میرتاج الدینی خبر داد طرح سوال برخی از نمایندگان از وزیر ارتباطات در موضوع امنیت سایبری

میرتاج الدینی خبر داد طرح سوال برخی از نمایندگان از وزیر ارتباطات در موضوع امنیت سایبری

رییس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی از 7 سوال این فراکسیون از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات آگاهی داد و اظهار داشت: این سوالات در زمینه امنیت سایبری ارتباطات و اطلاعات کشور و مردم مدنظر قرار گرفته و تا حالا به امضای بیش از 40 نماینده مجلس رسیده است.
به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج الدینی با اشاره به این که متاسفانه طی روزها و هفته های اخیر شاهد حملات سایبری توسط دشمنان قسم خورده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به زیرساخت های ارتباطی، مراکز داده صنعتی، دولتی و غیردولتی در کشور هستیم، اظهار نمود: باتوجه به سیاست و برنامه های کینه ورزانه دشمنان کشور، امکان افزایش دامنه این حملات در آینده محتمل خواهد بود هرچند که خوشبختانه با هوشیاری نهادهای امنیتی بخش اعظم حملات سایبری انجام شده تا حالا خنثی شده است.
وی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی با افزایش بیش از ۳ برابری بودجه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در قانون بودجه ۱۴۰۱ در امتداد گسترش زیرساخت های ایمن در کشور و توسعه شبکه ملی اطلاعات به عنوان نخستین لایه حفاظت کشور از حملات سایبری دشمنان و بیگانگان، موافقت کرده است. دولت باید نسبت به امنیت فضای سایبری کشور و مردم توجه بیشتری داشته باشد بدین جهت با توجه به این که سازمان های زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان متولیان بخش امنیت ارتباطات و اطلاعات در کشور به شمار می روند، سوالاتی از وزیر مطرح گردیده است.
میرتاج الدینی در توضیح سوالات مطرح شده از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اظهار داشت: ۷ سوال مطرح شده؛ سه مورد مربوط به عملکرد سازمان فناوری اطلاعات، عمکلرد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و نیز اقدامات و سیاست گذاری درباب وضعیت امنیت شبکه ارتباطات اختصاصی داخلی در میان کاروران مخابراتی جهت استفاده توسط سازمان های دولتی و غیردولتی است. سوالی در مورد سازماندهی، کنترل و سیاست گذاری مراکز پایگاه داده کشور در بخش دولتی و غیردولتی بوده که در وضع مناسبی نیستند و گزارشی در مورد وضعیت مراکز داده دولتی و غیر دولتی در سطح کشور ارائه نشده است؛ اساسا چرا با توجه افزایش بودجه دولت، اقداماتی انجام نشده است؟
وی ادامه داد: وضعیت شبکه ملی انتقال داده به عنوان نخستین بستر امن ارتباطات بین مراکز داده دولتی و غیردولتی چگونه است و لازم است که ارکان وزارت ارتباطات درباب این حملات که بر طبق قانون جزء وظایف ذاتی آنها بشمار می رود فعالانه تر عمل کنند تا شاهد بهبود فعالیت ها باشیم.
بگفته میرتاج الدینی چگونگی وضعیت سیاست گذاری ها، اقدامات عملی و برنامه ها جهت الزام سازمان های دولتی و مراکز حساس صنعتی، بانکی، بیمه ای و غیردولتی در کشور با بهره گیری از بستر ارتباطات امن اختصاصی داخلی، از دیگر سوالات مطرح شده از وزیر ارتباطات است.
وی ادامه داد: اقدامات انجام شده در حوزه ایجاد پوشش سراسری ارتباطات رادیویی اختصاصی ترانک جهت بهره برداری در سازمان های دولتی و غیردولتی در وضعیت بحران و پدافندی در وضعیت مناسبی نبوده است و عملا بخش اعظم بار ترافیکی زیرساخت های حساس ارتباطی کشور شامل سیستم های تله متری و اسکادا در صنایع نفت، گاز، برق، آب و… بر شبکه موبایل عمومی و تجاری و ممکنست سبب افزایش نفوذ در اپراتورهای تجاری و حملات سایبری در آنها شود و مشکلات اساسی در کشور بوجود آورد، بدین سبب سوال این است که برنامه دولت برای حل این مشکل و ایجاد مسیرهای ارتباطی امن اختصاصی مستقل از شبکه تجاری موبایل چیست؟
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی همین طور با اعلان اینکه بخش زیادی از حملات سایبری از بستر اینترنت بین الملل رخ می دهد، اظهار داشت: سوال مطرح شده این است که برنامه های دولت برای افزایش امنیت و جلوگیری از افزایش حملات اخیر سایبری در هاب های ارتباطات اینترنت بین الملل در سطح کشور چیست و چرا درباب حملات اخیر و منشا این حملات بمنظور ایجاد آرامش امنیت سایبری بین مردم اقدامی موثری صورت نمی گیرد؟