در صحن مجلس مطرح شد؛ آذری جهرمی: هزار میلیارد تومان خدمات رایگان به مردم داده ایم

در صحن مجلس مطرح شد؛ آذری جهرمی: هزار میلیارد تومان خدمات رایگان به مردم داده ایم

به گزارش سئو مئو وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه تعرفه گذاری رقابتی به نفع پیامرسان های داخلی، مصوبه شورای عالی فضای مجازی است، اظهار داشت: هزار میلیارد تومان به مردم خدمات رایگان داده ایم.

به گزارش سئو مئو به نقل از مهر، در ادامه جلسه علنی روز دوشنبه ۲۸ تیر مجلس شورای اسلامی بررسی سوال مقتدایی نماینده اصفهان از آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.
این سوال در مورد علت عدم تشریح و شفاف سازی درباب مفاد قرارداد با تلگرام و چرایی محاسبه ترافیک بین الملل برای کاربران این شبکه اجتماعی (قبل از فیلتر شدن این پیام رسان) با وجود استقرار CDN های تلگرام در کشور بود.
در ابتدای جلسه آذری جهرمی وزیر ارتباطات اظهار داشت: ۲۰ مرداد ماه سال ۹۵ در دولت یازدهم سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسید. مطابق بند ۶ این سند که در مورد تعریف مدل شبکه ملی اطلاعات است تاکید گردیده است که تعرفه گذاری برای شبکه های اجتماعی خارجی به شکلی باشد که خدمات داخلی شبکه ملی اطلاعات بر خدمات خارجی مزیت رقابتی داشته باشد.
وی افزود: برمبنای سیاست گذاری شورای عالی فضای مجازی، کمیسیون تنظیم مقررات در دولت یازدهم مصوب می کند که اپراتورهای مخابراتی در مهلت زمانی یک ماهه اقدامات خودرا به جهت اینکه بتوانند محاسبات شبکه های اجتماعی داخلی و خارجی را بصورت مجزا انجام دهند، به عمل آورد.
وزیر ارتباطات عنوان کرد: دو ماه بعد کمیسیون تنظیم مقررات اعلام می کند برمبنای سیاست گذاری های شورای عالی فضای مجازی اپراتورها باید نرخ ترافیک داخلی را حداکثر نصف قیمت بین الملل در نظر بگیرند. یک ماه بعد در ابتدای سال ۹۶ برخی اپراتورها به استناد این مصوبه و برمبنای این که تعدادی از ترافیک پیامرسان های خارجی در داخل کشور نگهداری و ارائه می شد، بسته های اختصاصی برای قیمت ارزان تر پیامرسان های خارجی ارائه کردند و تبلیغات آن در سطح شهر نصب گردید این اقدام سبب ورود دادستانی کل کشور و تذکر جدی به این اپراتورها شد و تبلیغات محیطی اپراتورها جمع آوری شد. به ما نیز یادآوری کردند که سیاست شورای عالی فضای مجازی برای پشتیبانی از پیامرسان های داخلی است نه خارجی.
آذری جهرمی اشاره کرد: خرداد ماه سال ۹۶ شورای عالی فضای مجازی در سند ساماندهی پیامرسان های اجتماعی ذکر کرد که تذکر دادستانی دقیق است و ضرورت مزیت بخشی رقابتی برای پیامرسان های داخلی نسبت به پیامرسان های خارجی است.
آذری جهرمی: شورای عالی فضای مجازی و مجلس بر تعرفه گذاری رقابتی به نفع پیامرسان های داخلی تاکید دارند
وی افزود: در سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات که به تصویب شورای عالی فضای مجازی رسیده است تصریح شده است که تعرفه گذاری رقابتی امری لازم است البته مجلس نیز سابقه ورود به این مساله را دارد در بودجه سال ۱۴۰۰ مجلس مزیت رقابتی بودن را برای پیامرسان های داخلی مورد تاکید قرار داد. در نخستین جلسه ای که بنده خدمت مجلس انقلابی رسیدم و گزارش کاری جهت هماهنگی ارائه کردم در جمع بندی جلسه، قالیباف نکاتی را در این خصوص اعلام نمود.
وزیر ارتباطات در ادامه صوت اظهارات قالیباف رییس مجلس در آن جلسه را در صحن علنی پخش کرد.
آذری جهرمی اظهار نمود: جمع بندی آن جلسه این بود که تعرفه گذاری برای پشتیبانی از پیامرسان های داخلی به شکلی صورت گیرد که از پیامرسان های داخلی و ملی حمایت شود.
وی ضمن اشاره به طرح جدید مجلس برای مدیریت فضای مجازی اظهار داشت: در این طرح نیز تاکید گردیده است که باید از پیامرسان های داخلی حمایت های جدی صورت گیرد پس در صورت استقرار سرورهای پیامرسان های خارجی، این خدمات شامل، خدمات نیم بها و سوبسید نمی گردد.
وزیر ارتباطات اشاره کرد: در سال ۹۶ وقتی اپراتورها در ایران مستقر شدند بخش اعظم هزینه هایشان برای خرید تجهیزات، اجاره مکان برای دکل ها و سایت ها، نیروی انسانی و استهلاک بود. بخش کوچکی از این هزینه ها مربوط به پهنای باند اینترنت است.
آذری جهرمی با تکیه بر این که هیچ هزینه اضافی از مردم گرفتن نشده است، اظهار نمود: وزارت ارتباطات در زمینه حق الناس فعال است، ارزش افزوده ها و ستاره مربع ها دست در جیب مردم می کردند که ما محکم مقابل آنها ایستادیم و تا ریال آخر پول مردم را برگرداندیم. برخی حوزه ها نیز در اختیار ما نبود که از سران سه قوه خواستیم اختیار به ما بدهند، ندادند و گفتند طبق روال قانونی بررسی شود، پرونده را به دستگاه قضایی دادیم و طبق روال قانونی درحال بررسی است.
آذری جهرمی: هزار میلیارد تومان به مردم خدمات رایگان داده ایم
وی با تکیه بر این که بیش از هزار میلیارد تومان به مردم خدمات رایگان داده ایم، اظهار داشت: همه این اقدامات از وظایف ما بوده است.
در ادامه عباس مقتدایی نماینده اصفهان اظهار داشت: توقع ما این بود وقتی مسئولیت را بر عهده گرفتید بجای دفاع از پیامرسان های خارجی از حریم ملت دفاع کنید تلگرام حریم ملت را حفظ نکرد، شما شفاف سازی نکردید لاپوشانی کردید و اطلاعات مردم را در اختیار پیامرسان های خارجی قرار دادید.
وی با اشاره به اینکه صدها هزار میلیارد تومان از اموال مردم از جیب آنها خارج شده است، اظهار داشت: ما از وزیر و دولت توقع داریم نسبت به مردم رافت داشته باشند. شما در پیشگاه مردم حرف هایی زدید که بخش هایی از آنها واقعی نیست در ایام آخر وزارت از مردم عذرخواهی کنید و اموال ملت را به آنها پس دهید، ما با شما با رافت برخورد خواهیم کرد.
در ادامه آذری جهرمی اظهار داشت: وزارت ارتباطات از ابتدا دنبال شفاف سازی بود در امتداد مقابله با قاچاق پروژه ریجستری را اجرا کرد و فهرست کسانی که ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده بودند را منتشر نمود. این در شرایطی است که برخی هنوز این ارز را در نهان خانه های خود نگهداری می کنند.
وی خطاب به مقتدایی اظهار داشت: از مردم بپرسید آیا با تصمیماتی که در زمینه شبکه های اجتماعی گرفته شده موافق هستند یا مخالف اگر در مورد منافع مردم صحبت می کنید باید پاسخ آنها را بدانیم. من قوانین را برای شما قرائت کردم، قانون مسئولیت برخورد را بر عهده بنده نگذاشته است، دستگاهی که باید برخورد کند این کار را انجام داده است.
وزیر ارتباطات در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به اینکه نمی خواستم در مورد تلگرام صحبت کنم به علت این که معتقدم تعدادی از فرصت های کشور در آینده می سوزد اظهار داشت: به علت سوال شما ناچار به پاسخگویی هستم.
وی افزود: تلگرام در مرداد سال ۹۶ با نظر دادستان کل وقت کشور، رئیسی در کارگروه تعیین مصادیق مورد مذاکره قرار گرفت، بنابر مجوز دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی در سال ۹۶ مجوز استقرار گرفت. کل سرورهای تلگرام که در ایران مستقر شده است ۷۰ سرور می باشد.
آذری جهرمی ضمن اشاره به برخی انتقادات در خصوص این که وزارت ارتباطات کل وزارتخانه را به تلگرام واگذار کرده است، اظهار داشت: تلگرام با این همه امکانات ۷۰ سرور در ایران داشته وزارت ارتباطات ریالی برای این سرورها پرداخت نکرد. قیمت این سرورها ۲ هزار دلار بود. مجموعاً دارایی تلگرام برای خدمت رسانی به مردم ایران حدود ۱۴۰ هزار دلار بوده که با قیمت دلار سال ۹۶ مجموعاً ۶۰۰ میلیارد تومان ارزش داشته است. مجموعه پهنای باند متصل آن ۳۲۰ گیگابیت بر ثانیه بوده که در پیک ۱۸۰ گیگابیت در ثانیه مصرف کرده است. این تفاهم موجب شد ما برای خرید ۱۸۰ گیگابیت بر ثانیه پول ندهیم و ارز مصرف نکنیم. این ۱۸۰ گیگابیت ماهانه ۳۰۰ هزار یورو ارزش داشته است. ۹ ماه CDN در ایران روشن بود که حدود ۲.۷ میلیون یورو ارزش داشت. شرکت ارتباطات زیرساخت از این طریق در پرداخت بهای اینترنت به خارجی ها صرفه جویی کرد. با قیمت یورو در آن روز حدود ۱۵ میلیارد تومان ارزش داشته است.
مقتدایی: وزارت ارتباطات هزاران میلیارد تومان به جیب زده است
وی ضمن اشاره به اظهارات مقتدایی در خصوص این که وزارت ارتباطات از این طریق هزاران میلیارد تومان به جیب زده است، اظهار داشت: اولاً این پول مربوط به بیت المال و دولت می باشد ثانیاً کل هزینه فروش اینترنت شرکت زیرساخت در ماه کمتر از ۸۰ میلیارد تومان است.
آذری جهرمی عنوان کرد: حاکمیت در مقطعی فرمان داده بود که اقدامی صورت گیرد ما هم انجام دادیم، منفعت مالی مطرح نبود. گزارشات آن نیز موجود است بیش از ۷۰ درصد درخواست هایی که جمع بندی شده و به تلگرام ارسال شده بود در ۵ مصداق مسدود گردید. این همان چیزی است که شما در طرح ساماندهی به دنبال آن هستید. به دلایلی تلگرام مسائل امنیتی را محدود نکرد، دستگاه های امنیتی نیز به قوه قضاییه شکایت کردند و تلگرام در روالی بسته شد.
وی با تکیه بر این که ما قراردادی با تلگرام نداشته ایم، اظهار داشت: با تلگرام تفاهمی داشتیم، تلگرام یک زمانی با ایران قرارداد بست اقداماتی انجام داد اما زمانی بنا بر تشخیص دستگاه های امنیتی عمل نکرد و بسته شد.
آذری جهرمی خطاب به مقتدایی اظهار داشت: آیا منفعتی دارید که به مردم بگویید مسئولان بامداد تا شب جیب شما را خالی می کنند؟
در ادامه مقتدایی عنوان کرد: برای خود متاسفم که برخی عددها و رقم هایی که شما گفتید اشتباه است، این عددها و رقم ها را چک کردم، نمونه اش همین رقم ۱۴۰ هزار دلار اشتباه بود. کجا سرور ۲ هزار دلاری وجود دارد.
نماینده اصفهان افزود: چون فرصتم محدود است نمی توانم تمام مطالب را با دقت بیان کنم در شورای عالی فضای مجازی گزارش داده و درخواست کردم که CDN تلگرام به داخل منتقل شود از شورای عالی فضای مجازی نیز مجوز گرفتم. CDN در شرکت زیرساخت مستقر شد و آن زمان باید بهای ۵۰ درصدی از مردم گرفته می شد اما ۱۰۰ درصدی گرفته شد.
وی با اشاره به اینکه بنده به دنبال این نیستم که مدیران را ناکارآمد معرفی کنم، گفت به ملت ایران می گویم اگر وزیری کوتاهی کرد مجلس یازدهم با قاطعیت ولو در آخرین ثانیه های عمر دولت نظارت خواهدنمود و پای کار می ایستد.
وی در ادامه درباب روند بررسی این سوال اظهار داشت: مکاتباتی در این خصوص با وزارت ارتباطات انجام دادیم که پاسخ ندادند از مرکز پژوهش های مجلس درخواست کردیم این مساله را بررسی نمایند به آنها نیز پاسخ داده نشد.
مقتدایی اظهار داشت: رییس جمهور با نمایندگان صحبت نمی نماید. آقای جهرمی شما وزیر ایران اسلامی هستید چرا حقوق ملت را نادیده می گیرید ما به دنبال احقاق حقوق ملت هستیم.
وی عنوان کرد: در تلگرام پول اضافه گرفتید، در برجام وعده ها عملی نشد و امروز تامین آب مردم گرفتار مشکل شده، عذرخواهی کنید.
نماینده مردم اصفهان در مجلس خطاب به رییس جمهور اظهار داشت: وزیر شما در مجلس به من خلاف می گوید. رییس جمهور اعلام نموده طبق اصل ۶۰ قانون اساسی مجلس مقصر وضعیت موجود است، سوال این است اگر واقعاً اینطور است شما یک جلسه به مجلس می آمدید و با نمایندگان صحبت می کردید. تقنین و نظارت بر عهده مجلس است.
وی در آخر از کمیسیون اصل ۹۰ خواست به بررسی این پرونده ورود کند.
مقتدایی اعلام نمود از پاسخ های وزیر قانع نشده است و سوال را به رای نمایندگان مجلس گذاشت نمایندگان نیز با ۶۳ رای موافق، ۱۳۵ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۲۲۵ نماینده حاضر در مجلس به آذری جهرمی کارت زرد دادند.

منبع: