واردات گوشی ۶۰۰ دلاری ممنوع نیست، اما ارز هم تأمین نمی گردد

واردات گوشی ۶۰۰ دلاری ممنوع نیست، اما ارز هم تأمین نمی گردد

سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با بیان این که اگرچه واردات گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار ممنوع نیست، اما مدتی است که ارز آنها تأمین نشده، اظهار داشت:  وقتی می گوییم عدد بزرگی موبایل وارد کشور شده، به همان نسبت هم مصرف شده، یعنی تقاضا برای این میزان واردات وجود داشته است، ازاین رو نباید عرصه تأمین را تنگ نکنیم که بازار را ملتهب کند.
به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، مبحث ممنوعیت واردات گوشیهای بالاتر از ۳۰۰ یورو از تابستان سال ۱۳۹۹ بعنوان چاره ای برای مشکل واردات و کمبود گوشی عنوان شد و بعد از آن در لایحه بودجه ۱۴۰۰، حقوق ورودی واردات گوشیهای موبایل بالای ۶۰۰ دلار را ۱۲ درصد تعیین کردند، حال حالا اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس وعده دادند تا به دنبال تاکیدها و گلایه های مطرح شده از واردات نیم میلیاردی گوشی لوکس آمریکایی، در نیمه اول سال ۱۴۰۱ واردات آیفون ممنوع شود.
در این راستا محمدرضا عالیان -سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی- در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه هنوز ممنوعیتی در زمینه واردات گوشیهای آیفون اعلام نشده، اظهار داشت: در مجلس یا دستگاههای دیگر در تلاش هستند این ممنوعیت را برای آیفون ایجاد کنند، این بحث امروز و روز گذشته نیست و از حدود شش سال پیش هم مطرح بوده، صرفاً هم تمرکزشان روی آیفون است و می گویند چون آیفون آمریکایی است، باید با عدم وارداتش به ایران، به ژامریکا ضربه اقتصادی بزنیم که ما را تحریم کرده و مردممان را در شرایط بدی قرار داده است. اما حقیقت این است که اولا آیفون در آمریکا تولید نمی گردد، بلکه در چین تولید می شود.
وی افزود: از طرفی فقط آیفون موبایل گرانی نیست در بازار، آیفون جزو رده پرچمدارهاست و تمام برندهای دنیا پرچمدار دارند که در همان رده قیمت است، ازاین رو صرفاً نمی توان به آیفون رده لوکس را اطلاق کرد. در موبایل ها، چند رده بندی داریم که قیمت این موبایل ها را تعیین می کند. اشتباه این است که تمرکز رده بندی را روی قیمت قرار دهیم، چونکه تمرکز رده بندی باید روی فناوری و امکانات باشد. بدین ترتیب موبایل ها به چند دسته پرچمدار، میان رده و ارزانقیمت یا پایین رده تقسیم می شوند.
ارز موبایل های بالای ۶۰۰ دلار، مدت هاست که تأمین نشده
سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی خاطرنشانکرد: گوشی ارزانقیمت این تصور را بوجود می آورد که موبایل گران تر، لوکس است، درصورتی که فناوری و امکانات است که تعیین می کند ارزش موبایل های پرچمدار بیشتر از ۶۰۰ دلار باشد. ازاین رو اگر می خواهیم از کلمه لوکس استفاده نماییم، فقط نباید آنرا به آیفون تعمیم دهیم، درصورتی که همه برندها پرچمدار دارند و پرچمدارهایشان هم بالای ۶۰۰ دلار هستند. خارج از این بحث که سال ها درباره اش صحبت می شود، بحث جدی این است که موبایل های بالای ۶۰۰ دلار فعلاً مدتی است که وارد ایران نمی گردد، باآنکه وادراتشان ممنوع نشده، اما ارزشان هم تأمین نشده است.
عالیان با اشاره به اینکه ممنوعیت واردات با تأمین نشدن ارز دو مبحث متفاوت می باشد، اظهار داشت: اما چرا ارزشان تأمین نشده؟ چون تأمین ارز آنها بر مبنای مصوبه ای که سال قبل در مورد تهاتر ارز خشکبار و موبایل های بالای ۶۰۰ دلار تصویب گردید، باید از راه ارز تهاتری با خشکبار باشد. برای این کار، تالار دومی در نیما تشکیل شد، اما هماهنگی لازم برای تأمین ارز خشکبار برای موبایل در آن تالار صورت نگرفت. بانک مرکزی در این خصوص نگرانی هایی دارد که دو مرتبه مجبور شده تالار دوم را ببندد. چون نگرانی هایشان از جنس اقتصاد کلان، چندنرخی شدن ارز و مسائل دیگر است که سبب می شود تأثیر مستقیم روی بازار و کلیه اجناس بازار بگذارد.
وی افزود: به همین خاطر تالار دوم را فعلاً بستند یا حتی اگر هم باز باشد در آن اتفاق خاصی نمی افتد، به این علت که هنوز در آن هماهنگی و انسجام برای تأمین ارز خشکبار و تقاضایی که از راه واردکنندگان موبایل باید آن ارز را جذب نماید، صورت نگرفته است. در نهایت قرار شده در هفته جاری، این تصمیم گیری صورت بگیرد که به چه ترتیبی این فرآیند اجرا شود تا کمترین صدمه را هم به تأمین کنندگان ارز بزند و هم به واردکنندگان و هم کمترین تأثیر را در بازار نهایی برای مصرف کننده داشته باشد.
سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اظهار نمود: با این حال، حتما باید برای منابع، مدیریت و برنامه ریزی شود و به همان نسبت هم برنامه ریزی دقیقی برای تأمین کالا در کشور صورت گیرد. وقتی می گوییم عدد بزرگی موبایل در یک سال وارد کشور شده، به همان نسبت هم مصرف شده، یعنی تقاضا برای این میزان واردات وجود داشته است. ازاین رو باید حواسمان به تقاضا هم باشد، عرصه تأمین را تنگ نکنیم که تأثیر مستقیم روی تقاضا داشته باشد و بازار را ملتهب کند. باید به این موارد هم توجه داشت و تصمیماتی که گرفته می شود با عنایت به عواقب و پیامدهایش باشد و شرایط را به شکل مطلوبی پیش ببرد.