موافقت مجلس با فوریت طرح متمرکزسازی منابع مالی توسعه شبکه فیبر نوری

موافقت مجلس با فوریت طرح متمرکزسازی منابع مالی توسعه شبکه فیبر نوری

سئو مئو: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که به جمع آوری متمرکز منابع مالی توسعه شبکه فیبر نوری باز می گشت، موافقت کردند.
به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز چهارشنبه، درخواست گروهی از نمایندگان جهت بررسی یک فوریت الحاق یک ماده به قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را بررسی نموده و در نهایت با این درخواست موافقت کردند.
حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج الدینی به عنوان نماینده متقاضیان بررسی فوریت طرح بیان کرد: این طرح از طرف کمیته ارتباطات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی در عرض ۶ ماه تهیه شده است و تصویب این طرح پیام خوبی به جامعه می دهد و الان اپراتورهای کشور ۲۸ درصد سهم امتیاز دارند که باید آنرا به دولت پرداخت کنند. تعدادی از اپراتورها نیز ۲۳ درصد باید به دولت بپردازند و مخابرات نیز باید سه درصد به دولت پرداخت کند. هیات وزیران نیز ۸ درصد از سهم امتیاز پرداخت شده از طرف اپراتورها را به خود آنها واگذار می کند تا برای توسعه شبکه فیبر نوری در آن بهره گیرند. ما در این طرح پیش بینی کردیم که این ۸ درصد به عنوان منابع مالی در یک صندوق متمرکز شود که زیر نظر سازمان تنظیم مقررات و وزارت ارتباطات قرار دارد. تمام اپراتورها و شرکت هایی که می تواند در توسعه فیبر نوری نقش داشته باشند می توانند از این اعتبار متمرکز بهره گیرند. بدین ترتیب امکان نظارت مجلس شورای اسلامی مهیا می شود.
نماینده مردم تبریز در ادامه اظهار داشت: ما تا سال ۱۴۰۳ باید ۲۰ میلیون مشترک خانگی را مشمول فیبر نوری نماییم. در این طرح فیبر نوری تا در منازل و خانه ها کشیده می شود. برای اینکه هر مشترک از فیبر نوری برخوردار شود بطور متوسط بین ۳.۵ میلیون تا پنج میلیون برای هر مشترک نیاز است که در مجموع بیش از ۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است. با حرکت لاک پشتی این روزها نمی توان به هدف تعیین شده دست یافت ما بدنبال ایجاد صندوق واحد برای جمع آوری منابع مالی و اختصاص دقیق آن هستیم.
در نهایت نمایندگان با بررسی یک فوریتی این طرح موافقت کردند.

منبع: