آخرین وضعیت پروژه فیبرنوری در کشور

آخرین وضعیت پروژه فیبرنوری در کشور

سئو مئو: رشته های شفاف شیشه ای و پلاستیکی یا فیبر نوری حالا بخش مهمی از تجهیزات ارتباطی زیرساختی در جهان را ایجاد کرده است؛ فناوری اصلی که طی سالهای قبل در بخش ارتباطات ثابت ایران کمتر به کار گرفته شده بود، اما در دولت سیزدهم مورد توجه ویژه دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته است.

به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، شبکه زیرساخت کشور با سرمایه گذاری دولت، بیش از ۷۰ هزار کیلومتر فیبر را برای اتصال شهرهای مختلف کشور به یکدیگر فراهم نموده، اما در داخل شهرها هنوز شبکه دسترسی یا آخرین لایه اتصال به ساختمان های مسکونی و تجاری کشور با تجهیزات قدیمی هم وجود دارد که به شبکه مسی مشهور است؛ این شبکه به رغم گستردگی زیاد، توانایی کمی برای سازگاری با تکنولوژیهای جدید و استفاده از خدمات پهن باند دارد.

این در حالی است که برمبنای مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب وکارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت برثانیه به پهن باند ثابت دسترسی داشته باشند و دسترسی ۲۰ میلیون خانوار و پنج میلیون کسب وکار تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن باند ثابت باید بر بستر فیبر نوری شکل گیرد.

بر همین اساس شروع پروژه راهبردی فیبر نوری منازل و کسب وکارها همچون اقدامات راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در یک سال آغازین فعالیتش اعلام شده است. این طرح از بهمن ماه سال قبل شروع شده و همچنان در مرحله اجرا قرار دارد و درصد پیشرفت آن بر طبق خانوارهای تحت پوشش از ۲۴ میلیون خانوار، ۸ درصد اعلام شده بود.

طبق اطلاعات اعلامی، پروژه راهبردی «فیبر نوری منازل و کسب وکارها» قرار بود تا پایان مرداد سال ۱۴۰۱ نزدیک به دو میلیون خانوار را در کشور تحت پوشش قرار دهد؛ لازم به ذکر است این عدد در ابتدای دولت سیزدهم کمتر از ۵۰۰ هزار خانوار بود.

در همین رابطه طرح های توسعه پوشش فیبر نوری منازل و کسب وکارها FTTX، تهیه و تصویب بسته حمایتی برای توسعه ارتباطات ثابت، فراخوان مشارکت اپراتورهای ارتباطی در توسعه فیبر نوری همچون اقداماتی است که در پیشبرد پروژه فیبر نوری منازل و کسب وکارها نقش مؤثری داشته اند که برخی از آنها همچنان در مرحله اجرائی قرار دارند.

طبق این گزارش هدف گذاری انجام شده این است تا پایان دولت سیزدهم ۲۰ میلیون پوشش ایجاد شود و مردم می توانند بصورت آنلاین میزان پیشرفت پروژه را در سایت Iranfttx.ir ببینند.

مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم دراین زمینه معتقداند راه اندازی فیبر نوری یک پروژه ۱۰ ساله است، اما تلاش می شود ظرف سه یا چهار سال این کار انجام شود؛ این کار یک کار بزرگ و ملی است و همه بخش های مختلف باید پای کار بیایند تا این کار محقق شود؛ در لایه بودجه ۱۴۰۱ هم زیرساخت هایی برای این پروژه در نظر گرفته شده است بدین سبب باید نهضتی شبیه به نهضت گازکشی دراین زمینه در سراسر کشور راه بیفتد و همه دستگاهها پای کار بیایند تا این پروژه ملی صورت گیرد.

عیسی زارع پور – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – بتازگی درباره ی این طرح گفته است: یکی از هفت کلان پروژه شبکه ملی اطلاعات گسترش زیرساخت های ارتباطی و فیبر نوری است ما در این عرصه جزو کشورهای انتهای فهرست هستیم اما با برنامه ریزی های انجام شده تا پایان دولت سیزدهم ۸۰ درصد خانوارها و کسب وکارها به فیبر نوری متصل خواهند شد که سرعت نامحدودی دارد؛ دولت منابع لازم را تامین کرده و ۸ درصد از درآمد اپراتورهای همراه به این مساله اختصاص می یابد. سرمایه لازم تامین شده و زیرساخت های حقوقی نیز فراهم گشته است.

طبق گفته وی، حالا در ۵۱ شهر و ۱۲ استان اجرای پروژه کلید خورده است و به زودی در سراسر کشور شروع می شود. بیش از دو میلیون خانوار تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته اند و تا آخر سال این رقم دو برابر خواهد شد. برای سال آینده نیز هفت میلیون خانوار پیش بینی شده است و برای سال ۱۴۰۳، هشت میلیون خانوار در نظر گرفته شده است؛ تا پایان دولت سیزدهم ۲۰ میلیون خانوار و کسب وکار تحت پوشش فیبر نوری قرار می گیرد.

منبع: