تلگرام: خیال اوکراینی ها از امنیت اطلاعات جمع باشد

تلگرام: خیال اوکراینی ها از امنیت اطلاعات جمع باشد

به گزارش سئو مئو موسس سرویس پیام رسان تلگرام که متولد روسیه است، به کاربران اوکراینی اطمینان خاطر داد اطلاعاتشان در امنیت است.

به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، پاول دوروف، موسس میلیاردر تلگرام که در دوبی زندگی می کند، در پستی در تلگرام اعلام نمود: صرفنظر از هر اتفاقی، حامی مردم اوکراین هستم. حق آنها برای حریم خصوصی حالا بیشتر از قبل محترم است.

طبق گزارش روزنامه آبزرور، تلگرام پرکاربردترین برنامه پیامرسان در اوکراین است اما برخی از کارشناسان نسبت به امنیت اطلاعات کاربران تلگرام نگرانیهایی را مطرح کرده اند.

ماکسی مارلین اسپایک که رمزنگاری مورد استفاده در اپلیکیشنهای پیام رسان سیگنال و واتساپ را طراحی نموده است، در توییتی اعلام نمود: باآنکه خیلی از کاربران تصور می کنند تلگرام یک اپلیکیشن رمزنگاری شده است اما به صورت پیش فرض یک پایگاه داده ابری با یک کپی متن ساده از هر پیامی است که تابحال ارسال و دریافت شده است.

تلگرام هر اطلاعاتی که در ابر ذخیره می کند را به صورت ایمن رمزنگاری کرده است با این وجود باآنکه همه این اطلاعات حفاظت شده است اما تنها برخی از قابلیتهای این پیام رسان از رمزنگاری سر به سر استفاده می نمایند. قابلیتهای چت محرمانه (Secret Chats)، تماس های صوتی و تماس های ویدیویی از رمزنگاری سر به سر در تلگرام استفاده می نمایند و نمی توانند توسط این شرکت خوانده شوند اما از نظر تئوری، این شرکت می تواند به سایر محتوای رمزنگاری شده که در سرورهای تلگرام ذخیره شده اند، دسترسی پیدا کند. و نگرانیهایی وجود دارد که این شرکت امکان دارد مجبور شود اطلاعات کاربران را با روسیه به اشتراک بگذارد.

اما پاول دوروف روز دوشنبه در پستی در تلگرام تعهد خود نسبت به محافظت از اطلاعات کاربران به هر قیمتی را اعلام نمود و اظهار داشت: ۹ سال قبل از اطلاعات خصوصی اوکراینی ها در مقابل دولت روسیه دفاع کردم و شرکت و خانه ام را از دست دادم. این کار را باردیگر بدون تردید انجام خواهم داد.

دوروف با اشاره با میراث اوکراینی خود که از سمت مادرش دارد، نوشت: این منازعه تراژیک برای من و تلگرام، شخصی است. برخی از مردم فکر می کنند آیا تلگرام امنیت کمتری برای اوکراینی ها دارد چونکه من زمانی در روسیه زندگی می کردم. بگذارید به این افراد بگویم چطور زندگی حرفه ای من در روسیه به پایان رسید.

دوروف اظهار داشت: ۹ سال پیش مدیرعامل شبکه اجتماعی محبوب وی کی (VK) در روسیه و اوکراین بودم. در سال ۲۰۱۳ سازمان امنیت روسیه (FSB) از من خواست اطلاعات خصوصی کاربران اوکراینی که ضد رئیس جمهور طرفدار روسها اعتراض کرده اند را در اختیار آنها بگذارم. من از قبول چنین درخواستی امتناع کردم چونکه به معنای خیانت به کاربران اوکراینی بود. بعد از آن، از این شرکت که آنرا تاسیس کرده بودم اخراج شده و مجبور شدم روسیه را ترک کنم. من وقتی پست در ارتباط با آوریل سال ۲۰۱۴ در VK را می خوانم که دستور اسکن شده FSB و پاسخ من را نشان می دهد، با افتخار لبخند می زنم.

تلگرام که در دوبی مستقر است، سال میلادی گذشته به یک میلیارد دانلود رسید. کاربران این پیام رسان می توانند گروههایی با ۲۰۰ هزار کاربر تشکیل دهند و شمار کاربران کانالهای تلگرام می تواند نامحدود باشد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین از این اپلیکیشن که خیلی از کانالهای دولت اوکراین در آن وجود دارد، بهره برده است.

تلگرام در سال ۲۰۱۸ بعد از امتناع دوروف از دادن اطلاعات کاربران در روسیه ممنوع گردید اما این ممنوعیت در سال ۲۰۲۱ لغو شده بود. از زمان حمله نظامی به اوکراین، برخی از کانالهای روسی زبان شاهد افزایش مخاطبانشان بوده اند.

جوردن ویلدن، تحلیلگر شرکت لاجیکالی که اطلاعات نادرست را رصد می کند، اظهار داشت: کانالهای روسی زبانی که وی در تلگرام دنبال می کند از زمان حمله روسیه در ۲۴ فوریه ۲.۷ میلیون دنبال کننده جدید پیدا کرده اند که حدود ۸۰۰ هزار نفر آنها هفته گذشته اضافه شدند.

بر اساس گزارش شبکه بی بی سی، بعد از چهارم مارس به دنبال تحریمها و اقدامات مشابه شبکه های اجتماعی بزرگ، تلگرام رسانه های روسی را از پلت فرم خود در اتحادیه اروپا فیلتر کرد.

منبع: