قیمت تعویض باطری آیفون افزایش پیدا کرد

قیمت تعویض باطری آیفون افزایش پیدا کرد

سئو مئو: دارندگان آیفونی که مدت ضمانت آنها به انتها رسیده است، برای تعویض باطری گوشی خود در فروشگاه های اپل، باید هزینه بیشتری پرداخت کنند.

به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، اپل اعلام نمود قیمت تعویض باطری برای همه گوشیهای آیفون که قبل از سال ۲۰۲۲ عرضه شده اند از اول مارس، به میزان ۲۰ دلار افزایش می یابد.

در حال حاضر، دارندگان آیفون ۱۳ برای باطری جدید ۶۹ دلار پرداخت می کنند اما دو ماه دیگر، هزینه تعویض باطری به ۸۹ دلار افزایش پیدا خواهدنمود.

افزایش قیمت باطری همین طور شامل مدلهای قدیمی تر آیفون، برخی از آی پدها و لپ تاپ های مک بوک می شود. نرخها در برخی از بازارهای بین المللی اپل هم افزایش پیدا خواهدنمود.

در حال حاضر، همه مدلهای آیفون ۱۴ ضمانت دارند و اگر مشکلی پیدا کنند، اپل به رایگان این گوشیها را تعمیر خواهدنمود اما وقتی ضمانت یک ساله آنها تمام می شود، اپل برای تعویض باطری آنها ۹۹ دلار دریافت خواهدنمود.

این اقدام نشان میدهد اپل درحال تغییر نرخها در واکنش به هزینه های بالاتر نیروی کار و قطعات است. بااینکه تورم، بتازگی در آمریکا آهسته شده است اما این شرکت سال میلادی گذشته، اعلام نمود تورم بر کسب و کارش تاثیر گذاشته و قیمت آیفون را در بازارهای بین المللی گوناگون افزایش داده بود.

این تغییر قیمت ممکنست موجب شود برخی از کاربران، بجای تعویض باطری، تلفن خودرا به مدل جدیدتر ارتقا دهند. همین طور ممکنست برخی از کاربران به فروشگاه های تعمیرات متفرقه مراجعه کنند که هزینه پایین تری دارند.

تغییر هزینه تعویض باطری در گذشته، بر فروش آیفون تاثیر گذاشته بود. اواخر سال ۲۰۱۷ کاربران متوجه شدند اپل کد نرم افزاری اضافه کرده که آیفون های دارای باطری قدیمی تر را کند کرده است تا از خاموش شدن ناگهانی آنها به سبب ضعیف شدن باطری، پیشگیری کند.

افشای این مساله به رسوایی اپل منجر گردید و این شرکت مجبور شد در مقابل کنگره آمریکا پاسخگو شود و جریمه های بین المللی پرداخت کند. راه حل اپل برای مشتریان در آن زمان، تعویض باطری به قیمت ۲۹ دلار در مقایسه با قیمت قدیمی تر ۷۹ دلار بود. این تعویض باطری محبوبیت زیادی پیدا کرد و خیلی از کاربران آیفون ترجیح دادند گزینه ارزان را انتخاب کنند. در نتیجه، فروش آیفون قبل از پایان این برنامه، کم شد و بعد از اتمام آن، باردیگر افزایش پیدا کرد.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، تیم کوک، مدیرعامل اپل در سال ۲۰۱۹ تعویض ۲۹ دلاری باطری را به عنوان یکی از دلیلهای فروش ضعیف تر از حد مطلوب آیفون برشمرده بود.

منبع: