پایلوت رمزپول بانک مرکزی آماده شد

پایلوت رمزپول بانک مرکزی آماده شد

سئو مئو: بعد از حدود دو سال کار بر روی پلت فرم و زیرساخت رمزپول بانک مرکزی، نمونه پایلوت این رمزپول آماده شد.
به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، سید ابوطالب نجفی با اشاره به این که کشور چین در حدود هشت سال بررسی و تحقیق درباب رمزپول را در دستور کار قرار داد، اضافه کرد: مساله پروژه رمزپول فقط تبدیل ریال به فرم دیجیتال نیست بلکه باید ابعاد اقتصادی، اجتماعی، حقوقی و ریسک ها را نیز درنظر بگیریم که این مساله نیازمند مطالعات سنگین است.
وی با اعلان اینکه ۵۵ کشور روی مدل مفهومی (Proof of concept) و پایلوت رمزپول بانک مرکزی کار می کنند و این مساله هنوز آنچنان که باید توسعه نیافته است، اشاره کرد: در بانک مرکزی هم سندی در این خصوص تدوین شده و ما پلت فرم آنرا ایجاد کرده ایم که بنظر می رسد این پروژه سال آینده به بلوغ می رسد.
مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک اشاره کرد: علاوه بر این شرکت و بانک مرکزی، بانکها نیز باید دراین زمینه فعال شوند؛ چونکه آنها لایه دوم این پروسه محسوب می شوند.
وی افزود: انتشار رمزپول توسط بانک مرکزی انجام می شود اما بانک مرکزی با جامعه و مشتریان بانکی طرف نیست و بانکها بعنوان لایه میانی باید آغاز به مشارکت کرده و با ایجاد کیف پول، به مشتریان سرویس دهند.
نجفی با اشاره به این که در ماه های پایانی سال با فشار تراکنش های صنعت بانکی مواجه هستیم و باید آنرا مدیریت نماییم، اضافه کرد: در دو ماه پایانی سال حدود ۳۵ درصد به تعداد تراکنش ها افزوده می شود و باید سرویس ها را از نظر امنیت، پایداری و عملیات، مدیریت نماییم. براین اساس اجرای پایلوت رمزپول به سال آینده موکول خواهد شد.
او همین طور درباب لزوم نوآوری در صنعت بانکی کشور و نقش این شرکت در پشتیبانی از حرکت های نوآورانه اظهار نمود: بانکها باید به نوآوری در صنعت بانکی توجه ویژه ای داشته باشند و آمار و ارقام نیز نشان میدهد که بازیگران بزرگی وارد حوزه مالی و بانکی شده اند و اساسا این بازیگران سهم زیادی از این بازار را در اختیار خواهند گرفت.
وی با اشاره به ورود شرکت هایی مانند گوگل، اپل و وی چت به حوزه پرداخت، اضافه کرد: پیش بینی این است که این شرکتها در آینده خیلی نزدیک بعنوان بازیگران بزرگ حوزه فین تک، سهم بانکها را به سمت خود سوق دهند.
طبق اعلام شرکت خدمات انفورماتیک، نجفی با اعلان اینکه در ایران هم این اتفاق در شرف وقوع است به مثال هایی درباب فعالیت شرکت های فعال در زمینه پرداخت، اشاره نمود و اظهار داشت: اکنون شرکت های پرداختیاری نیز وارد این عرصه شده اند و شواهد نشان میدهد که روندی که در دنیا درحال وقوع است در ایران با سرعت کمتری رو به شکل گیری است.
وی با تاکید بر این که فضای بانکی با مفاهیمی همچون بانکداری باز روبرو است، اضافه کرد: این مساله سبب شده تا بانکها مجبور شوند که ارائه خدمات خودرا در اختیار شرکت های نوپا قرار دهند و شرکت های نوپا هم با ترکیب این سرویس ها، خدمات جدیدی به جامعه ارائه می دهند؛ در نهایت شاهد یک بازی برد- برد خواهیم بود.
او اشاره کرد: بانک ها باید مراقب باشند که اگر در این راستا همکاری نکرده و فضایی جهت استفاده از خدمات نوپا ایجاد نکنند، طبیعتا از بازار رقابت عقب افتاده و سهم بازار را از دست می دهند. ما نیز در شرکت خدمات انفورماتیک به این نکته توجه ویژه ای داشته ایم که به تنهایی نمی توانیم همه فناوری ها را در دل خودمان داشته باشیم و رهبر بازار شویم. بدین سبب استراتژی مان مشارکت با شرکت های نوآور و یا پرورش آنها است. برای مثال بتازگی در زمینه هایی مانند رایانش ابری با یک شرکت فین تک مشارکت داشته ایم. در زمینه احراز هویت غیر حضوری مبتنی بر هوش مصنوعی نیز مشارکت کرده ایم. در کارخانه نوآوری آزادی نیز فضای «آیفینک» را به وجود آورده ایم و با چند استارتاپ دیگر وارد مذاکره شده ایم.
نجفی با اشاره به حضور در رویداد « تراکنش» اشاره کرد: در این رویداد با اختصاص فضای خاص برای فینتک ها و تقبل هزینه های آنها، در امتداد پشتیبانی از نوآوری و جوانان این مرز و بوم حرکت کرده ایم. این اقدامات جدید است و بصورت فازبندی جلو می رود و زمان می برد تا خروجی آنها مشخص است. ما بر این باور هستیم که طبیعتا در زمینه نوآوری، از میان هزاران ایده، چند ایده قلیل دارای خروجی خواهد بود و این طور نیست که تمامی ایده ها به سودآوری و جذب بازار برسد.
او با اشاره به موانع و چالش های پیش روی حرکت های نوآورانه در عرصه خدمات مالی و بانکی اظهار داشت: به هر حال هر کاری بلوغ خودرا می طلبد و ما در زمینه رگولیشن هنوز به بلوغ کافی نرسیده ایم. در همین حال در مجموعه گروه انفورماتیک نیز برای برخی مشارکت ها، با مراحل نسبتا پیچیده ای مواجه هستیم. در کنار این موارد، برخی قوانین و مقررات کشور هم در این حوزه چالش هایی را به وجود آورده است. با این وجود ما درحال مدیریت این مساله هستیم و تلاشمان این است که جوانان نخبه را در کشور نگه داریم.

منبع: