توضیحات دادستانی درباره بستن سایت های دانلود فیلم

توضیحات دادستانی درباره بستن سایت های دانلود فیلم

به گزارش سئو مئو سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی كل كشور درباره ممنوعیت عرضه خدمات سایت های دانلود فیلم توضیحاتی ارائه نمود.
به گزارش سئو مئو به نقل از دادستانی كل كشور، جواد جاویدنیا در مورد اعلام ممنوعیت عرضه خدمات از ناحیه عرضه دهندگان خدمات میزبانی به سایت ها و خدمات فیلترشده كه اخیراً از سوی معاونت فضای مجازی دادستانی كل كشور طی نامه ای به شركت های مذكور ابلاغ گردیده است جهت روشن شدن افكار عمومی، اظهار داشت: عدم اعمال پالایش نسبت به ترافیك داخلی و اعمال نشدن نظارت بر شركت های میزبانی باعث گردیده سایت های متخلّف زیادی همچون سایت های قمار، سایت های منتشركننده فیلم های مبتذل و مستهجن خارجی و هم سایت های منتشركننده غیرمجاز فیلم ها و آلبوم های آهنگ داخلی بدون دریافت مجوز از تهیه كننده و خواننده كه تضییع كننده حقوق معنوی و مادّی هنرمندان هستند و همینطور سرورهای میزبان سایت های خارجی فیلتر شده كه هر كدام از آنها بارها فیلتر شده بودند، با تغییر میزبان باز هم به راحتی در دسترس قرار گیرند.
وی اضافه كرد: بعد از شناسایی میزبان های داخلی به آنها ابلاغ گردید از این پس در زمان دریافت درخواست میزبانی می بایست نام سایت را در سامانه دبیرخانه بررسی نمایند و از عرضه خدمات به سایت های پالایش شده خودداری نمایند. متأسفانه شرایط بگونه ای فراهم بود كه سایت های غیرمجاز به راحتی ضمن دور زدن فیلترینگ و عدم التزام به حداقل های پالایش، از مزیّت قیمت نیم بهای پهنای باند سرورهای داخل كشور هم استفاده می كردند و بنابراین با این اقدام زمینه برای محتواهای سالم و منطبق با وضعیت فرهنگی كشور بیشتر از پیش فراهم گردید.
سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی كل كشور افزود: بدیهی است فعالان داخلی این عرصه در صورتی كه نسبت به دریافت مجوز از مبادی ذیربط مانند سازمان صوت و تصویر فراگیر و وزارت ارشاد اسلامی حسب مورد اقدام نمایند، می توانند فعالیت خویش را آغاز كنند.
وی اضافه كرد: اعلام ممنوعیت عرضه خدمات از ناحیه عرضه دهندگان خدمات میزبانی به سایت ها و خدمات فیلترشده به استناد ماده ۲۳ قانون جرایم كامپیوتری صورت گرفته و قبلاً از وزارت محترم ارتباطات خواسته شده بود كه لیست شركت های خدمات میزبانی ثبت شده را اعلام تا مفاد ماده مذكور اجرائی شود، لكن متأسفانه این امر انجام نشد.
جاویدنیا بیان داشت: قابل توجه اینكه وزارت ارتباطات همانگونه كه وزیر محترم اعلام داشته اقدامی در جهت ساماندهی شركت های میزبانی داخلی انجام نداده است؛ اما هرگونه فعالیت سالم و مطابق قانون این شركت ها از حمایت دادستانی كل كشور برخوردار خواهد بود و صرف برخورد با میزبانی محتوای مغایر قانون و اخلاق سبب مهاجرت كسانی كه بخواهند در قالب مقررات قانونی فعالیت كنند نخواهد شد.
سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی كل كشور خاطرنشان كرد: نكته دیگر اینكه بنا به مستندات قانونی متقن، اعمال پالایش دقیقاً بر عهده وزارت ارتباطات و به طور ویژه شركت زیرمجموعه آن وزارت یعنی شركت ارتباطات زیرساخت است و خواست و نظر شخصی یك مسئول تأثیری بر الزامات قانونی ندارد؛ بنابراین سفارش میشود همه مسؤلان شامل مقامات دولتی و قضایی و همینطور وزیر محترم ارتباطات وظایف قانونی خویش را به نحو احسن انجام دهند.
وی یادآورشد: البته در مورد پالایش محتواهای سایت ها و نرم افزارهای مجاز داخلی هم اقدامات جدّی داریم و تحت رصد مداوم قرار دارند تا ان شاءالله به وضعیت مطلوب نزدیك تر شویم.