آیفون ۱۴، همچنان بلاتکلیف!

آیفون ۱۴، همچنان بلاتکلیف!

سئو مئو: به گزارش سئو مئو، سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با اشاره به اینکه هنوز وضعیت رجیستری آیفون ۱۴ تعیین تکلیف نشده، تصریح کرد که فروشندگان و مردم باید بدانند از خرید و فروش کالایی که از رجیستر شدن آن اطمینان ندارند و کد رجیستری ندارد، اجتناب کنند.
محمدرضا عالیان در گفتگو با ایسنا، با اعلان اینکه اعلام شده به سبب مدیریت منابع ارزی به واردات آیفون ۱۴ ارز اختصاص داده نمی گردد، اشاره کرد: بنظر می رسد اگر امکان واردات آیفون ۱۴ فراهم گردد حداقل برای چند ماه ارزبری زیادی خواهد داشت و بنا بر این این تصمیم گرفته شده است.

به قول وی هر کالایی که بوسیله رویه مسافری وارد شود، اگر در گمرکات اظهار شده باشد، می تواند رجیستر شود، اما اگر اظهار نشده باشد، غیر قانونی می باشد و رجیستر هم نمی گردد. اما هم اکنون مساله این است که اصلاً رجیستر شدن یا نشدن آیفون ۱۴، تعیین تکلیف نشده است.

سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل افزود: البته اگر کالایی به صورت قانونی از رویه مسافری وارد شده باشد، اجازه استفاده تجاری ندارد و نباید خرید و فروش شود. اما دراین زمینه خلاء قانونی وجود دارد. بنا بر این پیشنهاد شد برای حداقل شش ماه امکان انتقال مالکیت کالایی که از رویه مسافری وارد شده، وجود نداشته باشد تا این مشکل حل شود.

عالیان با اعلان اینکه انجمن امیدوار است وضعیت رجیستری آیفون ۱۴ بزودی تعیین تکلیف شود، اشاره کرد: اخیراً یکی از روزنامه ها و بدنبال آن برخی فروشندگان به نقل از من اعلام نمودند آیفون ۱۴ از آذرماه رجیستر می شود، اما این مساله مطرح نشده و فقط پیش بینی می شود که در آذرماه در رابطه با رجیستر شدن یا نشدن آیفون ۱۴ ادامه وضعیت به شکل فعلی تصمیم گرفته شود.

ایشان سپس اصرار کرد که فروشندگان و مردم باید بدانند از خرید و فروش کالایی که از رجیستر شدن آن اطمینان ندارند و کد رجیستری ندارد، اجتناب کنند. با توجه به این که قیمت آیفون ۱۴ حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان است، خرید این موبایل فراتر از تبعات قانونی، برای خریداران و فروشندگان تبعات مالی خواهد داشت.

عالیان با اعلان اینکه سفارش انجمن این است که تا آن زمان که وضعیت واردات آیفون ۱۴ مشخص نشده، خرید و فروش این کالا انجام نشود، اشاره کرد: تابحال حتی یک آیفون ۱۴ در ایران رجیستر نشده است. بر مبنای اطلاعاتی که اصناف عرضه می کنند، تخمین زده می شود حدود ۲۵ هزار آیفون ۱۴ در کشور وجود داشته باشد.
سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی یک ماه پیش هم گفته بود که موبایل های آیفون ۱۴ که هم اکنون در بازار هستند به صورت قاچاق یا بوسیله رویه مسافری به کشور وارد شده و رجیستر نشده و وضعیت رجیستر شدن یا نشدن آن هم معین نیست.