گزارش فناوری مهر؛ ماراتن واكسن سازی مقابل كرونا ادامه دارد

گزارش فناوری مهر؛ ماراتن واكسن سازی مقابل كرونا ادامه دارد

سئو مئو: ماراتن واكسن سازی برای مقابله با كرونا هر روز بین كشورهای مختلف درحالی برگزار می گردد كه بگفته سازمان بهداشت جهانی از میان تلاشهای زیاد در این حوزه 10واكسن به مرحله آزمایش بالینی رسیده است.

به گزارش سئو مئو به نقل از مهر، پژوهشگران و داروسازان از سراسر جهان با سرعتی بی سابقه تلاش می کنند تا یک واکسن کارآمد برای مقابله با ویروس کرونا بسازند.
در همین راستا تابحال آزمایش بالینی چند واکسن آغاز و حتی نتایج اولیه آزمایش ها نیز مشخص شده است. هدف همه این تلاش ها عرضه واکسنی کارآمد تا آخر سال جاری یا اوایل سال ۲۰۲۱ میلادی است. این درحالی است که تابحال چنین تلاش عظیم و سریعی برای تولید یک واکسن انجام نشده است. بگفته خیلی از پژوهشگران تابحال نه فقط هیچ واکسنی با این سرعت تولید نشده بلکه حتی توسعه نیافته است. این درحالی است که موفقیت یا شکست پژوهشگران در تولید واکسن، آینده این اپیدمی و بازگشت آن به کشورهای مختلف در سراسر جهان را مشخص می کند.
در این گزارش به بعضی از مهم ترین کوشش های پژوهشگران و شرکت ها برای تولید واکسن ویروس کرونا و آخرین وضعیت پیشرفت های آنان می پردازیم:
واکسن دانشگاه آکسفورد در فاز دوم آزمایش های بالینی
یکی از واکسن های بالقوه ویروس کرونا که کارشناسان نسبت به آن بسیار امیدوارند AZD۱۲۲۲ نام دارد و توسط پژوهشگران دانشگاه آکسفورد ساخته شده است. این یک نسخه ضعیف شده از ویروس سرما خوردگی است که الان در فاز دوم / سوم آزمایش های بالینی قرار دارد.
هرچند هنوز آزمایش های بالینی این واکسن تکمیل نشده اما شرکت آسترازنکا اعلام نموده قبل از تایید کارآمدی، تولید آنرا آغاز نموده است. این شرکت تصمیم دارد ۳۰۰ میلیون دوز از واکسن مذکور را بسازد. از طرف دیگر کشورهای اتحادیه اروپا نیز با شرکت آسترا زنکا قراردادی برای تولید انبوه آن امضا کرده اند.
روند آغاز توزیع این واکسن وابسته به آزمایش های بالینی است که نتایج آن در ماه آگوست مشخص می شود.
شرکت چینی در انتظار نتایج فاز اولیه آزمایش بالینی
دیگر واکسنی که امید می رود با ویروس کرونا روبرو شود، توسط شرکت داروسازی سینووک در چین ساخته شده است. طبق اطلاعات موجود آزمایش این واکسن روی میمون ها موفقیت آمیز بوده است. هم اکنون نیز واکسن مذکور روی انسان ها آزمایش می شود. نتایج اولیه فاز یک و دو آزمایش های بالینی واکسن چینی در ماه جاری مشخص می شود.
این واکسن CoronaVec نام دارد و بگفته سخنگوی شرکت این واکسن الان روی افراد ۱۸ تا ۵۹ ساله آزمایش می شود. به زودی آزمایش واکسن روی سالمندان شروع می شود و بعد از آن جمعیت جوان تر آزمایش می شوند.
فرایند آزمایش بالینی این واکسن نیز شامل ۳ مرحله است. واکسن در فاز یک روی ۱۴۴ نفر و در فاز ۲ روی ۶۰۰ نفر آزمایش شده است.

آزمایش واکسن مدرنا با حضور ۳۰ هزار شرکت کننده
نخستین واکسن کرونایی که وارد مرحله آزمایش بالینی شده بود به شرکت مدرنا تعلق داشت، این واکسن اولین بار در ماه مارس به افراد تزریق شد. این واکسن با بهره گیری از فناوری mRNA ساخته شده است. البته این فناوری هنوز تایید نشده اما به کمک آن به سلول ها دستور داده می شود تا پروتئین های خاصی را بسازند. این واکسن طی سه ماه از طرحی در کامپیوتر به آزمایش بالینی رسید و اطلاعات مرحله اول آزمایش بالینی در اواخر ماه می ارائه شد.
سومین مرحله آزمایش بالینی واکسن این شرکت در ماه جولای شروع می شود. بگفته مدیران شرکت این واکسن احتمالاً در ۲۰۲۱ تولید انبوه می شود. استفانی بانسل مدیر ارشد اجرایی مدرنا در این زمینه می گوید: بنظر می رسد ما می توانیم تا ماه نوامبر به اطلاعاتی درباره کارآمدی واکسن دست یابیم. این اطلاعات به مدرنا کمک می نماید تا در اواخر سال جاری میلادی یا اوایل ۲۰۲۱ میلادی برای تایید واکسن در مراجع قانونی اقدام نماید.
این شرکت اخیراً اعلام نمود امیدوار است در فاز سوم آزمایش بالینی ۳۰ هزار نفر را استخدام کند.
تولید واکسن آلمانی- آمریکایی mRNA
شرکت آلمانی «بیوانتک» مشغول توسعه چند واکسن مبتنی بر mRNA برای ویروس کرونا است. این شرکت داروسازی برای ساخت واکسن ویروس کرونا با شرکت فایزر همکاری می کند. این دو شرکت قبل از این برای ساخت یک واکسن آنفلونزا با یکدیگر همکاری کرده اند. اما با شیوع کووید ۱۹ هر دو شرکت از اواسط ماه مارس تصمیم گرفتند کوشش های خودرا روی واکسن ویروس کرونا متمرکز کنند.
این دو شرکت الان آزمایش های کلینیکی در آلمان و آمریکا را آغاز نموده اند اما برخلاف واکسن مدرنا و دیگر شرکت ها، آنها مشغول توسعه ۴ واکسن بالقوه هستند که هر کدام تفاوت های نامحسوسی با یکدیگر دارند.
نتایج مرحله اول آزمایش بالینی در ماه جاری میلادی منتشر می شود و تست های بیشتری بعد از آن صورت خواهد گرفت. بگفته مدیر ارشد اجرایی شرکت آلمانی اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود تا اختتام اکتبر واکسن آماده خواهد بود.
واکسنی با بهره گیری از ویروس مهندسی شده
واکسن شرکت چینی کن سینو (Can Sino) مانند مدرنا سریع تر از بقیه به واکسن توسعه یافته تری دست یافت. هر دو واکسن در بازه زمانی مشابه اما با فاصله ۶ هزار مایل (یکی در آمریکا و دیگری در چین) اولین دوز واکسن را به داوطلبان تزریق و مرحله اول آزمایش بالینی را شروع کردند.
نتایج مرحله اول آزمایش واکسن کن سینو در یک ژورنال پزشکی منتشر و توسط پژوهشگران دیگر بررسی شده است. اطلاعات نشان میدهد تزریق واکسن در ۱۰۸ بیمار واکنش سیستم ایمنی را برانگیخته است. اما هنوز تاثیرگذاری دقیق واکسن در مقابل ویروس معلوم نیست. همین طور عوارض جانبی سبب شد پژوهشگران آزمایش دوز بالای واکسن را متوقف نماید.
واکسن کن سینو با بهره گیری از نوعی ادنو ویروس مهندسی ژنتیک شده ساخته شده است. به بیان ساده تر توالی دی ان ای برای پروتئین اسپایک ویروس کرونا به وسیله یک ادنوویروس ارائه می شود.
فاز ۲ و ۳ آزمایش بالینی واکسن اینویو در تابستان
شرکت اینوویو تاکنون ۲۹ میلیون دلار سرمایه خارجی جمع آوری کرده و اولین مرحله آزمایش بالینی آن با حضور ۴۰ نفر انجام شد. پیش بینی می شود اطلاعات اولیه ایمنی آن در اواخر ماه جاری میلادی منتشر شود. فاز ۲ و۳ آزمایش بالینی نیز در تابستان امسال انجام می شود. این واکسن با بهره گیری از دی ان ای سلول ها را پوشش می دهد تا پروتئین ویروس کرونا را بسازد و بدین سان سیستم ایمنی بدن را وادار به واکنش کند. این واکسن مورد حمایت کمپانی بیل و ملیندا گیتس نیز هست.
نواواکس جدیدالورود میان غول های واکسن سازی
این شرکت ۱۰ سال است که اهتمام دارد وارد کسب و کار تولید واکسن شود. نواواکس از اوایل ماه آوریل واکسن بالقوه خود برای مقابله با ویروس کرونا را توسعه داد. در آخر ماه می این شرکت توانست سرمایه ای ۳۸۸ میلیون دلاری از بنیاد غیر انتفاعی «ائتلاف برای نوآوری های آمادگی اپیدمی»(CEPI)دریافت کند. همین طور این واکسن یکی از چند واکسنی است که فاز یک آزمایش بالینی آن اجرا شده است. آنطور که ادعا شده قراداد همکاری این شرکت با چند شرکت دیگر کمک می نماید تا یک میلیارد دوز واکسن در سال آینده تولید نماید.
جانسون و جانسون به دنبال تسریع آزمایش های بالینی
این شرکت یکی از بزرگترین داروسازانی بود که تولید واکسن ویروس کرونا را آغاز نموده است. جانسون و جانسون در اواخر ژانویه ۲۰۲۰ طرح خود برای توسعه یک واکسن ویروس کرونا اعلام نمود.
در بدو امر جانسون و جانسون پیش بینی نمی کرد آزمایش های بالینی واکسن پیش از سپتامبر شوع شود. اما در اوایل ماه ژوئن این شرکت طرح های خودرا با سرعت بیشتری پیش برد و الان تصمیم دارد در نیمه دوم ماه جولای اولین آزمایش بالینی خودرا آغاز کند. این آزمایش در آمریکا و بلژیک انجام می شود.
پل استفلز محقق ارشد این شرکت در یک کنفرانس خبری اعلام نمود: ما مشغول همکاری با قانونگذاران هستیم تا فاز یک، ۲ و ۳ آزمایش بالینی را سریع تر انجام دهیم. این شرکت تصمیم گرفته دو پژوهش بزرگ در آمریکا، اروپا و احتمالاً کشورهایی مانند برزیل و آفریقای جنوی انجام دهد. یکی از این مطالعات نیز با همکاری انستیتو ملی بهداشت آمریکا انجام می شود. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، این شرکت می تواند از آغاز ۲۰۲۱ میلادی یک میلیارد دوز واکسن عرضه نماید. دولت آمریکا بیش از ۴۵۰ میلیون دلار به تحقیقات جانسون و جانسون کمک کرده است.

واکسن روسی برای مقابله با ویروس کرونا
روسیه نیز از مسابقه تولید واکسن برای کووید ۱۹ عقب نمانده است. در حقیقت طرح آزمایش بالینی یک واکسن در این کشور از هفته گذشته شروع شده است.
طبق بیانیه وزارت بهداشت روسیه، هم اکنون ۲ شکل از واکسن ویروس کرونا (به شکل مایع و پودر برای تزریق) در انستیتو تحقیقات Gamaleya توسعه یافته است.
۲ شکل این واکسن روی ۲ گروه ۳۸ نفره آزمایش می شود. شرکت کنندگان به مدت ۲ هفته در بیمارستان های مسکو ایزوله می شوند. الکساندر گینزبورگ مدیر انستیتو Gamaleya ماه گذشته در اطلاعیه ای اعلام نمود پیش از آزمایش بالینی واکسن، آنرا روی خود و همکارانش آزمایش کرده است.
او توضیح نداد چه تعداد افراد این واکسن را به خود تزریق کرده اند، اما گفت هیچ عوارضی در آنها مشاهده نشده است. او همینطور اضافه کرد: امیدوارم این مطالعات موفقیت آمیز باشد و این امکان بوجود آید تا در اوایل پاییز تولید انبوه این دارو آغاز شود.
تلاش محققان ایرانی برای تولید واکسن کرونا در این میان محققان ایرانی نیز مشغول تکاپو برای تولید واکسن ویروس کرونا بوده اند. بگفته مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا، هم اکنون دو قرارداد درباب واکسن های ویروس کرونا امضا شده است. این واکسن ها با فناوری mRNA هستند. قانعی با اشاره به اینکه پروپوزال های پژوهشی مختلفی به ستاد توسعه زیست فناوری ارسال شده، اظهار داشت: این پروژه ها در حوزه تحقیق و توسعه دانش فنی واکسن کرونا هستند و در صورت نتیجه مثبت از آنها پشتیبانی می شود. به گزارش سئو مئو به نقل از مهر، سازمان جهانی بهداشت امیدوار است تا آخر سال جاری میلادی واکسن ویروس کرونا تولید و در وهله اول در اختیار اقشاری قرار گیرد در بیشتر در معرض خطر هستند. بگفته سمیه سوامینثان محقق ارشد سازمان جهانی بهداشت الان حدود ۲۰۰ واکسن بالقوه تحت بررسی هستند و ۱۰ واکسن نیز به مرحله آزمایش بالینی رسیده اند.

منبع: