رونمایی لایحه سنای آمریکا برای ممنوعیت تیک تاک

رونمایی لایحه سنای آمریکا برای ممنوعیت تیک تاک

سئو مئو: مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه لایحه ای با حمایت قانونگذاران هر دو حزب، معرفی نمود که ممنوعیت اپلیکیشن ویدئویی تیک تاک در آمریکا را بدنبال خواهد داشت.

به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، این لایحه در بحبوحه نگرانی های آمریکا از احتمال جاسوسی از شهروندان آمریکایی و سانسور محتوا توسط این اپلیکیشن، رونمایی شده و فشار بر شرکت چینی بایت دنس که مالک تیک تاک است را تشدید می کند.

دفتر سناتور روبیو اعلام نمود این قانون در صورت تصویب شدن، تمامی معاملات هر شرکت شبکه اجتماعی که تحت نفود چین و روسیه قرار دارد را ممنوع خواهدنمود. یک لایحه مشابه توسط مایک گالاگر، نماینده جمهوریخواه و راجا کریشنامورتی، نماینده دموکرات، در کنگره آمریکا رونمایی شده است.

سخنگوی تیک تاک در واکنش به این لایحه، در اطلاعیه ای اعلام نمود: ناراحت کننده است که برخی از اعضای کنگره، بجای تشویق دولت به انتها دادن بازنگری امنیت ملی از تیک تاک، با انگیزه سیاسی بدنبال ممنوعیت این اپلیکیشن هستند که هیچ ارتباطی با امنیت ملی ایالات متحده ندارد. این شرکت، اعضای کنگره را از برنامه های در دست اجرای خود برای تقویت امنیت این پلت فرم در آمریکا، باخبر نگه خواهد داشت.

این لایحه در پی افزایش توجه مقامات سیاسی به تیک تاک در واشنگتن، مطرح گردیده است. قبل از این، تلاش دولت ترامپ برای ممنوع کردن این اپلیکیشن ویدئویی شکست خورده بود.

کریس ری، مدیر اف بی آی ماه گذشته گفته بود کارهای تیک تاک در آمریکا، نگرانی های امنیت ملی به وجود آورده و این ریسک وجود دارد که دولت چین از تیک تاک برای تحت تاثیر قرار دادن کاربران یا کنترل دستگاه آنها استفاده نماید.

آلاباما و یوتا، هفته جاری به ایالت های آمریکایی دیگر پیوستند که استفاده از اپلیکیشن ویدئویی چینی تیک تاک در دستگاهها و شبکه های کامپیوتری دولت های ایالتی را به سبب نگرانی پیرامون امنیت ملی، ممنوع کردند.

دونالد ترامپ، رییس جمهور وقت آمریکا در سال ۲۰۲۰ کوشش کرد مانع دانلود وی چت و تیک تاک در آمریکا شده و دسترسی به این اپلیکیشن های چینی را مسدود کند اما در مبارزات حقوقی، شکست خورد. جو بایدن، رییس جمهور آمریکا در ژوئن سال ۲۰۲۱ فرامین اجرائی دونالد ترامپ برای ممنوعیت دانلود این اپلیکیشن ها را کنسل کرد و به وزارت تجاری فرمان داد درباره ی نگرانی های امنیتی مربوط به این اپلیکیشن ها، بررسی لازم را انجام دهد.
کمیته امور سرمایه گذاری خارجی در آمریکا که خرید شرکت های آمریکایی توسط خارجی ها را با هدف بررسی ریسک های امنیت ملی مرور می کند، به سبب نگرانی از احتمال دسترسی دولت چین به اطلاعات شهروندان آمریکایی، در سال ۲۰۲۰ به بایت دنس فرمان داد کارهای آمریکایی تیک تاک را بفروشد.
طبق گزارش رویترز، این کمیته و تیک تاک ماه هاست سرگرم مذاکره بوده تا به توافق امنیت ملی برای پشتیبانی از اطلاعات بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر این اپلیکیشن برسند.

منبع: