تلاش آمریکا برای حذف محدودیت اینترنت در ایران

تلاش آمریکا برای حذف محدودیت اینترنت در ایران

سئو مئو: معاون وزیر امورخارجه آمریکا در ادامه کوشش های این کشور برای مداخله در امور داخلی ایران بمنظور حذف فیلترینگ از اینترنت در ایران با شرکت های فن آوری آمریکایی دیدار نمود.
به گزارش سئو مئو به نقل از خبرگزاری رویترز، وندی شرمن معاون وزیر امورخارجه آمریکا بطور مجازی با تعدادی از نمایندگان شرکت های فن آوری آمریکایی دیدار نمود تا درباره ی آنچه «حمایت از دسترسی آزاد مردم در کشورهای تحت تحریم به اطلاعات» خواند، خصوصاً ایران گفت و گو کند.
در این نشست که اغلب از شرکت های حوزه فن آوری بودند مقاماتی دیگر از وزارت امورخارجه و دفتر کنترل امور دارایی های وزارت خزانه داری آمریکا (OFAC) نیز حضور داشتند.
بنابر اعلام وزارت امورخارجه آمریکا، وندی شرمن در این نشست با اشاره به مجوز عمومی D-2 اصرار کرد که صدور این مجوز با هدف تسهیل دسترسی ایمن مردم ایران به پلت فرم ها و خدمات آنلاین انجام گرفته است و فرصتی را برای شرکت های فعال در زمینه فن آوری به وجود می آورد تا ابزارهای ارتباطی را در اختیار مردم ایران قرار دهند.
به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، درحالی که تحریم های اقتصادی آمریکا مقابل ایران دشواری های زیادی را به مردم کشورمان تحمیل کرده و معیشت مردم را هدف قرار داده است، وزارت خزانه داری آمریکا در پی بروز ناآرامی های اخیر در ایران مجوزی را موسوم به «مجوز عمومی D-2» صادر کرد که به شرکت های آمریکایی اجازه می دهد فن آوری خود در زمینه اینترنت و ارتباطات جمعی را بدون این که هدف تحریم قرار گیرند به مردم ایران عرضه کنند.
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به مداخله سایر کشورها در امور داخلی کشورمان در مطلبی در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به اینکه «اعتراض» و «اغتشاش» هم ماهیت متفاوتی دارند و هم نتایجی متفاوت اظهار داشت: در دگرگونی اوضاع و فراز و فرود زمانه، دولت و ملت ایران دوستان و دشمنان خودرا بهتر می شناسد.
وی همین طور با اشاره به موضع گیری مقامات برخی از کشورهای غربی در مورد تحولات این روزهای ایران و تعدادی از دخالت های آنها در امور داخلی کشورمان نوشت: رفتار مداخله آمیز و حمایت آشکار برخی دولت های غربی از اغتشاشات اخیر در ایران و ادامه رفتارهای تحریک آمیز آنان اثبات کرد که آنها هر زمان فرصتی ببینند در اقدام مستقیم و غیرمستقیم مقابل ثبات، امنیت و استقرار نظام و کشورمان تردید نخواهند کرد.
کنعانی اشاره کرد: دشمنان فقط با جمهوری اسلامی مخالف نیستند، آنها با ایران مخالفند.
روز پنج شنبه هفته گذشته نیز پارلمان اروپا در اقدامی مداخله جویانه قطعنامه ای را در رابطه با حوادث اخیر در ایران صادر کرد که واکنش تند مقامات جمهوری اسلامی ایران را در پی داشت.
سخنگوی وزارت امور خارجه در این زمینه گفت: این قطعنامه متضمن پیشداوری های یک جانبه و بی پایه در قبال جمهوری اسلامی ایران است و پس از اساس مردود و فاقد ارزش است.
وی اشاره کرد: این قطعنامه برغم ادعاهای مطرح شده در آن، در حالی مقابله ضروری با اقدامات خشونت بار سازماندهی شده و تعرض به اموال عمومی و جان و مال مردم را تحت عناوین ساختگی ناعادلانه به باد انتقاد می گیرد که طراحان و تحریک کنندگان اغتشاشات، عمدتاً از منشاء اروپا به اقدامات خصمانه خود مقابل جمهوری اسلامی ایران دست می زنند.
کنعانی همین طور گفت: پارلمان اروپا با صدور این قطعنامه نشان داد که به رفتار گزینشی خود در قبال ملت بزرگ ایران ادامه می دهد، برای اینکه یکبار هم دیده نشد که این پارلمان برغم ادعاهای پرطمطراق، قطعنامه ای حقوق بشری در مخالفت با تحریم های ضد بشری حداکثری مقابل مردم ایران صادر کند.
وی متذکر شد: جمهوری اسلامی ایران برمبنای احترام و منافع متقابل، آماده تعامل دوسویه با تمامی طرفهاست، اما در مقابل هرگونه کوشش برای اعمال فشار یا توسل به اقدامات محدود کننده مقابل مردم ایران، قاطعانه ایستادگی کرده و بدان پاسخ متقابل و متناسب خواهد داد.
در ادامه این مداخلات غیر موجه همین طور سه کشور اروپایی طرف برجام، شامل انگلیس، فرانسه و آلمان روز گذشته بر سر تحریم جدید ایران به بهانه حقوق بشر و آنچه سرکوب اعتراضات در ایران خواندند، توافق کردند.

منبع: