وزیر ارتباطات: داده های ماهواره خیام به شکل عملیاتی مورد بهره برداری قرار گرفت

وزیر ارتباطات: داده های ماهواره خیام به شکل عملیاتی مورد بهره برداری قرار گرفت

به گزارش سئو مئو، وزیر ارتباطات و فناوری اظهار داشت: برای نخستین بار توانستیم داده های ماهواره خیام را به شکل عملیاتی در کشور مورد بهره برداری برسانیم.

به گزارش سئو مئو به نقل از مهر، عیسی زارع پور بامداد شنبه در آئین افتتاح مرکز کنترل و عملیات ماهواره های سنجش از دور در مرکز فضایی ماهدشت اظهار داشت: طی هفته جهانی فضای امسال بیش از ۸۰ رویداد مختلف برای گروههای مختلف انجام خواهد شد. به دست توانمند متخصصین ایران موفق به بهره برداری از مرکز عملیات ماهواره سنجی ایران شدیم.
وی بیان کرد: با این کار برای نخستین بار توانستیم داده های ماهواره خیام را به شکل عملیاتی در کشور مورد بهره برداری برسانیم و تصاویر دریافتی از این ماهواره نمایش داده می شود.
کنترل کامل ماهواره خیام در اختیار متخصصین ایرانی قرار گرفت
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه با ارتقایی توانایی های فضایی ایران به پیشرفت های زیادی خواهیم رسید، اشاره کرد: کنترل این ماهواره از امروز بصورت کامل در اختیار ایران است.
وی با اعلان اینکه این امر اتفاق بسیاری بزرگی در عرضه فضایی ایران است، اظهار داشت: برای نخستین بار توانستیم تصاویر و داده های این ماهواره را بصورت مستقیم دریافت نماییم.
زارع پور با اشاره مصارف تصاویر ماهواره ای در خیلی از زمینه ها اشاره کرد: به زودی شرایط را جهت استفاده شرکت های و سازمان ها از این تصاویر فراهم می نماییم تا استفاده از این داده ها ابزاری تر شود.
وی اظهار داشت: در صنعت فضایی توسعه فناوری های بومی را مد نظر داریم و ساخت ماهواره بومی با دقتی مشابه ماهواره خیام را تا اختتام دولت هدف گذاری کرده ایم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: اهتمام داریم تا با بهره گیری از ظرفیت های داخلی و برمبنای برنامه ریزی ها انجام شده تا افق ۱۴۰۳ به ماهواره با دقت زیر یک متر برسیم، البته این امر نیازمند کمک و همیاری تمامی نهادهای ذی ربط است.
وی اشاره کرد: باید قدمهای مختلفی در بخش های مختلف کشور برداشته شود تا بتوانیم شاهد عملیات ماهواره های سنجشی باشیم.
زارع پور افزود: در این جهت باید ماهواره هایی با قابلیت تصویربرداری ساخته شود، این امر نیاز به زیرساخت ها و مجموعه هایی دارد، البته طراحی آن در بخش های مختلف کشور در حال انجام می باشد.
وی اشاره کرد: توانایی ساخت دوربین هایی با دقت پنج متر سیاه و سفید و ۱۰ متر رنگی را داریم اما هنوز عملیاتی نشده است. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه به قابلیت پرتاب ماهواره ها تا ۲۵۰ کیلومتر یعنی مدار لئو دست یافته ایم، اظهار داشت: ماهواره نور که در اسفند سال قبل پرتاب شد و امسال نیز با تلاشی که مجموعه ما در بخش پرتابگر با وزارت دفاع و سپاه دارد، کلاس جدیدی از ماهواره های لایه لئو رونمایی خواهد شد. آغاز بهره برداری از بزرگترین پایگاه های فضایی در کشور وی با اعلان اینکه این ماهواره بر قابلیت پرتاب تا ۱۰۰ کیلومتر را دارد، اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم تا اختتام دولت ماهواره های با وزن ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم را در کلاس ماهواره خیام با ماهواره بر بومی در مدار قرار دهیم. زارع پور بیان کرد: بهره برداری از بزرگترین پایگاه های فضایی را آغاز نموده ایم و برای این کار از تمامی ظرفیت ها بهره خواهیم برد. وی با اعلان اینکه یکی از ماموریت های سازمان فضایی بهره گیری از سرریز فناوری های فضایی در سایر حوزه ها است، اشاره کرد: این حرکت شروع شده و کاربردی شدن این داده ها در زندگی روزمره گام بعدی است.