فیلترشکن رایگان اطلاعات میلیونها کاربر را لو داد

فیلترشکن رایگان اطلاعات میلیونها کاربر را لو داد

سئو مئو: یک سرویس VPN رایگان برای کاربران چینی، بیش از 5.7 میلیارد ورودی دیتا را در معرض مشاهده قرار داد.

به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، تحقیقات سایبرنیوز نشان داد اپلیکیشن های Airplane Accelerates که نسخه چینی آنها بیش از ۳۰۰۰ بار در فروشگاه اپ استور اپل مشاهده شده است، میزان نامتنابهی از اطلاعات شخصی کاربران شامل نام کاربری، نشانی آی پی، نام دامنه و تایم استمپ را لو داده اند. از آنجائیکه نسخه های این اپلیکیشن برای ویندوز، MacOS، iOS و اندروید موجود بوده است، پژوهشگران براین باورند که اطلاعات دستکم ده ها یا شاید صدها هزار کاربر در چین، در معرض مشاهده قرار گرفته است.

به گفته پژوهشگران، لو رفتن این اطلاعات، اتفاق مهمی شمرده می شود برای اینکه می تواند برای شناسایی کاربرانی که از این اپلیکیشن بهره برده اند، استفاده گردد. بررسی نسخه اندرویدی این اپلیکیشن هم نشان میدهد که می تواند به عنوان یک جاسوس افزار عمل کند و قابلیت های اجرای کد ازراه دور را دارد.

محققان حجم بالای نگران کننده از درخواست های اجرا از نسخه اندرویدی این اپلیکیشن VPN را مشاهده کرده اند که شامل درخواست دسترسی به دوربین و ضبط صدا، اصلاح لیست مخاطبان، ذخیره سازی خارجی و حتی نصب نرم افزار جدید بوده است. بااینکه اپلیکیشن های آنتی ویروس، این اپلیکیشن را به عنوان بدافزار شناسایی نمی کنند اما تحلیل های انجام گرفته، زنگ خطر را به صدا درآورده است.

سایبرنیوز با شرکت استرالیایی AP Network PTY Ltd که این سرویس VPN رایگان را عرضه نموده است، تماس گرفت اما بعد از اینکه هیچ پاسخی دریافت نکرد، تصمیم گرفت یافته های خودرا بصورت عمومی منتشر کند.

بر اساس گزارش وب سایت تِک رادار، این تازه ترین نمونه از مخاطرات استفاده از یک سرویس VPN رایگان برای دسترسی ناشناس به اطلاعات آنلاین است. از ردیابی شدن توسط تبلیغات مخرب تا لو رفتن اطلاعات شخصی و آلوده شدن دستگاه به ویروس ها، قیمتی که کاربران برای یک VPN رایگان پرداخت می کنند، ممکنست بسیار بالاتر باشد.

منبع: