یادداشت جدید ترین راه فرار از تحریم برای ایرانیها

یادداشت جدید ترین راه فرار از تحریم برای ایرانیها

به گزارش سئو مئو یک تحلیلگر اقتصادی و مدرس دانشگاه در یادداشتی ضمن اشاره به اثرات مخرب تحریم ها بر اقتصاد ایران، استفاده از تکنولوژی بلاکچین را عاملی برای دور زدن تحریم ها دانست.
به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، در یادداشت محمدحسین سلیمانی آمده است: در سالهای اخیر تحریم های شدیدی ضد ایران اعمال شده و دولت و مردم ایران توانایی انجام هیچ مراوده بین المللی را نداشتند. تا چندی پیش چشم ها به وین و امضای باردیگر برجام بود، اما این امید هر روز کم و کمتر می شود و احتیاج به راه هایی برای گریز از تحریم و ارتباط با جهان را بیشتر احساس می نماییم. در این مقاله مقرر است درباره یکی از جدید ترین روشهای فرار از تحریم و ورود راحت به بازارهای جهانی صحبت نماییم.
چطور تحریم را دور بزنیم؟
تحریم هایی که ضد ایران اعمال شده، مستقیما از آمریکا و اروپاست و عملا ایران و ایرانی حق کار با هیچ شرکت بین المللی در این کشورها را ندارد. شرکتها با بررسی IP و همینطور مراحل احراز هویت، به ایرانی بودن طرف مقابل پی می برند و عملا بستر برای انجام کار محدود می شود.
اما در سالهای اخیر با گسترش تکنولوژی بلاکچین، راهکاری فراهم گردید تا امنیت داده و سرمایه حفظ شود و شرکتها از متمرکز به سمت غیرمتمرکز بودن حرکت کنند. بعنوان مثال تا سال های پیش انتقال پول فقط توسط بانک ها انجام می شد اما با پیشرفت تکنولوژی و عرضه ارزهای دیجیتالی، استیبل کوینهای غیرمتمرکز مثل USDC یا کوینهایی مانند بیتکوین توانستند نقش اساسی در انتقال پول بدون ردیابی بازی کنند!
اما از سال ۲۰۱۹ با گسترش بلاکچین اتریوم، زیرساختی فراهم گردید تا این تکنولوژی بیشتر رشد کند و جهان سمت غیرمتمرکز بودن برود! یکی از اصلی ترین بخش های این پیشرفت، سیستم مالی غیرمتمرکز یا DeFi بود.
DeFi چه کار می کند؟
تا پیش از توسعه فناوری بلاکچین، بانک ها، صرافی ها و کارگزاری ها همه در یک فضای متمرکز کار می کردند. یعنی تمام داده ها و سرمایه دست یک شرکت یا کشور در یک سرور مرکزی قرار داشت و احتمال کلاهبرداری، ردیابی و تحریم بود اما فناوری بلاکچین خیلی زود این مساله را حل کرد. چگونه؟ با ایجاد سیستم مالی غیرمتمرکز.
در این سیستم ها پول در اختیار یک فرد یا یک شرکت نیست، بلکه اطلاعات و سرمایه در یک شبکه بر بستر بلاکچین قرار دارد و امکان کلاهبرداری، تخلف یا تحریم وجود ندارد. این سیستم ها یک شعار خیلی جالب دارند: بدون احتیاج به اعتماد، اجازه و کاملا مستقل!
چطور می شود تحریم ها را دور زد؟
این پلت فرم ها ذاتا آزاد هستند و هیچ امکان تحریمی در آنها وجود ندارد. اما دقیقا چه کارهایی میتوان در آنها انجام داد؟
در سالهای اخیر سرمایه های زیادی از کشور و مردم ایران در کشورهای دیگر مسدود شده و امکان سرمایه گذاری و معامله در بسیاری بازارها از بین رفته است. این پلتفرمها می توانند این آزادی را به ما برگردانند.
انتقال سرمایه:
اولین سود این پلت فرم ها و فناوری بلاکچین، انتقال امن پول هست که حالا برای ایرانیان به روشهای دیگر امکان پذیر نیست؛ ازاین رو با استفاده از این تکنولوژی بدون تحریم این مراودات بین المللی امکان پذیر است.
دریافت وام:
بانکهای غیرمتمرکزی وجود دارند که مردم می توانند با استفاده از آنها وام های دلاری دریافت نمایند و هر ماه اقساطشان را مثل بانک های معمولی پرداخت کنند.
سرمایه گذاری بین المللی:
این پلت فرم ها امکان خرید و فروش و سرمایه گذاری در بازارهای جهانی و ورود ارز به کشور را فراهم می کنند. سرمایه گذاری در بازار طلا، نفت، استارت آپها و همینطور سهام بین المللی در این پلتفرمها امکان پذیر است و امنیت و آزادی زیادی به سرمایه گذاران می دهد.
ارائه سهام در فضای غیرمتمرکز:
با گسترش این فناوری، حتی ایران با این که تحریم است، می تواند در این فضا سهام داخلی اش را عرضه نماید و از این طریق سرمایه گذار جذب نماید. این دقیقا راهیست که فناوری های نوین جلوی پای ما گذاشته است و کسی نمی تواند آنرا محدود کند.
برترین پلت فرم های این حوزه
ساختار مالی غیرمتمرکز یک صنعت بسیار جدید و نوپاست و در آینده احتمال رشد و توسعه فراوان دارد. سرمایه گذاری در این فناوری ریسک های بالای خودش را دارد، اما بحث ما استفاده از این تکنولوژی برای دور زدن تحریم ها و ورود به بازارهای جهانی است، نه سرمایه گذاری و این نوشتار به هیچ وجه پیشنهاد سرمایه گذاری عرضه نمی دهد، چون این بازارها از جهت سرمایه گذاری ذاتا پر ریسک هستند.
در حوزه سیستم مالی غیرمتمرکز، در سال های اخیر شرکتهای چینی و هندی رشد خوبی داشتند و اگر در ایران هم زیرساختهایی فراهم گردد، با استفاده از بلاکچین سولانا، اتریوم و… امکان ورود برنامه نویسان ایرانی و ایجاد پروتکل های غیرمتمرکز کاملا امکان پذیر است.
اما در حوزه برترین پلت فرم های این حوزه در ادامه چند پروتکل قدرتمند و کارآمد را معرفی خواهم کرد.
پروتکلهایی مانند Aave، Mars و Hubble در حوزه وام دهی، Injective، Synthteix، Sologenic و intelligent در حوزه سرمایه گذاری و عرضه سهام در فضای غیرمتمرکز و استیبل کوینهایی مانند USDC و… در حوزه انتقال پول برای ایرانیان بسیار کارآمد هستند.
نکته مهم: این پلت فرم ها از جهت فناوری کارایی قابل توجه و جذابی دارند و در مورد دور زدن تحریم ها و ورود به بازارهای جهانی گزینه خوبی هستند، اما از جهت سرمایه گذاری پیشنهاد نمی شوند.

منبع: