تغییر سیاست حریم خصوصی واتساپ در اروپا

تغییر سیاست حریم خصوصی واتساپ در اروپا

واتساپ سیاست حریم خصوصی خود در اروپا را به دنبال جریمه سنگینی که اوایل سال میلادی جاری در رابطه با حفاظت از دیتای کاربران دریافت کرد، بازنویسی می کند.

به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، دیده بان حفاظت از دیتای ایرلند بعد از تحقیقات، جریمه ای به میزان ۲۲۵ میلیون یورو مقابل واتساپ صادر کرد و به این سرویس پیامرسان فرمان داد سیاستهایش را تغییر دهد.

واتس اپ خواهان تجدیدنظر درباب این جریمه شد اما اسناد سیاست خود در اروپا و انگلیس را برای عمل به دستور مقامات اصلاح می کند. با این وجود تاکید دارد که درخدمات این شرکت تغییری صورت نمی گیرد. تغییرات برای افزودن جزئیات بیشتر پیرامون شیوه های فعالیت فعلی طراحی شده اند و تنها در نسخه اروپایی سیاست حریم خصوصی واتساپ گنجانده می شوند که قبل از این هم با نسخه اعمال شده برای سایر نقاط جهان متفاوت بود.

این شرکت با تشریح این تغییرات، اعلام نمود هیچ تغییری در پروسه یا توافقهای قراردادی با کاربران اتفاق نمی افتد و نیازی نیست کاربران با چیزی موافقت کرده یا اقدامی انجام دهند تا به استفاده از واتساپ ادامه دهند.

سیاست جدید واتساپ بلافاصله اجرائی می شود.

کاربران واتساپ در ژانویه درباره بروزرسانی شرایط استفاده از سرویس این پیامرسان اعتراض کرده بودند و بسیاری معتقد بودند این بروزرسانی به اشتراک گذاری اطلاعات با فیسبوک منتهی می شود که حالا “متا” نامیده می شود.

بسیاری از کاربران تصور کردند مخالفت با شرایط جدید استفاده از سرویس به مسدود شدن حساب کاربری آنها منجر می شود. در حقیقت تغییر چندانی روی نداد. با این وجود واتساپ مجبور شد تغییراتش را به تاخیر بیاندازد و ماه ها کوشش کرد دیدگاه عمومی را در این زمینه تغییر دهد.

واتس اپ با نوشتن درباره تغییرات جدید که از طرف کمیسیونر حفاظت از دیتای ایرلند الزامی شده است، مستقیما به این نوع نگرانیها پرداخت.

این شرکت نوشت: بروزرسانی مذکور نحوه پردازش دیتا توسط واتساپ را تغییر نداده و به استفاده یا به اشتراک گذاری دیتای کاربران با دیگران شامل “متا” منجر نخواهد شد و نحوه اداره خدمات واتساپ را تغییرنمی دهد. واتساپ همین طور اصرار کرد سرویس پیام رسانی این شرکت همچنان رمزنگاری شده خواهد بود و پیام ها تنها توسط ارسال کننده و دریافت کننده می توانند خوانده شوند.

سیاست حریم خصوصی جدید به میزان قابل توجهی حاوی اطلاعات بیشتری درباره این است که اطلاعات کاربران دقیقا به چه نحوی نگهداری می شوند و واتساپ با “متا” که شرکت مادر واتساپ فیسبوک و اینستاگرام است چگونه همکاری می کند.

بر اساس گزارش شبکه بی بی سی، جریمه ای که در سپتامبر مقابل واتساپ صادر شد، نتیجه سالها تحقیقات درباره شفافیت کافی این شرکت درباره نحوه نگهداری اطلاعات کاربرانش بود.