ترافیك كاذب اینترنتی دردسر آفرین شد

ترافیك كاذب اینترنتی دردسر آفرین شد

به گزارش سئو مئو اثر حملات دیداس، ارسال ترافیك كاذب بسیاری به سرور و از كار انداختن آن است؛ اتفاقی كه اخیراً برای بعضی از كسب وكارهای ایرانی رخ داده و بهترین راه پیشگیری از آن، استفاده از سرویس های امنیتی و به روز نگه داشتن آن هاست.
به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، بارها اتفاق افتاده كه بعضی از وب سایت ها بر اثر حملات منع سرویس توزیع شده (DDOS) از دسترس بیرون بروند. حملات دیداس به نحوی رخ می دهد كه فرد مهاجم كه قصد حمله به سرویسی را دارد، ترافیك بسیاری را كه عمدتاً حاوی تقاضای كاذب است، روی یك سایت یا سرور می فرستد و سبب می شود آن سرویس دهنده دیگر نتواند جواب دهد و از كار بیفتد و یا از دسترس بیرون برود.
در این باره، امیر صفری فروشانی – كارشناس نرم افزارهای امنیتی حوزه فناوری اطلاعات – با بیان این كه انجام حملات دیداس كار دشواری نیست، به ایسنا اظهار داشت: هر آلودگی می تواند سبب حملات دیداس شود. حملات APT یا تهدید پیشرفته مستمر (Advanced persistent threat) كه راهی برای به دست آوردن اطلاعات افراد است، یا حملاتی كه از سوی بات نت ها اتفاق افتاده و باعث آلوده شدن شبكه می شوند و می تواند برای ایجاد حملات دیداس هم استفاده شوند.
وی در پاسخ به این كه آیا نصب برخی اپلیكیشن ها و دسترسی های آنها به تجهیزات كاربران، می تواند به آلودگی منجر شود، اظهار داشت: این هم می تواند یكی از علل باشد؛ اما خود كاربر باید خیلی موارد را رعایت كند، این كه هر اپلیكیشنی را نصب نكند و آنتی ویروس معتبر داشته باشد. اما كسب وكارها هم باید سرویس های امنیتی خویش را داشته باشند، همچون سرویس های آنتی دیداس كه گرفتار مشكل خاص نشوند.
خطری كه نسخه های غیررسمی دارند
این كارشناس نرم افزارهای امنیتی هم چنین اظهار نمود: اغلب كاربران نسخه های غیررسمی و غیراصل تلگرام را استفاده می نمایند كه امنیت پایین تری دارند و كسی كه نرم افزار را نوشته، دستش باز است و می تواند هر پیام یا فایلی را از سمت كاربر بفرستد و یا اقدامات دیگری انجام دهد. ازاین رو بعضی از حملاتی كه به كاربران می شود، به این خاطر است كه با هدف استفاده از تلگرام ضدفیلتر، نسخه هایی مانند تلگرام ایكس فیك را نصب می كنند كه این بلا هم سرشان می آید.
صفری با اشاره به ضرورت جدی دانستن امنیت دستگاه ها توسط كاربران توضیح داد: متأسفانه بخش زیادی از كاربران درباره تأمین امنیت خود در فضای مجازی گرفتار سهل انگاری هستند و از سویی بلد نیستند چگونه دستگاه های خویش را ایمن كنند و بسیاری هم اطلاعات و باورهای نادرستی درباره مسائل امنیت سایبری دارند. البته هم اكنون افراد بسیار كمی هستند كه آنتی ویروس استفاده نكنند، اما بخش زیادی از كسانی كه استفاده می نمایند یا از نسخه های فیك استفاده می نمایند، یا از محصولات مجانی كه حفاظت درست ندارد و این یك معضل جدی است.
وی افزود: هم چنین خیلی از افراد آنتی ویروس، سیستم عامل و یا اپلیكیشن هایشان را آپدیت نمی كنند. مثلاً شنیدند كه اگر ویندوز را آپدیت كنی، دستگاه سنگین می شود. درواقع یك سری باورهای اشتباه وجود دارد و بعضی از این باورها هم توسط كسانی است كه تعمیركار كامپیوتر و یا نصاب اینترنت هستند و اصطلاح متخصص را به دوش می كشند، اما نظریات اشتباه می دهند. این افراد آنتی ویروس فیك نصب می كنند كه خودشان به شكلی ویروس و تهدید سایبری به حساب می آید، چونكه برایشان سود دارد و به كاربر هم می گویند ویندوزش را آپدیت نكند، چون سنگین می شود.