چهارمین مورد مشكوك در مكزیك؛ جاسوسی پگاسوس از گوشی نماینده مجلس مکزیک

چهارمین مورد مشكوك در مكزیك؛ جاسوسی پگاسوس از گوشی نماینده مجلس مکزیک

سئو مئو: آگوستین باساوه آلانیس، نماینده مخالف دولت مکزیک در مجلس این کشور گفت تلفن همراه وی به جاسوس افزار پگاسوس آلوده شده است.

به گزارش سئو مئو به نقل از رویترز، این چهارمین مورد مشکوک از نفوذ جاسوس افزار بحث برانگیز پگاسوس به گوشیهای همراه سیاستمداران مکزیکی است که رییس جمهور این کشور آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، قول داده بود مانع استفاده از آن شود.
باساوه، از فعالان جنبش شهروندان چپ میانه در شهر ثروتمند مونتری، روز سه شنبه گفت بررسی های سازمان دیده بان سایبری سیتیزن لب نشان میدهد در سپتامبر ۲۰۲۱، جاسوس افزار پگاسوس که ازطریق یک شرکت اسرائیلی تولید شده، در تلفن همراه وی فعال گردیده است.
ادعای وی بعد از آن منتشر گردید که در ماه جاری گزارشی توسط گروه حقوق دیجیتال مکزیکی دی ۳ آر نشان داد تلفن های دو روزنامه نگار و یک فعال مدنی در مکزیک بین سالهای ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ به پگاسوس آلوده شده است.
لوپز اوبرادور که در اواخر سال ۲۰۱۸ به قدرت رسید، بعد از آنکه در مورد این سه پرونده مورد بازجویی قرار گرفت، جاسوسی از مخالفان یا خبرنگاران را رد کرد.
اعلامیه نماینده کنگره بعد از آن منتشر گردید که دفتر دادستان کل مکزیک روز یکشنبه اعلام نمود درحال بررسی روند خرید جاسوس افزار پگاسوس توسط دولت قبلی و قانونی بودن یا نبودن آنست.

منبع: