سردار جلالی: در فضای سایبری در صدد یافتن قلمرو ملی هستیم

سردار جلالی: در فضای سایبری در صدد یافتن قلمرو ملی هستیم

به گزارش سئو مئو، رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور اظهار داشت: امروز در فضای سایبری از قلمرو ملی خبری نیست و ما در صدد یافتن قلمرویی ملی هستیم.

به گزارش سئو مئو به نقل از صداوسیما رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور اظهار داشت: آمریکا می خواهد در فضای سایبری بر دنیا تسلط پیدا کند اما راهبردهای کشور ما راهبردی بومی است.

سردار جلالی که امروز در همایش پدافند سایبری در مشهد سخن می گفت، اضافه کرد: امروز در فضای سایبری از قلمرو ملی خبری نیست و ما در صدد یافتن قلمرویی ملی هستیم.

جلالی افزود: ایران در هر ثانیه یک حمله سایبری را پشت سر می گذارد اما این حملات ما را قوی تر و محکم تر می کند.

رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور با اشاره به اینکه دیگر نباید بگوئیم تهدید سایبری بلکه ما در دوره جنگ سایبری هستیم، تصریح کرد: حوادث اخیر سایبری نشان داد این تهدیدات لحظه به لحظه رو به افزایش است و باید خویش را در این حوزه به روز رسانی کنیم

وی اظهار داشت: در این جنگ سایبری هوش جوانان ایرانی به کمک ما آمده است به صورتی که ۲۳۰ محصول راهبردی به همت شرکتهای دانش بنیان در حوزه های مختلف دفاع و امنیت سایبری ساخته شده است.

رئیس پلیس فتای خراسان رضوی هم در این همایش اظهار داشت: مشهد در حوزه جنگ سایبری سرآمد است و ۲۷ هزار دانش آموخته در حوزه ای تی فعال می باشند.

سرهنگ جواد جهانشیری همینطور اضافه کرد: نخستین پارک علم و فناوری در خراسان در حوزه ی فنی و زیر ساختی به کمک ما آمده است و دومین دادسرای تخصصی در حوزه ی جرائم سایبری در مشهد فعال است.

وی افزود: ۳۸ مقر همراه با ۱۰ تیم واکنش سریع در حوزه ی سایبری فعالیت می نمایند اما باید اذعان داشت در چهار بعد مدیریتی، فنی، محتوایی و امنیتی بازهم جای کار هست.

مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری خراسان رضوی هم در این همایش اظهار داشت: امروزحملات سایبری به صورت طراحی شده برای تخریب زیر ساخت های حیاتی، حساس و مهم در دستگاههای دولتی و غیر دولتی شکل جدیدی به خود گرفته است.

وی اظهار داشت: بیشترین حمله سایبری در ماه های گذشته در خراسان رضوی و در مراکز مهمی مثل دانشگاه علوم پزشکی، شرکت آب و فاضلاب و فاوا مشهد رخ داده است.

مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: بیشترین حملات از جانب کشورهایی مثل آمریکا با ۴۵درصد، چین با ۲۹ درصد و آلمان حدود ۷ درصد اتفاق افتاده که نشانگر اهمیت فضای سایبری در کشور است.

به گفته وی، بخش عمده ای از تحولات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در کلیه سطوح دولتی و غیر دولتی در فضای سایبری است. یکی از اقدامات خوبی که در ذیل کارگروه های ۱۱ گانه در سطح استان انجام دادیم فعال کردن کارگروه فناور استان بوده است که خوشبختانه با تعامل بین دستگاهی شاهد برگزاری ۴ جلسه کارگروه بودیم که نتیجه آن شناسایی تهدیدها و چالش ها بوده است.