معاون وزیر ارتباطات خبر داد؛ امنیت شبکه ملی اطلاعات تا آخر سال به ۷۰ درصد می رسد

معاون وزیر ارتباطات خبر داد؛ امنیت شبکه ملی اطلاعات تا آخر سال به ۷۰ درصد می رسد

به گزارش سئو مئو مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت اظهار داشت: درباب پیشرفت امنیت در شبکه ملی اطلاعات حدود 42 تا 43 درصد پیشرفت داشته ایم وتداوم این پیشرفت تا آخر سال 1401 به بالای 70 درصد خواهد رسید.

به گزارش سئو مئو به نقل از مهر، لاجوردی معاون وزیر، رییس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت و مشاور ویژه امنیت وزیر در شبکه ملی اطلاعات که بامداد امروز در همایش کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات سخن می گفت؛ با بیان این مطلب اضافه کرد: تمامی کارهای شبکه ملی اطلاعات برمبنای سند قانونی موجود یعنی سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات مصوب شورای عالی فضای مجازی می باشد و تکالیف محوله در سند مشخص و گزارش فعالیت ها به مرکز ملی فضای مجازی ارائه خواهد شد.
وی افزود: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در آذر ماه سال قبل بمنظور جلوگیری از موازی کاری ها و همین طور ایجاد نقطه کانونی متمرکزومرتبط با مباحث امنیت شبکه ملی اطلاعات تصمیم به تشکیل معاونت امنیت شبکه ملی اطلاعات در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گرفت.
خوشبختانه در امنیت شبکه ملی اطلاعات شامل امنیت، سالم سازی، پدافند و مسائل دیگر در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سرمایه گذاری خوبی انجام شده است بطوریکه بودجه این بخش ۱۰ برابر بالا رفته است.
مشاوره ویژه امنیت وزیر در حوزه پروژه های امنیت شبکه ملی اطلاعات افزود: درباب پیشرفت امنیت در شبکه ملی اطلاعات حدود ۴۲ تا ۴۳ درصد پیشرفت داشته ایم وتداوم این پیشرفت تا آخر سال ۱۴۰۱ به بالای ۷۰ درصد خواهد رسید.
لاجوردی پررنگ ترین موضوع در زمینه شبکه ملی اطلاعات را بحث امنیت دانست و اشاره کرد: اقدام مهم در امنیت شبکه ملی اطلاعات را پیشگیری و مقابله با حوادث فضای مجازی دانست. وی درباب بحث مجوزها در ارائه خدمات و فروش محصولات در زمینه امنیت کسب وکار اظهار داشت: در این خصوص بخشنامه ارزیابی تجهیزات و محصولات حوزه افتا بازنگری شده است و با حضور متولیان این حوزه و بخش خصوصی جلساتی برگزار شده است و بخشنامه آن به زودی با بهره گیری از نقطه نظرات کارشناسان این حوزه جهت تسهیل کردن ارزیابی امنیتی محصولات بومی و الزام به ارزیابی پیشبینی بجای پسبینی و تسهیل و سرعت عمل بیشتر در ارزیابی ها تدوین خواهد شد. لاجوردی مشاوره ویژه امنیت وزیر در شبکه ملی اطلاعات افزود: درباب بومی سازی تجهیزات و محصولات از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات خواسته شده ارزیابی های عملکردی تجهیزات را بصورت عمومی همانند خیلی از لابراتوار های بین المللی و برمبنای سامانه ای که ایجاد خواهد شد، منتشر کند. مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت درباب امنیت خدمات ابری (security service)اظهار داشت: بحث امنیت خدمات ابری (security service) بسیار مهم و حیاتیست که دارای دو جنبه است که یکی شرکتهای خصوصی که در قالب MMSP می توانند خدمات عرضه کنند و بخش دیگر نهادهای حاکمیتی است و درصددیم که تا جایی که حریم خصوصی حفظ شود خدمات این بخش را نیز در اختیار بخش غیردولتی قرار دهیم.
وی افزود: در زمینه جرایم فضای مجازی، در این عرصه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همکاریهای خوبی در خارج از این وزارتخانه آغاز نموده بطور مثال در زمینه فیشینگ بواسطه همکاری بین اپراتورها، زیرساخت و پلیس فتا انتقال اطلاعات بین این ۳ مجموعه انجام شده است که از اردیبهشت امسال سامانه تشخیص خودکار فیشینگ به راه افتاده است. دکتر لاجوردی در آخر بر نقش فرهنگ در زمینه امنیت اشاره نمود و اضافه کرد: در زمینه امنیت چنانچه بهترین نیروی انسانی، پروسه و تجهیزات را هم داشته باشی باز هم تضمینی برای امنیت نیست بلکه منشاء امنیت فرهنگ است که باید به آن با اولویت نگاه شود.

منبع: