افزایش ۱۰.۸ درصدی هزینه نسبت به پارسال ارتباطات در کف تورم ایستاد

افزایش ۱۰.۸ درصدی هزینه نسبت به پارسال ارتباطات در کف تورم ایستاد

سئو مئو: بخش ارتباطات در یک سال گذشته، اغلب کمترین افزایش هزینه را بین گروههای کالایی و خدماتی داشته است، این گروه با تورم نقطه به نقطه 10.8 درصد برای تیرماه نیز حداقل افزایش هزینه را به خود اختصاص داد.
به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، آخرین آمار منتشرشده از مرکز آمار ایران نشان میدهد که خانوارها برای تامین کالا و خدمات مورد نظر خود در تیرماه امسال نسبت به همین ماه در سال قبل بطور متوسط ۵۴ درصد بیشتر هزینه کرده اند و نرخ تورم سالانه با افزایش ۱.۱ درصدی به ۴۰.۵ درصد رسیده است.
مرکز آمار ایران، فاکتورهای قیمت مصرف کننده را در قالب ۱۲ گروه خدمات و کالایی در هر ماه بررسی و اعلام می کند که گروه ارتباطات همچون آنست و تغییرات قیمت در این بخش شامل گوشی تلفن همراه، لپ تاپ، تبلت، اینترنت و… می شود. نگاهی به آمار افزایش هزینه های خانوار در یک سال قبل نشان میدهد بخش ارتباطات، در بیشتر ماه های این یک سال، کمترین افزایش را داشته و در تیرماه نیز، کمترین افزایش هزینه برای کالا و خدمات، به ارتباطات با ۱۰.۸ اختصاص داشته است.

مقایسه آمار نشان میدهد به جز اسفندماه سال ۱۴۰۰ که بخش حمل و نقل کمترین تورم ماهانه را داشته و بخش آموزش که در ماه های فروردین، اردیبهشت و خردادماه سال ۱۴۰۱ کمترین تورم ماهانه را داشته، بخش ارتباطات در ماه های دیگر، با تورم ماهانه ای در بازه منفی ۰.۱ تا ۱.۵، در پایین ترین جایگاه ایستاده است. این در حالیست که تورم نقطه به نقطه ارتباطات، در تمامی ماه های یک سال گذشته، همیشه در پایین ترین نقطه قرار داشته و بیشترین افزایش قیمتی نسبت به سال قبل نیز مربوط به تیرماه سال جاری با ۱۰.۸ درصد می شود.
عوامل مختلفی در کم نوسان بودن تورم در گروه ارتباطات دخیل بودند که همچون آن می توان به جریان منع قانونی افزایش تعرفه از طرف مجلس شورای اسلامی، در بودجه ۱۴۰۰ اشاره نمود، بطوریکه تعرفه های این حوزه نسبتا ثابت باقی ماند. اما باید توجه داشت که تورم نقطه به نقطه در زمینه ارتباطات از بهمن ماه سال قبل روند افزایشی طی کرده و از ۳.۸ به ۱۰.۸ درصد در ماه گذشته بالا رفته که این روند رشد می تواند ناشی از هزینه هایی باشد که در این عرصه اتفاق افتاده است.
همچون این که بعد از گذشت یک سال از منع قانونی مجلس برای افزایش تعرفه ها، تعرفه های پستی که از سال ۱۳۹۸ تغییر نکرده بودند، نهایتاً طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، خردادماه سال جاری افزایش یافتند. همین طور قبل از آن و در فروردین ماه، حوزه اینترنت نیز با تغییرات قیمتی روبه رو شده، تعرفه اینترنت خانگی ۶۰ درصد افزوده شد و بسته های اینترنتی اپراتورهای همراه نیز با حذف بسته های مقرون به صرفه ی یک ساله، با افزایش قیمت مواجه گشتند.
که در این خصوص عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- درباره اصلاح تعرفه های اینترنتی اظهار داشت که از سال ۱۳۹۵ تا الان ما هیچ نوع افزایش تعرفه ای در زمینه ارتباطات سیار و ثابت نداشته ایم و در این شرایط این شرکتها می خواهند برای توسعه شبکه خود سرمایه گذاری کنند؛ اگر سرمایه گذاری در این عرصه اتفاق نیفتد، بطور قطع کیفیت شبکه در لایه دسترسی افت پیدا می کند.
البته مسئولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بارها عنوان کردند که افزایش قیمت های این حوزه، همگام با تورم نبوده و مشکلاتی را هم از بابت درآمد و هزینه ای برایشان به وجود آورده است، کما این که آمار هم این مساله را تصدیق می کند. هرچند این افزایش قیمت ها نیز صاحبان امر را راضی نکرده و معتقدند برای جبران عقب ماندگی ها و زیان هایی که صورت گرفته، باید قیمت ها اصلاح شده و درآمدها متناسب با هزینه ها و تورم شود.
یکی دیگر از مواردی که بر افزایش هزینه ها در زمینه ارتباطات تاثیر گذاشته، می تواند افزایش قیمت گوشی در ماه های گذشته باشد، که قسمتی از آن می تواند ناشی از تغییر مبنای محاسبه حقوق ورودی از ۴۲۰۰ به نرخ ETS و همین طور افزایش قیمتی که در بازار گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار به سبب احتمال ممنوعیت واردات آن مطرح بود، باشد.

منبع: