اسپیس ایکس 59 ماهواره را به مدار زمین پرتاب کرد

اسپیس ایکس 59 ماهواره را به مدار زمین پرتاب کرد

سئو مئو: شرکت ˮاسپیس ایکسˮ طی یک ماموریت جدید، 59 ماهواره را به مدار زمین فرستاد.
به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، شرکت “اسپیس ایکس” (SpaceX) طی ماموریت موسوم به “ترانسپورتر ۵” (Transporter 5)، ۵۹ ماهواره کوچک را پرتاب کرد و موشک مورد استفاده را باردیگر به زمین فرود آورد.
طی این ماموریت، یک موشک دو مرحله ای “فالکون ۹” (Falcon 9) از ایستگاه نیروی فضایی “کیپ کاناورال” (Cape Canaveral) در فلوریدا بلند شد. اولین مرحله فالکون ۹ حدود ۸.۵ دقیقه بعد از پرتاب، در منطقه فرود کیپ کاناورال به زمین بازگشت. نمایندگان اسپیس ایکس گفتند که همه ۵۹ محموله حدود ۷۵ دقیقه بعد از پرتاب، طبق برنامه در مدار زمین مستقر شدند.

ماموریت ترانسپورتر ۵، ماهواره های کوچکی را برای مشتریان مختلف ارائه می کند. یکی از این مشتریان، شرکت کانادایی “GHGSat” است که شبکه ای از فضاپیماها را اداره می کند. این فضاپیماها، انتشار گاز متان را از مدار زمین ردیابی می کنند.
همچنین، ماموریت “CPOD” شرکت آمریکایی “Terran Orbital Corporation” نیز با فالکون ۹ همراه بود. این شرکت در اطلاعیه ای اظهار داشت: این ماموریت نمایش فناوری، فناوری های مورد نیاز برای پشتیبانی از عملیات را تأیید می کند.
ماموریت ترانسپورتر ۵ همان گونه که از نامش پیداست، پنجمین ماموریت اختصاصی ماهواره های کوچک اسپیس ایکس است. اولین ماموریت که “ترانسپورتر ۱” (Transporter 1) نام داشت، ۱۴۳ ماهواره را در ژانویه ۲۰۲۱ به مدار پرتاب کرد. این رکوردی برای بیشترین محموله بارگیری شده طی یک ماموریت بشمار می رود.
از ماموریت های پیشین ترانسپورتر ۵ می توان به دو پرتاب سرنشین دار به ایستگاه فضایی بین المللی اشاره نمود. ماموریت “ترانسپورتر ۴” (Transporter 4) نیز ماه گذشته پرتاب شد.
قابلیت استفاده مجدد، یک اولویت کلیدی برای شرکت اسپیس ایکس است و آنرا بعنوان یک پیشرفت مهم می بیند که بشر برای سکونت در مریخ و سایر شاهکارهای اکتشافی بلندپروازانه به آن نیاز دارد.

منبع: