پایگاه آمریكایی مدعی شد استراتژی بیت كوینی ایران برای مقابله با تحریم ها

پایگاه آمریكایی مدعی شد استراتژی بیت كوینی ایران برای مقابله با تحریم ها

به گزارش سئو مئو پایگاه خبری ˮفارین پالیسیˮ ادعا نمود همزمان با شدت گرفتن تحریم های آمریكا، ایران به استفاده از ارزهای دیجیتالی روی آورده است.
به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، پایگاه خبری آمریكایی فارین پالیسی در گزارشی با اشاره به تشدید تحریم های اقصادی آمریكا بر ضد ایران در دو سال گذشته ادعا نمود كه این تحریم ها سبب شده است تا تمایل ایران به استفاده از ارزهای دیجیتالی نظیر بیت كوین شدت گیرد. دولت ایران از مدت ها پیش نسبت به ارزهای دیجیتالی در تجارت خارجی علاقه نشان داده است چون كه این ارزها امكان تجارت بدون استفاده از نظام بانكداری را فراهم نموده است. دولت ایران در ژوئیه سال ۲۰۱۸ خبر از تمایل برای عرضه ارز دیجیتالی داده بود.
این پایگاه خبری در ادامه با اشاره به برگزاری رویدادهای مختلف مربوط به ارزهای دیجیتالی در ایران طی یك سال گذشته می نویسد: در جامعه ایران ارزهای دیجیتالی بسیار محبوب هستند تا جایی كه بعضی از ایرانیان معتقدند كه بیت كوین تنها راه خارج كردن پول از ایران است. میزان استخراج ارزهای دیجیتالی در ایران هم با عنایت به ارزان بودن قیمت برق استخراج بیت كوین (در مقایسه با دیگر كشورها) در سطح بالایی قرار دارد.
نتایج یك نظرسنجی در سال ۲۰۱۹ نشان داده است كه از یك جامعه ۱۶۵۰ نفری استفاده كننده از بیت كوین در ایران حداقل ۲۵ درصد آنها تراكنش هایی بین ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار در ماه با استفاده از بیت كوین داشته اند. به نظر می آید دولت ایران هم استخراج ارزهای دیجیتالی را بعنوان فعالیت اقتصادی به رسمیت شناخته باشد.
فارین پالیسی در ادامه با اشاره به مجوز دولت سوئد به یك استارت آپ این كشور برای سرمایه گذاری در بازار سهام ایران با استفاده از بیت كوین، به امضای توافق همكاری ایران با روسیه در حوزه بلاك چین اشاره كرده و می نویسد: سازمان توسعه تجارت ایران رایزنی با هشت كشور را برای توسعه تجارت با استفاده از ارزهای دیجیتالی شروع كرده است. این هشت كشور شامل: سوئیس، آفریقای جنوبی، فرانسه، انگلیس، روسیه، اتریش، آلمان و بوسنی و هرزگووین هستند. بعنوان یكی از بخش های توافق هسته ای سال ۲۰۱۵، سازمان ملل و اتحادیه اروپا تحریم های ایران را برداشته اند و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۸ مكانیزم مالی ویژه همكاری با ایران را توسعه داده است.
با این وجود استفاده از ارزهای دیجیتالی دارای مشكلات مخصوص به خود هم هستند: در خیلی از موارد امكان شناسایی طرفین وجود ندارد. از سوی دیگر دفتر كنترل دارایی خارجی وزارت خزانه داری آمریكا در حال رصد فعالیتهای در رابطه با تحریم از راه ارزهای دیجیتالی است و در سال ۲۰۱۸ هم نام دو فرد ایرانی را به علت دور زدن تحریم با استفاده از بیت كوین به لیست تحریمی خود افزود.
این پایگاه خبری آمریكایی در پایان نوشت: ایران به خوبی فهمیده است كه ارزهای دیجیتالی یكی از طریق های مناسب به چالش كشیدن سلطه آمریكا بر بازارهای مالی جهانی هستند. هم آمریكا و هم جهان قوانینی برای تعیین چگونگی دسترسی به منابع درآمدی ارزی دارند با این وجود در حوزه ارزهای دیجیتالی روزنه هایی وجود دارد كه ایران امكان دارد از آنها استفاده نماید.