اخطار گروه باج افزاری معروف به دشمنان روسیه

اخطار گروه باج افزاری معروف به دشمنان روسیه

به گزارش سئو مئو گروه خلافکار سایبری مستقر در روسیه که به استفاده از باج افزار برای اخاذی میلیون ها دلار از شرکتهای آمریکایی و اروپایی شناخته شده است، وعده داد به دشمنان کرملین در صورت پاسخ آنها به حمله به اوکراین، حمله کند.

به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، گروه کُنتی (Conti) در پست وبلاگی حمایت کامل خود از دولت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را اعلام نمود. ارتش روسیه روز پنج شنبه از شمال، شرق و جنوب به اوکراین حمله کرد که بزرگترین حمله به یک کشور اروپایی از زمان جنگ جهانی دوم به حساب می آید.

این گروه در پست خود اعلام نمود اگر کسی بخواهد تصمیم بگیرد حمله سایبری سازماندهی کند یا ضد روسیه فعالیت های جنگی انجام دهد، ما از همه منابع موجود برای حمله به زیرساخت حیاتی دشمن استفاده می نماییم.

اوکراین قبل و بعد از حمله روسیه، از حملات دیجیتالی و انکار سرویس صدمه دیده است. رویترز روز پنج شنبه گزارش کرد دولت اوکراین خواهان کمک هکرهای زیرزمینی این کشور برای پشتیبانی از زیرساخت حیاتی و جاسوسی سایبری از نیروهای روسیه شده است.

کیمبرلی گودی، مدیر شرکت امنیت سایبری ماندیانت اظهار داشت: بخشی از عوامل دخیل در گروه باج افزاری کُنتی در روسیه مستقر هستند و برخی از خلافکارانی که از این کشور فعالیت می نمایند، با دستگاه اطلاعاتی روسیه ارتباط دارند. وی ادامه داد: کرملین در گذشته از روابط با خلافکاران سایبری سود برده و حتی اگر مستقیما اقدام نکند، این عوامل عملیاتهای میهن پرستانه انجام می دهند.

برت کالو، تحلیلگر تهدید در شرکت امنیت سایبری امسی سافت اظهار داشت: کُنتی پیش از این هم ادعاهای بزرگ و جنجالی داشت. با این وجود وی به شرکتهای آمریکایی سفارش کرد مراقب دفاع سایبری خود باشند چونکه حملات سایبری در اوکراین امکان دارد به خارج از این کشور گسترش پیدا کند.

این گروه اولین بار در سال ۲۰۱۹ شناسایی و عامل حملات سایبری ضد شرکتهای آمریکایی و اروپایی مختلف شناخته شد. در این رویدادها، هکرهای کُنتی به شبکه ها حمله کرده و اطلاعات را به رمز درآوردند و فعالیتها را مختل کرده و خواهان دریافت باج برای احیای دسترسی به اطلاعات شدند. یکی از قربانیان این گروه، دادگاه فدرال در لوئیزیانا و بیمارستانی در نیومکزیکو بود.

بر اساس گزارش رویترز، اف بی آی در ماه مه گروه کُنتی را عامل حمله به ۱۶ شبکه پزشکی و فوریت پزشکی آمریکا معرفی نمود.