خرید ۹ هزار میلیارد تومان زمین و آپارتمان با رمز ارز حبابی

خرید ۹ هزار میلیارد تومان زمین و آپارتمان با رمز ارز حبابی

به گزارش سئو مئو رئیس پلیس فتای فراجا از کشف کلاهبرداری ۹ هزار و ۲۳۰ میلیارد تومانی در فضای مجازی خبرداد.
به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، سردار وحید مجید در تشریح جزئیات این خبر اظهار داشت: برابر رصدهای صورت گرفته در فضای مجازی و اخبار واصله در خصوص خرید و فروش کلان املاک و زمینهای شهری در نقاط مختلف استان زنجان و دو استان دیگر با ارز دیجیتال از جانب فردی ناشناس، رسیدگی به مبحث بلافاصله در دستورکار فنی کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت و در بررسی های اولیه مشخص شد که مبحث صحت داشته و فردی با هویت معلوم ساکن تهران با شناسایی انبوه سازان زنجان مبادرت به خرید گسترده واحدهای مسکونی و تجاری در سطح این استان کرده و مبلغ آنرا هم با ارز دیجیتال پرداخت کرده است.
رئیس پلیس فتا فراجا اضافه کرد: با شناسایی مشاور املاکی که مبایعه نامه ها در آنجا تنظیم شده بود مشخص شد که معاملات در سطح کلان است و تنها یکی از معاملات شامل تعداد ۷۷ ملک شامل تجاری و مسکونی به ارزش بالغ بر مبلغ ۱۳۱ میلیون دلار معادل چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است. همینطور در ادامه بررسی های انجام شده، هویت فروشنده املاک هم مورد شناسایی قرار گرفت و از وی در مورد نحوه معامله و تعداد واحدهای به فروش رسیده تحقیقات جامعی صورت گرفت.
مجید اظهار داشت: در ادامه تحقیقات از فروشنده املاک، مشخص شد وی با شخصی که اهل و ساکن تهران است مبادرت به معامله تعداد زیادی واحد مسکونی و تجاری در سطح شهرستان زنجان کرده و ثمن معامله از راه بازکردن حساب خارجی و انتقال ارز دلار به کیف پول دیجیتال پرداخت شده است. در بررسی فنی کیف پول مورد ادعا، توسط کارشناسان این پلیس مشخص شد ارزهای نمایش داده شده در داخل کیف پول صوری، حباب و فاقد ارزش بوده و قابلیت تبدیل شدن به ارزهای دیگر را ندارد و فقط امکان جابه جایی داخلی بین کیف پول های همان اپلیکیشن برای آن وجود دارد.
وی افزود: متهم با نمایش عددی مبلغ به دلار و با عنایت به عدم آشنایی فروشنده با ارزهای دیجیتال و مفاد مبایعه نامه تنظیم شده که در آنها قید شده بود عین ثمن معامله نقدا پرداخت شده است، با دریافت وکالت فروش از فروشنده و تعیین موعد سه ماهه نقد شدن ارزهای دیجیتال صوری نمایش داده شده مورد ادعا، امکان هرگونه معاملات بعدی را به صورت کاملا قانونی برای خود فراهم نموده بود. از طرفی دیگر هم مشخص شد که متهم با ادعای داشتن مدرک دکترا و با معرفی خود بعنوان مدیر عامل، رئیس و عضو هیئت مدیره چند شرکت پتروشیمی که مبادرت به انجام معاملات کلان مالی بین المللی و صادرات نفت و محصولات پتروشیمی به خارج از کشور می کند، اعتماد کامل فروشنده را جلب کرده و به صورت کاملا حرفه ای و حساب شده مالباختگان را گول زده و از آنان کلاهبرداری کرده است.
رئیس پلیس فتای فراجا افزود: با عنایت به حساسیت و ابعاد گسترده پرونده، شناسایی و دستگیری متهم در دستورکار این پلیس قرار گرفت و طی کارهای اطلاعاتی مشخص شد متهم درحال تردد در شهرستان های اردبیل، البرز، تهران، همدان و زنجان است. در ادامه با اقدامات فنی صورت گرفته مشخص شد متهم مبادرت به فروش واحدهای خریداری شده در یکی از مشاورین املاک شهرستان زنجان کرده که سریعا بعد از هماهنگی های صورت گرفته با مرجع قضایی وی به همراه همدستانش دستگیر و کلیه ابزار دیجیتالی آنها هم توقیف شد.
مجید افزود: در استعلامات صورت گرفته مشخص شد این فرد نه تنها دارای مدرک دکتری و عضو هیات مدیره چندین شرکت پتروشیمی نیست، بلکه دارای مدرک کاردانی ساختمان از یکی از دانشگاه ها بوده و مدرک دکترای مورد ادعای وی جعلی و بنا به ادعای خود، معادل سازی از مدیرعاملی وی از یکی از موسسات غیرمرتبط است که در سال ۹۷ تاسیس شده که تا امروز هیچ معامله ای در آن ثبت نشده است. در واقع شرکت مذکور تنها به صورت کاغذی ثبت شده و گردش مالی آن در طول چهار سال، تنها پنچ میلیون تومان بوده است.
رئیس پلیس فتا فراجا افزود: در بررسی گوشی توقیف شده از متهم معلوم شد وی با چرب زبانی، قربانیان و مالباختگان خویش را مورد شناسایی قرار داده و سپس مبادرت به درج ارز به داخل کیف پول کرده و هیچ گونه پشتوانه مالی ندارد و ارزهای موجود هم هیچگونه قابلیت جابه جایی به کیف پول دیگر را ندارد و تنها میتوان پول ها را به کیف پول هم نوع خود انتقال داد. همینطور در ادامه رسیدگی به این پرونده شش نفر دیگر که متهم اصلی را در امر خرید و فروش املاک کمک کرده و با وی در ارتکاب جرم همکاری داشتند هم دستگیر و با حکم مقام قضایی با صدور قرار میلیاردی روانه زندان شدند.
بر اساس اعلام سایت پلیس، وی ادامه داد: با بررسی سایر معاملات و کلاهبرداری های انجام شده متهم به روش مشابه مشخص شد که وی با همین شیوه و شگرد مبادرت به معامله با سه فرد دیگر در استانهای زنجان به مبلغ دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و در همدان به مبلغ یکصد و ۷۰ میلیارد تومان و در البرز به مبلغ دو هزار و ۶۰ میلیارد تومان کرده که در مجموع ارزش کل معاملات انجام شده توسط متهم به این روش مبلغ ۹ هزار و ۲۳۰ میلیارد تومان محاسبه و استخراج شده و مراحل قضایی آن تحت رسیدگی است.
پیشنهاد خبر:
هشدار پلیس فتا درباره کلاهبرداران «متاورسی»
ورود هرمی ها به حوزه رمزارزها/ اخطار پلیس درباره «tmon۵۵»

مجید به مردم اخطار داد که با عنایت به ریسک پذیری بالای سرمایه گذاری در حوزه رمز ارز و افزایش کلاهبرداری در این موارد در صورتیکه تمایل به هر گونه فعالیت اقتصادی و تجاری در حوزه رمز ارزهای رایج را دارند ابتدا صدمه ها و تهدیدات را کاملا شناسایی کرده و با آگاهی کافی نسبت به فعالیت در این عرصه اقدام نمایند.

منبع
پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات