تولید تراشه پیشرفته سامسونگ سه برابر می شود

تولید تراشه پیشرفته سامسونگ سه برابر می شود

سئو مئو: ظرفیت تولید تراشه های پیشرفته سامسونگ الکترونیکس با هدف پاسخگویی به تقاضای قوی مشتریان، تا سال 2027 بیش از سه برابر افزایش می یابد.

به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، سامسونگ الکترونیکس تولید انبوه تراشه های فناوری دو نانومتر پیشرفته را تا سال ۲۰۲۵ و تراشه های ۱.۴ نانومتری را تا سال ۲۰۲۷ هدف گرفته است. این تراشه ها در رایانش پرقدرت و هوش مصنوعی کاربرد دارند.

مونسو کانگ، نایب رییس کسب وکار تولید قراردادی تراشه در سامسونگ الکترونیکس اظهار داشت: امسال پیشرفت هایی در افزایش نرخها وجود داشته و هزینه ها، منعکس شده است. سفارش های جدیدی بعد از دو تا سه سال انجام خواهند شد و بدین سبب تاثیر مستقیم فضای فعلی، حداقلی خواهد بود.

سامسونگ تولید تراشه ها با فناوری سه نانومتر را در ژوئن شروع کرد. این شرکت سرگرم مذاکره با مشتریانی شامل کوالکام، تسلا و AMD، برای همکاری در حوزه تولید تراشه سه نانومتری است.

سامسونگ که بزرگترین سازنده تراشه حافظه در جهان است، در سال های اخیر مشکلاتی در برآورده کردن انتظارات مشتریانش داشته است. مفسرین می گویند این شرکت برای رقابت با شرکت تایوانی TSMC، خیلی سریع به حوزه فناوری پیشرفته ورود کرد اما از کمبود تجربه که برای همکاری با مشتریان شرکتی بلندمدت در تولید قراردادی لازمست، لطمه دید.

کیونگ کای هیون، یکی از مدیران عامل سامسونگ به خبرنگاران اظهار داشت: این شرکت در حوزه برنامه توسعه و عملکرد در تراشه های پنج و چهار نانومتری، از شرکت TSMC عقب است اما مشتریان به نسل دوم تراشه های سه نانومتری که از سال ۲۰۲۴ تولید خواهد شد، علاقمندند. وی ادامه داد: با وجود فشارهای تورمی اخیر، به سبب توسعه بلندمدت رایانش پرقدرت، هوش مصنوعی، اتصال ۵G و ۶G و کاربردهای خودرویی، تقاضا برای تراشه های پنج نانومتری و تراشه های کوچکتر، به سرعت افزایش می یابد. حتی اگر سرمایه گذاریهای برنامه ریزی شده اجرائی شود، ممکنست تامین تقاضا برای صنعت دشوار باشد. شمار محدود دستگاههای تراشه سازی پیشرفته که توسط شرکت هلندی ASML تولید می شود هم میزان رشد ظرفیت تولید تراشه را محدود می کند.

بر اساس گزارش رویترز، سامسونگ هم اکنون سرگرم ساخت کارخانه تولید تراشه در شهر تایلور تگزاس است که فعالیت آن در سال ۲۰۲۴ شروع می شود.