رییس سازمان فضایی خبر داد همكاری ۸۰ درصدی صندوق توسعه ملی در توسعه ماهواره های مخابراتی، راه اندازی ۲ ایستگاه فضایی دیگر

رییس سازمان فضایی خبر داد همكاری ۸۰ درصدی صندوق توسعه ملی در توسعه ماهواره های مخابراتی، راه اندازی ۲ ایستگاه فضایی دیگر

به گزارش سئو مئو رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به تصویب پروانه ماهواره های مخابراتی با همكاری سازمان تنظیم مقررات اظهار داشت: بر طبق این مصوبه بخش خصوصی می تواند با سرمایه گذاری های بین المللی در این حوزه ورود كند، ضمن آنكه صندوق توسعه ملی نیز 80 درصد سرمایه گذاری را به صورت وام هشت ساله تامین خواهدنمود.
به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، دكتر براری امروز در سمینار “ماهواره های مخابراتی و نقش توسعه ای و اقتصادی آن “، با تاكید بر این كه این سازمان دارای دو جایگاه توسعه فناوری و توسعه بازار است، اظهار داشت: در امتداد توسعه فناوری یكی از دغدغه های ما ایجاد زیرساخت های فضایی است كه این اقدام از یك دهه گذشته شروع شده است.
وی طراحی و تكمیل سه ماهواره در سال قبل را همچون این اقدامات نام برد و افزود: سری ماهواره های ناهید را در دستور كار است تا بتوانیم تا انتهای سند چشم انداز، ماهواره های مخابراتی خودرا در مدار قرار دهیم.
براری، ایجاد سه دستگاه فضایی در بوشهر، قشم و ماهدشت را از دیگر اقدامات سازمان فضایی برای توسعه فناوری فضایی نام برد و تصریح كرد: علاوه بر آن عملیات اجرایی ساخت ایستگاه فضایی سلماس و چناران نیز تا یك ماه آینده شروع می شود.
رئیس سازمان فضایی ایران ایجاد پایگاه پرتاب را از دیگر برنامه های زیرساختی این سازمان نام برد و اشاره كرد: علاوه بر آن سازمان فضایی جایگاه اپراتوری را پیگیری خواهدنمود كه در این راستا با همكاری سازمان تنظیم مقررات، زیرساخت های لازم را برای جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه ماهواره های مخابراتی فراهم نموده ایم.
وی صنعت ماهواره های مخابراتی را یك صنعت پرشتاب توصیف كرد و تصریح كرد: بیشتر از یك سوم اقتصاد صنعت فضایی مربوط به ماهواره های مخابراتی می شود كه ما نیز در این عرصه اقداماتی را انجام داده ایم.
براری، سرمایه گذاری بخش دولتی و خصوصی در ایجاد مخابرات ثابت و سیار را همچون این اقدامات ذكر كرد و اظهار داشت: در این بخش در دولت یازدهم و دوازدهم، ۵۰۰۰ میلیارد تومان از طرف بخش دولتی و ۲۵ هزار میلیارد تومان بوسیله بخش خصوصی در مخابرات سیار و ثابت سرمایه گذاری شده است و شاهد توسعه باند پهن هستیم كه متعاقب آن نیز حضور استارتاپ ها در این شبكه را شاهد می باشیم.
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به حضور ۴۵۰ ماهواره مخابراتی اپراتور در دنیا اشاره كرد: علاوه بر آن ۴۵ كشور نیز صاحب ماهواره های مخابراتی هستند و حدودا ۱۵۰ میلیارد دلار اقتصاد این بخش را شامل می شود.
وی با اشاره به اختصاص یك درصد مساحت دنیا و یك درصد جمعیت دنیا به ایران، اظهار نمود: علاوه بر آن ایران با ۱۵ كشور دنیا هم مرز است كه این فرصت خوبی برای ما در صنعت ماهواره مخابرات ایران است.
بگفته رئیس سازمان فضایی ایران، در صورت جذب یك درصد از اقتصاد ماهواره مخابراتی ۱.۵ میلیارد دلار سهم ایران از اقتصاد ماهواره های مخابراتی خواهد شد.
براری با تاكید بر این كه شركت های مخابراتی در سال های اخیر با تلاش خود توانسته اند چراغ این صنعت را روشن نگه دارند، اشاره كرد: در سیل امسال نیز این شركت ها ۷۰ سایت ثابت و سیار را در استان های سیل زده ایجاد كردند.
وی عدم تصدی گری را از برنامه های سازمان فضایی نام برد و اظهار داشت: ما برای این منظور بسترسازی هایی برای ورود بخش خصوصی به وجود آورده ایم كه از آن جمله می توان به تصویب پروانه ماهواره مخابراتی با همكاری سازمان تنظیم مقررات اشاره نمود.
رئیس سازمان فضایی ایران با تاكید بر این كه این پروانه مصوب، بسترسازی های لازم را برای حضور بخش خصوصی فراهم نموده است، افزود: بر طبق این پروانه بخش خصوصی می تواند با سرمایه گذاران بین المللی به این عرصه ورود كند، ضمن آنكه صندوق توسعه ملی نیز ۸۰ درصد سرمایه گذاری حوزه ماهواره های مخابراتی را به صورت وام هشت ساله و با سود سه درصد تامین خواهدنمود.
براری با تاكید بر این كه برمبنای مصوبات، سرمایه های خارجی تا ۴۹ درصد می تواند در توسعه این صنعت مشاركت داشته باشد، اظهار داشت: در این راستا ۱۰ تا از شركت های بزرگ تعاملات جدی را با ما آغاز نموده اند و در تلاش هستیم كه طی چند ماه آینده كنسرسیوم های مورد نیاز این حوزه شكل بگیرد.

منبع: