یك مقام مسئول در پژوهشگاه فضایی: آماده باش بالن ارتباطی برای نیاز احتمالی به خدمات دهی به زوار

یك مقام مسئول در پژوهشگاه فضایی: آماده باش بالن ارتباطی برای نیاز احتمالی به خدمات دهی به زوار

به گزارش سئو مئو رئیس پژوهشكده سامانه حمل و نقل فضایی از آماده باش بالن ارتباطی برای تامین نیاز احتمالی در خدمات دهی به زوار اربعین آگاهی داد و اظهار داشت: قابلیت نصب 2 بالن در دو مرز مهران و خسروی وجود دارد.

رحیم احسانی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینكه با عنایت به تكمیل ظرفیتهای ارتباطی، كمیته تامین ارتباطات اربعین حسینی، امسال برنامه ای جهت استفاده از بالن ارتباطی در مرزهای كشور برای ارائه خدمات به زوار ندارد، اظهار داشت: در صورتیكه شرایط بحرانی پیش بیاید، به سرعت بالن فضایی را برای سرویس دهی خدمات ارتباطی به زوار اربعین مستقر می نماییم.
وی با اشاره به اینكه كمتر از ۲۴ ساعت امكان نصب تجهیزات بالن فضایی در پایانه های مرزی وجود دارد، اضافه كرد: با عنایت به اینكه در روزهای راهپیمایی اربعین ترافیك و ازدحام زوار طولانی است، امكان نصب تجهیزات با سرعت بیشتر وجود ندارد اما ما در پژوهشگاه فضایی ایران در حالت آماده باش قرار داریم تا به سرعت در صورت اعلام نیاز به منطقه اعزام شویم.
احسانی با اشاره به اینكه برای مثال در زلزله پلدختر، بالن فضایی در فاصله ۲۴ ساعت و با اعزام تیم های عملیاتی از تهران استقرار یافت، افزود: تیم های فنی و عملیاتی ما در حالت آماده باش كامل برای ارائه سرویس دهی بوسیله بالن فضایی هستند.
رئیس پژوهشكده سامانه حمل و نقل فضایی اشاره كرد: سال قبل در روزهای اربعین، بالن فضایی جدای از بحث بحران و برای خدمات دهی به زوار، در مرز مهران مستقر شده بود اما به سبب وقوع طوفان و از بین رفتن زیرساختها، این بالن موفق به سرویس دهی مداوم طی دو روز به زوار و ساكنان منطقه شد تا وضعیت خدمات ارتباطی به ثبات برسد.
وی اظهار داشت: بالن ارتباطی به صورت همزمان قابلیت ارائه خدمات مخابراتی بوسیله فناوری «وای فای» و «LTE » را دارد و تقویت آنتن های بی سیم و نیز پایش وضعیت و محیط تحت پوشش، از دیگر قابلیتهای آن است.
احسانی با اشاره به اینكه فعلا از طرف كمیته تامین ارتباطات اربعین اعلامی برای آنكه خدماتی در راه حركت زوار ارائه دهیم، نشده است، افزود: البته حتی اگر شرایط خیلی بحرانی و اضطراری شود، قابلیت نصب ۲ بالن به صورت همزمان در مرزهای مهران و خسروی نیز وجود خواهد داشت.

منبع: