پس از بارندگی های فروردین؛ نقشه ماهواره ای رطوبت خاك در ایران منتشر گردید

پس از بارندگی های فروردین؛ نقشه ماهواره ای رطوبت خاك در ایران منتشر گردید

سئو مئو: اداره كل سنجش از دور سازمان فضایی ایران نقشه ماهواره ای رطوبت خاك در كشور را بعد از بارندگی های فروردین ماه 99 منتشر نمود.
به گزارش سئو مئو به نقل از مهر، وضعیت رطوبت خاک کشور بوسیله داده های ماهوارهSMOS ‎‏ استخراج شده و مورد تحلیل قرار گرفته است. اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران بمنظور صحت سنجی اطلاعات به دست آمده، از منحنی ها و نقشه های سازمان هواشناسی و ‏مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران بهره برده است.‏ کلیه پردازش های لازم که بمنظور تهیه نقشه رطوبت خاک بوسیله ماهواره ‏‎SMOS‏ صورت گرفته، در برنامه ‏SNAP‏ و ‏ArcGIS‏ انجام شده اند. ‏ تحلیل نقشه رطوبت خاک نقشه ماهواره ای زیر که مربوط به تحلیل رطوبت خاک در بازه زمانی اختتام فروردین ماهه ۹۹ می شود، نشان میدهد که بالاترین درصد رطوبت خاک که توسط ‏SMOS‏ به دست آمده در این تاریخ حدود ۰.۷۹ است.
این داده ها با بررسی وضعیت بارش کل کشور در حد فاصل تاریخ ۲۹ تا ۳۱ ‏فروردین ماه، بوسیله سایت سازمان هواشناسی ایران به دست آمده است.
پهنه بندی بارش ۲۴ ساعته در استان های کشور منتهی به ۲۹ فروردین
نقشه فوق میزان بارش بالایی را در منطقه استان کرمان و شمال سیستان و بلوچستان نشان میدهد. ‏ تاثیر این بارش در نقشه رطوبت خاک نشان داده شده است. ‏ نکته جالب توجه در نقشه های رطوبت خاک، مشاهده رطوبت خاک در منطقه کویر مرکزی و لوت است. به ‏منظور بررسی دقیق تر این وضعیت، نقشه رطوبت خاک فوق در ‏Google Map‏ نمایش داده شده است.
رطوبت خاک بالا در منطقه گندم بریان (نقطه ‏A‏) در کویر لوت (فروردین ۱۳۹۹)
از سیل مخرب فروردین ۱۳۹۸، عجیب ترین پدیده عصر جدید در استان کرمان رخ داده و دریاچه ای در کویر ‏لوت به عمق ۶ متر در حوالی گندم بریان سر برآورده است که حتی برای اهالی کرمان و شهداد هم جدید است. ‏
دریاچه شکل گرفته در گندم بریان در کویر لوت در اثر بارش های فروردین ۱۳۹۸
بارندگی ها سبب تولد دریاچه ای در گرمترین نقطه جهان شده که میزبان پرندگان مهاجر نیز است. این ‏دریاچه در فاصله ۵۰ کیلومتری کلوت های شهداد واقع شده و عامل اصلی ایجاد آن طغیان رودخانه شور بوده ‏است. این دریاچه امسال (۱۳۹۹) بر اثر بارندگی پر آب تر شده و به یکی از شگفتی های گردشگری کرمان ‏تبدیل شده است‎. گندم بریان یا ریگ سوخته، تپه هایی است پوشیده از گدازه های آتشفشانی به مساحت ۴۸۰ کیلومتر مربع که در ‏‏۸۰ کیلومتری شمال شهر شهداد در کویر لوت، در استان کرمان قرار دارد. این منطقه در شرق رودخانه شور قرار ‏دارد و به سبب گرمای بسیار زیاد هوا حیاتی در آن وجود ندارد‎.

منبع: