رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران اعلام كرد قاچاق لپ تاپ دست دوم اروپایی به ایران

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران اعلام كرد قاچاق لپ تاپ دست دوم اروپایی به ایران

رئیس اتحادیه فناوران کامپیوتر تهران از رونق واردات غیررسمی لپ تاپ های استوک اروپایی به کشور اطلاع داد و اظهار داشت: لپ تاپ های دست دوم از اروپا به صورت قاچاق و از امارات وارد کشور شده و بیشتر از طریق فضای مجازی، کانال های تلگرامی و اینستاگرامی به مردم فروخته می شود.
محمدرضا فرجی تهرانی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه واردات لپ تاپ دست دوم این دفعه از اروپا به ایران رونق گرفته است، اظهار داشت: علت رونق قاچاق لپ تاپ دست دوم به ایران افزایش هزینه های حقوق گمرکی است و این که هزینه تمام شده واردات این مدل لپ تاپ ها حدود هشت تا ۱۵ درصد ارزان تر از کالاهایی است که تاجران به شکل رسمی وارد کشور می کنند. همینطور به علت کاهش قیمت های تمام شده، میل خرید مردم برای خرید لپ تاپ دست دوم بیشتر شده است.
وی در سفارش ای به مردم اظهار داشت: واردات تمام لپ تاپ های استوک اروپایی قاچاق است. بررسی ها نشان داده است بعضی از این لپ تاپ های استوک به شکل آکبند و نو به مردم فروخته می شود در حالیکه متقاضیان پس از استفاده از این لپ تاپ ها متوجه می شوند که این کالا سوخته است. پیشنهاد ما به متقاضیان این است به جای خرید کالاهای استوک که عمدتا هشت تا ۱۵ درصد ارزان تر هستند، لپ تاپ گارانتی دار بخرند.
رئیس اتحادیه فناوران کامپیوتر تهران بیان نمود: در کمیسیون شکایت اتحادیه فناوران کامپیوتر، رجوع مردم بابت خرید لپ تاپ های استوک زیاد بوده، چونکه بخشی از این کالا زمانی که به دست مصرف کننده رسیده معیوب یا سوخته است. امیدواریم سختگیری ها و برخورد سازمان تعزیرات و وزارت صمت برای واردات لپ تاپ های استوک و دست دوم بیشتر شود. در سالهای گذشته قاچاقچی برای واردات اقلام ریسک کمتری می کردند، اما حالا با وجود خط های اعتباری یکبار مصرف این کالاها از راه صفحه های اینستاگرامی به متقاضیان فروخته و در منزل تحویل می ‎ شوند.
فرجی ضمن اشاره به برنامه اتحادیه برای پیشگیری از کالاهای قاچاق، بیان نمود: اتحادیه فناوران بارها نسبت به واردات غیر رسمی لپ تاپ استوک اروپایی به مسئولان اخطار داده، اما عدم توجه به این مورد همچنان سبب فروش این کالا در فضای مجازی شده است.