وزیر ارتباطات تاكید كرد راه اندازی شبکه ای مستقل و امن در گستره جغرافیایی ایران

وزیر ارتباطات تاكید كرد راه اندازی شبکه ای مستقل و امن در گستره جغرافیایی ایران

سئو مئو: اجرای شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت فضای مجازی کشور از شروع دولت در دستور کار قرار گرفته و الان طبق اعلام مسئولان وزارت ارتباطات، حدود 50 درصد پیشرفت داشته است.
به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، هدف این بوده است که شبکه ای پرسرعت و طبق اعلام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با کیفیت، مستقل و امن در گستره جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران با سرعت های چند صد مگابیت بر ثانیه فراهم گردد تا برروی آن انواعی از خدمات پرسرعت و با کیفیت در اختیار مردم قرار گیرد.
در این راستا، روز گذشته جلسه مشترک کمیسیون های صنایع و معادن و فرهنگی انجام شد تا عیسی زارع پور به دغدغه نمایندگان مجلس درباره ی میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات، اقدامات این وزارتخانه و دستگاه های مرتبط برای پشتیبانی از کسب و کارهای فضای مجازی و حل مشکل ارتباطات، پاسخ بدهد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، بعد از این جلسه اظهار نمود که اجرای شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت فضای مجازی کشور، حالا حدود ۵۰ درصد پیشرفت داشته و باتوجه به شرایطی که مراجع امنیتی کشور به ما ابلاغ کردند و محدودیت هایی که در بعضی پلت فرم های خارجی ایجاد شده، ما به عنوان وزارت ارتباطات که وظیفه وصل کردن داریم و در دوره این محدودیت ها تلاش کردیم، ظرفیت های داخلی را تقویت و به ارتقای سکوهای داخلی کمک نماییم تا آنها بتواند ارتباط مردم با یکدیگر و موضوع کسب وکارها را پذیرا باشند و مدیریت کنند.
او با اعلان اینکه امروز ما ظرفیت های داخلی بسیار خوبی در همه بخش ها داریم، افزود: در حالی که پلت فرم های آمریکایی در خیلی از کشورهای اروپایی، موضوعات خرید و فروش، جابه جایی مسافر و… را دربرگرفتند، ما امروز ظرفیت های بومی خودمان را داریم که درحال کار هستند.
زارع پور طبق اطلاعات سایت خانه ملت، تصریح کرده است که برای اولین بار شاید با وجود این که بنا به شرایط امنیتی کشور در بعضی از ساعت ها محدودیت هایی در اینترنت بین الملل اعمال می شود، اما تمام سرورها و خدمات داخلی کشور بصورت ۱۰۰ درصدی درحال فعالیت است.
وی ادامه داد: ما برنامه ویژه ای برای پشتیبانی از پلت فرم ها و ظرفیت های داخلی پیش بینی کردیم تا زیرساخت های سخت افزاری و ظرفیتی تقویت شود تا بتوانند خدمات موردنیاز مردم را با کیفیت و پرسرعت تامین کنند؛ در دو هفته اخیر که محدودیت ها باتوجه به شرایط امنیتی کشور اعمال شده است، ما تمام تلاش شبانه روزی خودرا برای ارتقای کیفیت آنها به کار بردیم، ظرفیت های داخلی اصلا قابل مقایسه با گذشته نیستند؛ از مردم دعوت می کنم از ظرفیت های داخلی بهره گیرند برای اینکه قابلیت هایی دارند که گاهی در بعضی نسخه های خارجی وجود ندارد.
اما طرح شبکه ملی اطلاعات در کشور به اواخر سال ۱۳۸۴ برمی گردد و مهم ترین دلیل پیاده سازی این شبکه در آن سال کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت اعلام گردید. در سند «ضرورت تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات» آمده که شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت ارتباطی کل فضای مجازی، شبکه همه شبکه های کشور است. این شبکه متشکل از زیرساخت های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملاً داخلی، شبکه ای حفاظت شده نسبت به اینترنت و شبکه ای با امکان عرضه انواع محتوا و خدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم است.
در سالهای پس از ۱۳۸۴ عملا اجرای این طرح با کندی صورت می گرفت تا اینکه در دولت یازدهم، اجرای این طرح پیگیری و درنهایت در اواخر همان دولت اعلام گردید که فازهای اول، دوم و سوم آن افتتاح و رونمایی شده است.
اما در دولت سیزدهم، شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملی اطلاعات از مهم ترین اقدامات وزارت ارتباطاتبه شمار می رود؛ بدین ترتیب طرح شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملی اطلاعات، از مهرماه سال قبل شروع شده و هم اکنون هم در مرحله اجرا قرار دارد؛ این طرح در ابتدای دولت سیزدهم، پیشرفت حدود ۳۰ درصدی داشت و الان به 50 درصد رسیده و بر طبق هدف گذاری های انجام شده دست یابی به پیشرفت ۶۰ درصدی تا آخر سال ۱۴۰۱ مورد انتظار است.