر سوالات زیادی درباره ی صحت موتور جستجوها و پاسخ های تولید شده توسط هوش مصنوعی در واکنش به سوالات انسان ها به وجود آورد. در یک GIF متحرک پروسه کار کردن بارد نشان داده می شود که طی آن یک کاربر در قسمت جستجو می نویسد: کدام یک از اکتشافات جدید تلسکوپ فضایی جیمز وب را می توانم برای کودک ۹ ساله ام توضیح دهم؟ این تلسکوپ ناسا در دسامبر ۲۰۲۱ میلادی وارد مرحله عملیاتی شد و پژوهشگران تا حالا ازآن برای کشف چند سیاره خارج از منظومه شمسی بهره برده اند. یکی از پاسخ هایی که بارد به این پرسش داد آن بود که« تلسکوپ ایی جیمز وتین تصاویر از یک سیاره خارج از منظومه شمسی را ثبت کرده است.
این پاسخ صحیح نیست برای اینکه اولین تصاویر از سیاره خارج از منظومه شمسی در سال ۲۰۰۴ میلادی و توسط تلسکوپی در شیلی ثبت شدند. همین مورد نگرانی هایی را درباره ی عدم صحت داده های تولید شده بوسیله سیستم های هوش مصنوعی ایجاد کرده است. کاهش ۸ درصدی سهام آلفابت، بیشترین میزان کاهش ارزش سهام آن از اکتبر ۲۰۲۲ میلادی تا حالا بشمار می رود. در آن تاریخ بعد از مشخص شدن کاهش فروش محصولات وسرویس ها، سودآوری و رشد آلفابت، ارزش سهام آن ۹ درصد کم شد.